Jak uczyć pokolenie Z - współczesne techniki i specyfika wykładania

Adrianna S.

Artykuły autora: 357

Jak uczyć pokolenie Z - współczesne techniki i specyfika wykładania

Większość z nas spotkała się z pojęciem takim, jak pokolenie Z, X czy Y. O co właściwie chodzi? Czy wiesz, do którego pokolenia należysz według tej klasyfikacji? Przedstawimy dzisiaj ogólne założenia każdego z nich, jednak pod lupę weźmiemy pokolenie Z. Zapraszamy do lektury. 

Pokolenie Z - charakterystyka

Założenie jest takie, że pokolenie Z to osoby urodzone po 1996 roku. Niektóre źródła podają, że są to jednak osoby, które urodziły się od roku 2000. Możecie się spotkać z innym nazewnictwem m.in. zoomerzy, Pokolenie C czy Generacja Z. Osoby te są na początku swojej kariery  zawodowej. Jednak jest jedna rzecz, która ich wyodrębniła tę grupę ludzi - są to pierwsze osoby, które dorastały i dojrzewały w pełnej cyfryzacji. Każde z pokoleń ma swoje pewne cechy, warto mieć jednak na uwadze to, że nie są one potwierdzone naukowo, są to czysto obserwacyjne wnioski, które często się pokrywają z osobami, które urodziły się w danej generacji. Przedstawimy teraz cechy Pokolenia Z:

  • bardzo często osoby urodzone w generacji Z, mają duże plany na swoją przyszłość,
  • są bardziej przedsiębiorcze,
  • są nastawieni na szybkie wyszukiwanie informacji - z internetu, a nie książek,
  • chętnie dzielą się swoją wiedzą, zwłaszcza w internecie,
  • pokolenie Z, wbrew pozorom ma dużą potrzebę kontaktu z innymi osobami,
  • są dobrze obeznani na temat zagrożeń będących w internecie - znają się szyfrowaniu haseł itp.
  • są otwarci na podróże i poznawanie nowych osób,
  • lubią dzielić się  swoim życiem i informacjami na portalach społecznościowych.

Pokolenie Z ma również swoje pewne cechy, które ujawniają się w pracy tj.:

  • Osoby urodzone po 1996 roku z reguły mają łatwość w zmianie pracy. Robią to stosunkowo często.
  • Bardzo dobrze odnajdują się w pracach związanymi z technologią np. IT i grafice.
  • Mają chęć do zakładania własnych firm.
  • Jest dla nich normalne to, że w pracy korzysta się z technologii i internetu. Uwielbiają automatyzację czynności i działań.

Pokolenia Z, Y i X

Pokolenie Z omówiliśmy w poprzednim akapicie. Teraz zajmiemy się opisem pokolenia Y i X. 

Zacznijmy od pokolenia X - zaliczamy do niego osoby, które urodziły się w XX wieku, a w zasadzie w jego drugiej połowie. W większości wypadków to będą Wasi rodzice lub dziadkowie. Osoby te dorastały w społeczeństwie, które było przepełnione chaosem. Dużo osób w tych czasach było zwyczajnie zagubionych. Pokolenie X jest często nazywane pokoleniem PRL, ponieważ w czasie ich dzieciństwa czy dorastania miały miejsca sytuacje takie, jak powstanie Solidarności, cały okres PRL-u oraz upadek komunizmu. Dla osób urodzonych w tym okresie czymś naturalnym jest ciężka praca, ponieważ swoje kariery zawodowe rozpoczynali na początku wielu przemian gospodarczych. Warto tutaj podkreślić, że pokolenie X to ostatnie osoby, które dorastały bez komputerów i internetu. Nie mieli również smartphonów. Z tego powodu wiele osób jest dzisiejszym światem przytłoczona - ilością mediów i technologii. Pokolenie X miało do dyspozycji tylko kilka kanałów telewizyjnych oraz radio (co ważne, nadal chętnie używają tych mediów, w przeciwieństwie do pokolenia Z). Nie mniej jednak pokolenie PRL chętnie korzysta z obecnej technologii, jednak w większości przypadków w dosyć uproszczony sposób. Przedstawimy teraz najważniejsze cechy pokolenia X:

  • Chętnie czytają portale z wiadomościami.
  • Używają maili do kontaktów w pracy i z rodziną czy znajomymi.
  • Korzystają z różnych wyszukiwarek internetowych.
  • Większość ostrożnie podchodzi do różnego rodzaju portali społecznościowych. Nie  muszą być cały czas online, jak to bywa w pokoleniu Z.
  • Duża część osób korzysta z zakupów online.
  • Chętnie korzystają z treści poradnikowych oraz szukają opinii o produktach.

