Rozwój dziecka to jeden z większych problemów współczesnych rodziców. Jest dla nich ważne, to aby dzieci poradziły sobie w dorosłym życiu i wyróżniały się wśród rówieśników swoją inteligencją. Na nich spoczywa obowiązek rozwijania wyobraźni, kreatywności oraz logicznego myślenia swoich pociech. Na szczęście, istnieje wiele sposobów na to, aby bez większych problemów przyczynić się do rozwoju swojego dziecka zarówno w domu jak i poza nim.. Potrzebne jest tylko zaangażowanie, chęci oraz czas. Najlepszą formą jest po prostu zabawa, dzięki temu jest to ogromna przyjemność dla dzieci, jak i dorosłych.
Korzyści z rozwijania dzieci poprzez zabawę
Rodzice poprzez zabawę i spędzanie wspólnego czasu z dziećmi, mogą przyczynić się do pozytywnego rozwoju swoich pociech. Dzięki wykorzystaniu kreatywnych sposobów, dzieci mają możliwość poprawy swoich zdolności logicznych i przestrzennych. Dodatkowo mogą, uczyć się pokory, poznawać uczucie sukcesu i niepowodzeń. Kolejnym ważnym argumentem jest to, że mają one możliwość rozwijania swojej motoryki i sensoryki. Dają im szansę na zwiększenie, swojego potencjału intelektualnego. To podczas zabaw poznają nowe rzeczy i pobudzają swoją ciekawość. Dobrze zaplanowane prowadzą do rozwinięcia zainteresowań i pasji. Dbają o rozwój twórczy dzieci, co w przyszłości przekłada się na rozwój twórczy dzieci i rozwinąć je na tyle że, w przyszłości pomoże im to w osiąganiu lepszych wyników w nauce. Ma to ogromny wpływ na późniejsze sukcesy w pracy.
To wszystko może przynieść odpowiednie skutki, tylko wtedy gdy w odpowiedni sposób przekaże się dziecku informację, oraz wskaże prawidłowe zachowania w trakcie takich zabaw. Największym jednak atutem jest to, że podczas takich zabaw, dziecko ma naprawdę dużo radości. Maluchy posiadają duży potencjał twórczy i powinno się go zaspokajać właśnie w ten sposób. Często jednak z braku czasu i chęci rodzice zaniedbują kreatywne zabawy. Jednak dla prawidłowego rozwoju dzieci, opiekunowie powinni zadbać chociaż o to, aby rozwijały:
- chwytanie
- pamięć
- postrzeganie
- myślenie intuicyjne
- inteligencję logiczną.
Więcej informacji na ten temat możesz dowiedzieć się z naszych artykułów na stronie BUKI.
Kreatywne zabawy w domu - pomysły dla rodziców
Jest naprawdę wiele sposobów na to, aby zadbać o prawidłowy rozwój maluchów. Trzeba je tylko dostosować do etapu, w którym dziecko obecnie jest. Tak, aby mogło je w pełni wykorzystać. Najlepszym okresem do zabaw rozwojowych jest wiek około 3 roku życia, wtedy dzieci są najciekawsze świata i łatwo je zainteresować różnymi zajęciami. Po 5 roku pojawiają się już konkretne zainteresowania, więc trudniej jest je zachęcić do zabaw, za którymi nie przepadają bądź nie znają.
Jedną najpopularniejszą i najłatwiej dostępną, w każdym domu formą rozwijającą zabawy dla dzieci są klocki. Mogą się bawić nimi nawet najmłodsze dzieci. Dla tych mniejszych są przystosowane klocki o dużych rozmiarach, dzięki czemu dzieci wtedy budują np. wieże. Natomiast dla starszych są mniejsze klocki, wtedy tworzą one już bardziej skomplikowane konstrukcje. Zabawa ta wspomaga widzenie przestrzenne, rozwija wyobraźnie, a także twórcze myślenie. Pozytywnie wpływa, również na zdolności konstrukcyjne i manualne.
