Podsumowanie roku akademickiego 2020/2021 w BUKI: nasze osiągnięcia w liczbach i faktach

09.08.2021

Podsumowanie roku akademickiego 2020/2021 w BUKI: nasze osiągnięcia w liczbach i faktach
Aktualności firmowe

Lata 2020/2021 były punktem zwrotnym dla wielu obszarów działalności. Dziedzina edukacji również nie była wyjątkiem, podobnie jak jej znacząca część – rynek korepetycji. Cały świat przeszedł nieodwracalne zmiany, które bezpośrednio bądź pośrednio wpływają na nasze życie, pracę, naukę, cele. Wszyscy musieliśmy  poradzić sobie z tymi zmianami.

Podsumujmy wyniki tegorocznego roku wyzwań i zmian dla BUKI – jednego z największych serwisów korepetytorskich w Polsce i w 5 innych krajach.

Liczby, które mają znaczenie

Na stronie BUKI można znaleźć korepetytora w każdym zakątku Polski – między innymi w największych miastach: Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Gdańsku, ale także w małych miejscowościach. Ponadto istnieje możliwość podjęcia lekcji dodatkowych z korepetytorem w trybie online, bez wględu na to, gdzie w danej chwili znajdują się uczeń i nauczyciel.

W ciągu roku do serwisu wpłynęło ponad 32 000 próśb o wyszukanie korepetytora, a witrynę odwiedziło ponad 709 000 unikalnych użytkowników. Strona zawiera profile 10 000 nauczycieli z ponad 130 przedmiotów – znajdujących się zarówno w programie szkolnym, jak i tych z obszarów twórczych, języków obcych czy dyscyplin biznesowych.

Liczby na arenie międzynarodowej zadziwiają jeszcze bardziej: łączna liczba korepetytorów w Polsce, na Ukrainie, w Kazachstanie, Hiszpanii, Nigerii i Meksyku wynosi 80 000, podczas gdy liczba klientów w tych krajach przekroczyła 600 000.

Statystyki kwarantanny

Jak już wspomniano – kwarantanna i jej konsekwencje miały wpływ na zmiany w działaniu usługi wyszukiwania korepetytorów, a także na całą sferę edukacji. Jakie dokładnie zmiany zaszły? 

Wśród zmian krótkoterminowych po rozpoczęciu kwarantanny odnotowano prawie dwukrotny spadek liczby próśb o wyszukanie korepetytora. Tak więc w kwietniu 2020 r. otrzymaliśmy 457 wniosków (dla porównania: w lutym liczba ta obejmowała 3497 wniosków). Taką ujemną dynamikę obserwowano od marca do lipca 2020 roku. Było to dość przewidywalne, biorąc pod uwagę kryzysowy stan społeczeństwa w tym okresie, a także spadek siły nabywczej u części populacji.

W sierpniu liczba chętnych na korepetycje zaczęła ponownie rosnąć, a już na początku roku szkolnego osiągnęła prawie zeszłoroczny wskaźnik – 5692 zgłoszeń miesięcznie.

Jakie inne zmiany zaszły?

  • Oczywiście wzrosła liczba chętnych do nauki w trybie online – jeśli przed kwarantanną część tych, którzy uczyli się zdalnie z korepetytorem, stanowiła 25% wszystkich zgłoszeń, to po wprowadzeniu ograniczeń związanych z pandemią liczba lekcji online podwoiła się i osiągnęła 50% wszystkich zgłoszeń na stronie BUKI.

Infografika bardzo wyraźnie pokazuje, jak wzrósł odsetek zgłoszeń na zajęcia online (od początku kwarantanny) oraz że nadal utrzymuje wysoki wskaźnik:

Podsumowanie roku akademickiego 2020/2021 w BUKI: nasze osiągnięcia w liczbach i faktach

  • Wzrosła liczba korepetytorów serwisu – średnia liczba nowych profili miesięcznie wynosiła 345, podczas gdy w ubiegłym roku liczba ta wynosiła 290 rejestracji miesięcznie.

Poniżej przedstawiono, jak na przestrzeni lat zwiększała się liczba korepetytorów na stronie BUKI:

Podsumowanie roku akademickiego 2020/2021 w BUKI: nasze osiągnięcia w liczbach i faktach

Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie nauczyli się pracować z nowymi narzędziami, co wzbogaciło ich doświadczenie i urozmaiciło zwykłe zajęcia dodatkowe. 

Niezależnie od wybranego formatu zajęć każdy nauczył się radzić sobie z nowymi zasadami kwarantanny. Od września 2020 r. średnia miesięczna liczba zgłoszeń sięgnęła 3150. Jest to wyraźny dowód na to, że ani kwarantanna, ani ogólna sytuacja społeczno-gospodarcza, nie wpływają na chęć uczenia się, doskonalenia już nabytych umiejętności i nieustannego rozwoju.

Kto, czego i po co się uczy?