Teraz przyjrzymy się pokoleniu Y. Jest to następna generacja, po pokoleniu Z, są to osoby, które urodziły się w latach 80 i 90. Dorastały już w czasach szybkiego rozwoju technologii i internetu, dlatego często jest nazywane pokoleniem cyfrowym. Co do charakterystyki pokolenia Y, są to często osoby bardzo wielozadaniowe, które lubią nowe wyzwania. Chętnie angażują się w swoją pracę, o ile sprawia im ona przyjemność i jest interesująca. Zazwyczaj odpowiada tym osobom elastyczny czas pracy. Przykładają się również do rozwoju zawodowego, a względy finansowe, mają dla nich duże znaczenie. Osoby te miały już łatwiejszy okres dzieciństwa i dojrzewania - rodzice bardziej dbali o rozwój swoich dzieci i dbanie o poczucie ich wartości. Przedstawimy teraz kilka cech pokolenia Y:

  • Często są to osoby dobrze wykształcone, które znają języki obce.
  • Od czasu dojrzewania lub dzieciństwa mają kontakt z najnowszymi technologiami - nie wyobrażają sobie życia bez internetu.
  • Uwielbiają poświęcać swój wolny czas na pasje. Wiele osób aspiruje do tego, aby pasja przerodziła się w pracę. 
  • Pokolenie Y często cały czas mieszka ze swoimi rodzicami - nie mają parcia na usamodzielnianie się. 
  • Większość osób, która urodziła się w pokoleniu Y, posiada i aktywnie korzysta z portali społecznościowych. Jest to również główne źródło komunikacji. 

Jak przyswaja wiedzę pokolenie Z?

Jak widzicie, każde z pokoleń ma inne cechy. Inaczej spędza czas, ma inne podejście do życia - w związku z tym sposób nauki również musi być odpowiednio dostosowany do współczesnych ludzi. Większość osób, urodzonych w pokoleniu Z pozyskuje swoją wiedzę z internetu. Komunikacja online nie jest dla nikogo problemem. Warto o tym pamiętać. Generacja Z uczy się w dużej mierze online. Mało kto wypożycza książki w bibliotece. Żyjemy w erze cyfryzacji. Coraz mniej studentów robi notatki w zeszytach, częściej korzysta z laptopów. Młodzi ludzie są również otwarci na zmiany. Osoby te powinny być przygotowane na szybkie przebranżowienia się, w związku z szybkim postępem technologii. Warto również pamiętać o tym, że cały proces uczenia się najlepiej jest przyswajany w formie obrazu i dźwięku. Pokolenie Z stawia na pierwszym miejscu szybkość w przetwarzaniu i uzyskiwaniu informacji. 

Techniki wykładania, które będą skuteczne dla pokolenia Z

Jeżeli chcemy, żeby edukacja pokolenia Z była skuteczna nie możemy zapominać o wykorzystywaniu kompetencji tejże generacji ludzi. Jest to pokolenie w 100% cyfrowe, które nie zna życia bez internetu i technologii. Poniżej przedstawimy kilka naszych propozycji na przekazywanie wiedzy dla pokolenia Z:

  • Podczas prowadzenia zajęć, warto wprowadzić nowoczesne technologie. Urządzenia cyfrowe już odgrywają znaczną rolę w naszym życiu. Prawdopodobnie ta rola będzie ciągle się zwiększać, dlatego warto wykorzystywać możliwości, które mamy w codziennej nauce.
  • Cała edukacja powinna funkcjonować w taki sposób, aby uczniowie mieli wpływ na to co się dzieje. Zarówno na poziomie szkoły, klasy, jak i samego siebie. 
  • Nauczyciele powinni słuchać swoich podopiecznych. Ważna jest rozmowa, empatia, poświęcenie czasu i pomoc. Obecnie nauczyciele przestają być odpowiedzialni tylko za naukę. Stają się również ważni dla uczniów, jako osoby. Jeżeli szukasz właśnie takiego nauczyciela, który będzie podchodził do Ciebie indywidualnie, z pewnością znajdziesz go na portalu BUKI.
  • Zastosowanie podczas nauczania metody STEAM - jest to połączenie nauki, technologii, inżynierii, sztuki oraz matematyki w jedno.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

4

Według opinii 4 użytkowników

Adrianna S.

Autor Adrianna S.

Jestem absolwentką ekonomii. Od 2016 roku zajmuję się dofinansowaniami unijnymi. W 2020 rozpoczęłam pracę jako copywriterka.

Artykuły autora: 357

Dopasuj korepetytora

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów