„Nie” jest partykułą i jako wykładnik zaprzeczenia piszemy ją łącznie z rzeczownikami (niebezpieczeństwo, niecierpliwość), przymiotnikami (nieagresywny, niedrogi), imiesłowami przymiotnikowymi czynnymi i biernymi (nieoceniony, nieopisane) oraz z przysłówkami utworzonymi od przymiotników (niejasno, niemile).
Partykułę „nie” z przymiotnikami w stopniu równym piszemy razem i według tej reguły „nieważne” zawsze występuje w połączeniu.
Pisownia rozłączna nie ważne jest wyjątkiem, który ma miejsce w przypadku, gdy chcemy zaznaczyć wyraźne przeciwstawienia, na przykład: nie ważne, lecz zapomniane, albo nie ważne, ale bardzo ważne.
Właściwa forma: nieważne!
Nieważne pisane łącznie ma kilka znaczeń. Jak podaje słownik języka polskiego, wyrazu tego używa się, gdy chcemy napisać:
- o czymś: niemający znaczenia, niewpływający na nic,
- o człowieku: niewiele znaczący, mający małe możliwości,
- niemający mocy prawnej, nieobowiązujący aktualnie.
Nieważne oznacza także coś nieznaczącego, jeśli brakuje w tym istotnego elementu, np. Urodziny bez Piotra są dla mnie nieważne.
Synonimy, którymi możemy zastąpić nieważne w zdaniu to: błahy, bagatelny, nieistotny, trywialny, drobiazgowy, banalny, drobny, niegodny uwagi, bez znaczenia, niewiele znaczący, niewiążący, nieobowiązujący, przedawniony.
Jak to zapamiętać?
„Nieważne” zawsze piszemy razem, to ważne! Cytaty z literatury z pewnością będą pomocne, dzięki nim zapamiętasz właściwą formę pisania:
- Nieważne co, byle wzruszało, oczarowywało, przenikało do głębi, budziło dreszcze!
Nancy H. Kleinbaum, „Stowarzyszenie umarłych poetów”,
- Nieważne jest w moich oczach, czy człowiek będzie mniej czy więcej posiadał. Ważne jest, czy będzie mniej czy bardziej człowiekiem.
Antoine de Saint-Exupéry, „Twierdza”,
- Dopóki ktoś nas kocha, nieważne, kim jesteśmy i jak wyglądamy.
Roald Dahl, „Czarownice”,
- Zwykła ludzka miłość polega bowiem na tym, iż kocha się kogoś, kto jest tak miły w dotyku, że ewentualne jego wady są już nieważne.
Jerzy Pilch, „Tezy o głupocie, piciu i umieraniu”.
Nieważne, że czasem zdarza Ci się napisać coś z błędem, ważne że szukasz informacji, aby ich więcej nie popełniać. Jeśli masz podobne pytania dotyczące skomplikowanej gramatyki języka polskiego, mogą Ci się przydać poniższe artykuły:
Jak napisać: na pewno czy napewno?
Jak napisać: rzadko czy żadko?
Jak napisać: po prostu czy po prostu?
Jak napisać: na co dzień czy na co dzień?
Jak napisać: od razu czy odrazu?
Jak napisać: przeze mnie czy przezemnie?
Jak napisać: w końcu czy wkońcu?
Cytaty pochodzą ze strony: https://lubimyczytac.pl/cytaty