Nauka języków obcych w środowisku językowym - wady i zalety

Adrianna S.

Artykuły autora: 357

Nauka języków obcych w środowisku językowym - wady i zalety

Języki obce są ważną częścią naszego życia. Mamy z nimi do czynienia nieustannie. Dodatkowo wiele zwrotów używamy w mowie potocznej. Obecnie świat stoi przed nami otworem. Możemy podróżować niemal, gdzie chcemy, jednak dla wielu osób nieprzezwyciężona jest bariera językowa. Jest to w dużej mierze związane ze strachem, dlatego też dzisiaj skupimy się na nauce języka obcego w środowisku językowym.

Na czym polega nauka języków obcych w środowisku językowym?

Dzisiaj skupimy się na nauce języków obcych w środowisku językowym. Metoda ta jest bardziej znana pod nazwą “zanurzanie się w języku” czy “immersja językowa”. Polega ona na używaniu języka cały czas. Nie tylko podczas samej nauki, ale również w życiu codziennym. Chodzi tutaj o posługiwanie się danym językiem, gdzie tylko jest to możliwe. Można to zrobić na wiele sposobów - np. zmieniając język w telefonie, oglądając filmy i seriale w obcym języku, rozmawiając ze znajomymi. W tej metodzie ważne są jednak aktualne kompetencje językowe (znajomość języka). Dobrym sposobem jest jednak wprowadzanie immersji do codziennego życia w sposób stopniowy. 

Naukę języka obcego w środowisku językowym możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • submersja - polega na 100% zanurzeniu się w dany język. Najlepiej jest to zrobić, wyjeżdżając do innego kraju. Wymaga to jednak chociaż podstawowych kompetencji językowych i nie lada odwagi.
  • Immersja - to delikatniejszy sposób na zanurzenie się w języku. Każdy z nas może to zrobić. Polega na wplataniu obcego języka do codzienności, np. poprzez oglądanie filmów.

Przedstawimy teraz porady, jak uczyć się języków obcych w środowisku językowym:

  • Kurs - jest to jeden z elementów na zanurzenie się w języki. Pozwala na regularne zwiększanie swoich kompetencji - poznawanie słownictwa, gramatyki oraz na trenowanie konwersacji - korepetytorów do nauki języków obcych, można znaleźć na naszej stronie BUKI. Polecamy konwersacje w danym języku (bez używania języka ojczystego).
  • Oglądanie filmów i seriali - o tym wspomnieliśmy nieco wcześniej. Na początku proponujemy oglądać filmy/seriale w obcym języku, jednak te, które już znamy. W ten sposób łatwiej zrozumieć sens wypowiedzi. Pozwala to na osłuchanie się i wyłapywanie słów. Następnym etapem jest oglądanie filmu w kawałkach - tak, żeby móc je analizować i szukać zwrotów/słów, których się nie rozumie.
  • Podcasty i muzyka - kolejny sposób to słuchanie podcastów w danym języku lub piosenek. Przy słuchaniu piosenek warto równolegle mieć przed oczami tekst. Pozwala to na osłuchanie się z językiem. Polecamy również tłumaczenie tekstów piosenek.
  • Książki - czytanie książek lub artykułów w danym języku, to kolejny sposób na jego poznanie. Podczas czytania zachęcamy do tłumaczenia słownictwa i analizowania tekstu. Oprócz tego na rynku można znaleźć książki, które są napisane w dwóch językach, co dodatkowo ułatwia zrozumienie ich sensu. 
  • Zmiana języka w telefonie - nie tylko w samym telefonie, ale również we wszystkich mediach społecznościowych. Pozwala to na opatrzenie się z językiem obcym.
  • Rozmawianie - jeżeli mieszkasz z kimś, kto zna dany język obcy lub chce się go nauczyć, spróbujcie zmienić język codziennej komunikacji. Na początku będzie to zapewne trudne, jednak później stanie się naturalne.

Wszystkie te metody sprawiają, że nauka języka odbywa się niemal cały czas. Nawet nie zauważamy, że poznajemy coraz więcej słów, wyrażeń oraz tego, że polepsza się nasze rozumienie ze słuchu. Umożliwia naukę języka z kontekstu oraz w codziennym użyciu. Co ważne - ten sposób nauki jest dosłownie dla każdego. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Wszyscy mogą zacząć wprowadzać dany język obcy do swojego życia. 

