Egzaminy maturalne to nie wszystko. Dla części osób kończących edukację w szkołach ponadpodstawowych na niej nie kończy się trud potwierdzania swojej wiedzy i umiejętności. Przed nami jeszcze egzaminy zawodowe w sesji letniej 2024 roku (sesja zimowa miała miejsce w styczniu). To właśnie od rezultatu tych testów będzie zależeć przyznanie zdającym określonych kompetencji zawodowych.
Czytając artykuł poznasz wszystkie najważniejsze informacje na temat egzaminów zawodowych w sesji letniej 2024, wliczając w to daty testów oraz strukturę egzaminów. Dowiesz się także, gdzie, kiedy i jak sprawdzić swoje wyniki oraz które spośród egzaminów zawodowych były w tym roku wybierane najchętniej. Oczywiście, nawet zdany egzamin zawodowy nie powinien oznaczać końca edukacji, ponieważ zawsze warto nabywać kolejne kompetencje i pogłębiać swoją wiedzę: zwłaszcza w realiach tak zmiennego i nieprzewidywalnego rynku pracy, z jakim mamy do czynienia obecnie. Jedna z niewątpliwie najbardziej skutecznych form nauki (również tej zawodowej, czysto praktycznej) to profesjonalne korepetycje. Przeglądając bogaty katalog lekcji prywatnych w serwisie BUKI na pewno znajdziesz niejedną ofertę, która będzie odpowiadać Twoim oczekiwaniom.
Kiedy są egzaminy zawodowe w 2024?
Podobnie jak w zeszłym roku, również w 2024 sesja letnia przypada na czerwiec. Tym razem nie startujemy od pierwszego dnia miesiąca (wypada on w sobotę). Sesja będzie trwała od 3 do 19 czerwca 2024. Na etap pisemny przeznaczono dni od 4 do 10 czerwca, a egzaminy praktyczne będą odbywały się przez cały czas.
Warto pamiętać również o terminach dodatkowych: 27 czerwca 2024 na część pisemną i 28 czerwca na praktyczną. Ogłoszenie wyników nastąpi dokładnie 30 sierpnia 2024, a wydanie dyplomów oraz certyfikatów – do 9 września.
Egzaminy zawodowe - o czym trzeba pamiętać?
Pamiętaj, że sukces albo porażka na każdym rodzaju egzaminów to zawsze kwestia zarówno mniejszych, jak i większych rzeczy, którym należy poświęcić nieco uwagi. Podstawą jest oczywiście zdobywanie wiedzy i jej ugruntowywanie. Wiedz, że zabieranie się do tego na dwa tygodnie przed egzaminem zawodowym to szybki przepis na kiepski wynik.
Przed przystąpieniem do testu powinieneś sprawdzić, jakie są wymagania egzaminacyjne oraz sposób przeprowadzania egzaminu (czynniki te będą się różnić zależnie od tego, co zdajesz). Pamiętaj także o limitach czasowych, których nie możesz przekroczyć:
- Na zdanie części pisemnej zawsze masz dokładnie 1 godzinę. W tym czasie musisz rozwiązać test złożony z 40 pytań. Pamiętaj, że każde pytanie ma tylko jedną poprawną odpowiedź! Próg zdawalności to co najmniej 50% punktów (czyli musisz poprawnie odpowiedzieć na przynajmniej 20 pytań)
- Na zdanie części praktycznej komisja przeznaczy Ci 120-240 minut (limit zależy od kwalifikacji zawodowej: przed przystąpieniem do testu koniecznie zweryfikuj, jaka ilość czasu będzie dostępna w Twoim przypadku!). W testach praktycznych musisz uzyskać przynajmniej 75% punktów.
Najważniejsze informacje o tegorocznych egzaminach zawodowych
Aby uzyskać dyplom potwierdzający kwalifikację zawodową musisz zdać i pisemną, i praktyczną część egzaminu, czyli uzyskać 50% lub więcej punktów w partii teoretycznej oraz 75% lub więcej w części praktycznej. Liczba egzaminów zależy od liczby kwalifikacji w obrębie zawodu, który wybrałeś. Niektóre z zawodów mają tylko jedną kwalifikację, ale inne składają się już z 3 (np. (technik pojazdów samochodowych lub technik teleinformatyk).
Egzaminy na poszczególne kwalifikacje w obrębie tego samego zawodu przeważnie są organizowane w jednym dniu, np. o godzinie 8 zdajesz pierwszą kwalifikację, o 12.30 drugą, a kończysz egzaminem z trzeciej kwalifikacji o godzinie 17. Najlepszym źródłem wiedzy o datach (oraz oczywiście miejscu) jest strona Twojej szkoły.
Aby móc podejść do egzaminu będziesz musiał okazać dokument tożsamości. Jeśli ukończyłeś 18 lat, będziesz musiał okazać dowód osobisty. W przypadku osób małoletnich dopuszczalny jest inny dokument ze zdjęciem (nie może to być jednak legitymacja szkolna). Teoretycznie, tożsamość możesz też potwierdzić aplikacją mObywatel: najpierw jednak dobrze będzie sprawdzić, jak konkretnie wygląda to w Twojej szkole. Na egzaminie możesz korzystać z kalkulatora prostego. Pamiętaj też, że miejsce, w którym będziesz zdawał egzamin nie zapewni Ci żadnych pomocy technicznych, a więc np. długopisu, ołówka, gumki, linijek itd: te przedmioty musisz mieć ze sobą!
Rezultaty Twoich egzaminów poznasz dopiero 31 sierpnia 2024 roku. Informacje będą dostępne w systemie SIOEPKZ. Kody aktywacyjne do systemu powinna Ci zapewnić Twoja szkoła/ośrodek egzaminacyjny.