BUKI zawsze stara się sprostać oczekiwaniom swoich klientów, dlatego przeprowadzamy ankiety i zawsze chętnie słuchamy opinii na temat oferowanych usług. Jedna z ostatnich ankiet pomogła nam odpowiedzieć na kilka ważnych pytań i dowiedzieć się, kim są nasi klienci, dlaczego uczą się z korepetytorami BUKI i jakie są ich cele.

Czego uczyli się nasi klienci z korepetytorami BUKI w ciągu ostatniego roku? 

Na liście TOP 10 najpopularniejszych przedmiotów znalazły się:

 

Przedmiot

Średnia wartość 1 godziny zajęć

1.

Matematyka

63 PLN

2.

Język angielski

56 PLN

3.

Chemia

67 PLN

4.

Język polski

58 PLN

5.

Fizyka

77 PLN

6.

Język niemiecki

57 PLN

7.

Biologia

62 PLN

8.

Język hiszpański

56 PLN

9.

Język francuski

56 PLN

10.

Gra na fortepianie

62 PLN

Jak pokazuje statystyka – klienci najczęściej wybierają nauki ścisłe oraz języki obce. Popularnością cieszą się także: historia, przygotowanie przedszkolne, edukacja wczesnoszkolna, a także gra na gitarze. Wśród języków obcych dosyć często wybierane są języki włoski i czeski.

Cele i priorytety klientów BUKI

Według przeprowadzonego badania najważniejszym kryterium wyboru korepetytora na stronie BUKI jest jego doświadczenie, a już na drugim miejscu –  cena jego zajęć. Oprócz tego klienci zwracają uwagę na cechy osobowości korepetytora, opinie innych uczniów, harmonogram zajęć, wykształcenie etc.

Podsumowanie roku akademickiego 2020/2021 w BUKI: nasze osiągnięcia w liczbach i faktach

 Przeważająca większość (ponad 80%) ma zajęcia z korepetytorem na stałe, a inni biorą lekcję, kiedy zachodzi taka potrzeba (na przykład przed egzaminem). 

Prawie połowa respondentów stwierdza, że dodatkowe zajęcia wspierają ich rozwój osobisty oraz zawodowy. Niektórzy decydują się na dodatkowe zajęcia, żeby otrzymywać wysokie oceny szkolne (34,8%), a innych motywuje rekrutacja na uniwersytet (15,2%).

Podsumowanie roku akademickiego 2020/2021 w BUKI: nasze osiągnięcia w liczbach i faktach

Ile wydają Polacy na dodatkowe zajęcia?

Wysokość wydatków na dodatkowe zajęcia jest uzależniona od wielu czynników – tak indywidualnych, jak i rynkowych. Przede wszystkim wpływają na nią: 

  • wybrane przedmioty – koszt jednej godziny zajęć może wahać się pomiędzy 50-60 złotych (za bardziej rozpowszechnione przedmioty, na przykład język polski czy matematyka) a nawet 180 złotych (za rzadko spotykane przedmioty, na przykład język perski czy mechanika płynów); 
  • liczba zajęć w tygodniu/miesiącu oraz ich długość;
  • cena zajęć u wybranego korepetytora.

Przeważająca większość klientów (80,9%) wyznaje, że jest w stanie wydać na dodatkowe zajęcia do 400 złotych miesięcznie. Z kolei 19,1% klientów wydaje na zajęcia z korepetytorem nawet 800 złotych na miesiąc. 

Zmiany i ulepszenia serwisu

BUKI nieustannie pracuje nad ulepszaniem usług i funkcjonalności strony, aby korzystanie z niej było jak najwygodniejsze – zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów. Wśród ważnych zmian, jakie zaszły w roku szkolnym 2020/2021, należy wymienić:

Nową bezpieczną opcję płatności, która umożliwia dokonywanie płatności między klientami i korepetytorami online za pośrednictwem usługi BUKI.

Opcję sprawdzonego korepetytora, co oznacza weryfikację kompetencji nauczyciela prywatnego poprzez rozmowę ze specjalistą BUKI. Dzięki specjalnym oznaczeniom na stronie korepetytorzy mają możliwość promowania swoich usług, a uczniowie jeszcze szybciej znajdują korepetytorów, którzy mają odpowiedni poziom wiedzy i kompetencji.

Automatyzację procesu aplikacyjnego i komunikacji z korepetytorem, co znacznie przyspiesza rozpoczęcie współpracy pomiędzy uczniem a korepetytorem.

Poprawę strony głównej serwisu – teraz możesz znaleźć korepetytora jeszcze szybciej i wygodniej: nie musisz otwierać katalogu ogólnego i konfigurować filtrów, na stronie głównej serwisu wystarczy wybrać przedmiot i preferowane miejsce nauki (miasto lub online).

Proces doskonalenia usług BUKI nadal trwa. W przyszłym roku szkolnym na korepetytorów i klientów czekają jeszcze bardziej znaczące ulepszenia, które pomogą przenieść lekcje z nauczycielami na wyższy poziom.
Autor:

Oceń wiadomość