Następną metodą są zajęcia ruchowe. Dzięki nim dzieci wzmacniają kości, mięśnie oraz dojrzewają im narządy. Podczas aktywności fizycznej wzmacnia się również układ nerwowy, serce i płuca. Nie można też zapomnieć o tym, że kształtują postawę ciała. W dużym stopniu wpływają na rozwój motoryki dużej. Przykładowymi zajęciami, które można wykorzystać w domu to tańce, różnego rodzaju tory przeszkód, gry w piłkę itp.
Kolejną metodą są prace plastyczne, które pozwalają na rozwój poprzez umiejętne wykorzystywanie różnych akcesoriów takich jak kredki, pędzle, farby, plastelina itp. Prace takie rozwijają kreatywność, wspomagają proces myślenia i rozwijają motorykę małą. Dzieci podczas takich zabaw same wymyślają sposoby wykorzystania tych rzeczy, z czasem je modyfikują i łączą. Zajęcia takie kształtują również wrażliwość, a także poczucie estetyki. Zabawy plastyczne to po prostu, malowanie, rysowanie, lepienie z ciastoliny/plasteliny. Już bardziej zaawansowane dla starszych dzieci to wycinanie i tworzenie różnego rodzaju przedmiotów m.in.świeczniki, domki, figurki.
Zajęcia dodatkowe, wspomagające rozwój dziecka
Na rynku jest wiele dodatkowych zajęć prowadzonych przez wyspecjalizowanych nauczycieli. Umożliwiają one rozwój dziecka. Dostępne, są dla każdego i dostosowane do odpowiedniego wieku. Poniżej przedstawiamy zajęcia, na które warto zapisać dzieci:
- Programowanie - organizowane są nawet dla najmłodszych. Możliwe są już od 4 roku życia. Zajęcia takie dla maluchów polegają na zapamiętywaniu algorytmu oraz komend. Wykorzystuje się przy nich np. kolorowe puzzle. Starsze dzieci uczą się poprzez wykorzystanie bardziej skomplikowanych metod. Poznają kody, uczą się ich poprawnego odczytywania. Edytują, również filmy, bajki, a także tworzą sztuczną inteligencję i wirtualną rzeczywistość. Celem takich zajęć jest stworzenia programów lub gier.
- Robotyka - to nic innego jak zaawansowane układanie klocków lego. Powstałe z nich konstrukcje mają przypominać roboty. Następnie należy takiego robota zaprogramować, tak aby mógł wykonywać określone polecenia. Stopień zaawansowania zależy od wieku dzieci, jakie uczęszczają na zajęcia. Podobnie jak programowanie dostępne są już od 4 roku życia.
- Tańce/gimnastyka/piłka nożna - uczęszczać na nie mogą dzieci, które już sprawnie potrafią chodzić. Pozwalają rozwijać sferę ruchową dzieci, poprawiają motorykę i postawę ciała. Dodatkowo dzieci uczą się naśladowania oraz wykonywania poleceń. Dlatego, są niezwykle ważne dla rozwoju dziecka.
- Eksperymenty - podczas takich zajęć, dzieci uczą się samodzielności, logicznego myślenia, kreatywności, a także rozwiązywania problemów bez pomocy. Stworzenie czegoś daje im duża satysfakcję. Podczas takich zabaw, dzieci poznają jaka reakcja powstaje z połączenia różnych składników. Poznają dzięki temu takie dziedziny jak fizyka, biologia czy chemia.
- Gotowanie - lekcje takie dają możliwość nauki chemii i fizyki. Pozwalają uczyć się czegoś więcej o tym, co spożywamy, a także rozwijają kreatywność.
Oferta takich zajęć jest szeroka, można dostosować je tak aby rozwijały one zainteresowania dzieci. Innymi zajęciami mogą być m.in. gordonki, akrobatyka, judo, sensoplastyka, balet, plastyka itp.. Możliwe jest ich wykorzystanie również do tego aby pociechy nauczyły się czegoś nowego, bądź nadrobiła zaległości z jakiejś dziedziny. Z pewnością dodatkowe zajęcia pomogą w ich rozwoju.