Wiele osób uważa, że nauka języków obcych w środowisku językowym, to najlepsza metoda na jego poznanie. Nauka jest wtedy bardziej intuicyjna i przyjemniejsza. Badania pokazują, że wykorzystując metodę polegającą na zanurzeniu się w języki, motywacja do jego poznania jest znacznie większa, a i efekty są bardziej widoczne niż w przypadku rozwiązywania zadań czy uczęszczaniu tylko na kursy (polecamy jednoczesne uczęszczanie na kurs i otaczanie się językiem - jest to najlepsze połączenie).

Wady i zalety nauki języków obcych w środowisku językowym?

Przejdźmy teraz do wad i zalet nauki języków obcych w środowisku językowym. Rzadko się to zdarza, ale metoda ma znacznie więcej zalet niż wad.

Zanurzenie się w języku - zalety

  • szybciej zwiększa się znajomość słownictwa;
  • lepiej rozumie się kontekst wypowiedzi;
  • poznaje się autentyczny język, a nie tylko “podręcznikowy”
  • szybciej umożliwia wchodzenie w interakcje z osobami obcojęzycznymi;
  • zmniejsza się bariera językowa;
  • nie trzeba martwić się o systematyczność w nauce, ponieważ obcuje się z danym językiem na co dzień. 

Zanurzenie się w języku - wady

  • bariera komunikacyjna;
  • strach przed niezrozumieniem słownictwa/wyrażeń.

Osoby, które chcą uczyć się języka obcego w środowisku językowym, powinny pamiętać o:

  • nie zawyżaniu sobie zbyt wysoko poprzeczki - na naukę trudnej gramatyki przyjdzie jeszcze czas;
  • wykorzystywaniu swojego hobby do nauki języka, np. lubisz gotować - szukaj przepisów w danym języku;
  • otaczać się, gdzie tylko mogą danym językiem. 

Jak uczyć się języków obcych?

Zanurzenie się w języku obcym, to nie jedyna metoda nauki. Wyróżniamy również:

  • wypowiadanie słów i zwrotów na głos;
  • uczęszczanie na kursy;
  • uczęszczanie na rozmowy z native speakerami;
  • uczęszczanie na zajęcia indywidualne;
  • rozwiązywanie zadań/repetytorów;
  • poznawanie, jak największej ilości słów.

Podczas nauki języków obcych ważna jest motywacja i regularność. Zbyt duża lub trudna dawka wiedzy na początku może tylko zniechęcić do dalszego poznawania języka. Warto dozować sobie tę wiedzę i uczyć się partiami. Języka obcego można nauczyć się w każdym wieku. Potrzebna jest jedynie regularność i czas.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 2 użytkowników

Adrianna S.

Autor Adrianna S.

Jestem absolwentką ekonomii. Od 2016 roku zajmuję się dofinansowaniami unijnymi. W 2020 rozpoczęłam pracę jako copywriterka.

Artykuły autora: 357

Dopasuj korepetytora

Nauka języków obcych w środowisku językowym - najczęściej zadawane pytania

Na czym polega nauka języków obcych w środowisku językowym?

Polega ona na używaniu języka cały czas. Nie tylko podczas samej nauki, ale również w życiu codziennym. Chodzi tutaj o posługiwanie się danym językiem, gdzie tylko jest to możliwe. Można to zrobić na wiele sposobów - np. zmieniając język w telefonie, oglądając filmy i seriale w obcym języku, rozmawiając ze znajomymi.

Czytaj więcej na BUKI

Wady i zalety nauki języków obcych w środowisku językowym?

Zanurzenie się w języku - zalety szybciej zwiększa się znajomość słownictwa; lepiej rozumie się kontekst wypowiedzi; poznaje się autentyczny język, a nie tylko “podręcznikowy”...Czytaj więcej na BUKI

Jak uczyć się języków obcych?

odczas nauki języków obcych ważna jest motywacja i regularność. Zbyt duża lub trudna dawka wiedzy na początku może tylko zniechęcić do dalszego poznawania języka. Warto dozować sobie tę wiedzę i uczyć się partiami. Języka obcego można nauczyć się w każdym wieku. Potrzebna jest jedynie regularność i czas.Czytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów