Geometria analityczna - dlaczego warto jej się uczyć?

20.02.2023

Artykuły autora: 357

Geometria analityczna - dlaczego warto jej się uczyć?

Geometria analityczna to jeden z działów matematyki. Nie należy on do najłatwiejszych, ani tych najbardziej lubianych, jednak ma istotne znaczenie w naszym całym życiu. Geometria analityczna przydaje się nie tylko na maturze czy studiach, ale także w życiu codziennym czy pracy. Wyjaśnimy dzisiaj, dlaczego warto jej się uczyć i do czego może się przydać po zakończeniu edukacji.

Co to jest geometria analityczna?

Zaczynając jednak od samego początku - czym właściwie jest i czym zajmuje się geometria analityczna? Jest to geometria, która dotyczy figur położonych na układzie współrzędnych. Zajmuje się zarówno figurami geometrycznymi, jak i analityką (czyli obliczaniem) oraz metodami algebraicznymi. Zajmuje się badaniem pomiarów i właściwości figur geometrycznych. Analizuje dane figur geometrycznych, kąty, punkty czy obszary przecięcia oraz długości. 

Wykorzystywane są do tego:

  • wyrażenia algebraiczne;
  • liczby;
  • wzory;
  • osie liczbowe;
  • współrzędne.

Większość zadań (do końca szkoły średniej) dotyczy m.in.:

  • obliczania długości odcinka;
  • układania wzoru funkcji liniowej;
  • wyznaczaniu punktów w układzie współrzędnych;
  • rozwiązywanie układów równań. 

Wyróżniamy współrzędne x i współrzędne y, czyli np. punkt A = (x,y). 

Rozwiązując zadania z geometrii analitycznej, w większości przypadków dobrze jest zacząć od narysowania układu współrzędnych (dotyczy to zwłaszcza tych zadań, w których mamy podane współrzędne wierzchołków). Geometria analityczna tak samo, jak każdy inny dział matematyki wymaga zrozumienia od samego początku (braki wiedzy będą budowały problemy podczas dalszej nauki), dlatego zachęcamy każdego z Was do korzystania z pomocy korepetytorów BUKI.

Geometria analityczna pierwsze kroki zaczęła stawiać w XVII wieku - przyczynił się do tego m.in. Pascal i Kartezjusz. Zaczęli oni tworzyć współrzędne - przypisywać danym punktom dwie liczby (pary liczb). Obecnie przyjmuje się, że rok 1637 był początkiem geometrii analitycznej.

Geometria analityczna składa się m.in. z:

  • kartezjańskiego układu współrzędnych;
  • układu współrzędnych prostokątnych (linia x i y);
  • układu współrzędnych biegunowych;
  • kartezjańskiego równania linii;
  • conics’ów;
  • obwodów;
  • paraboli;
  • elips;
  • hiperboli.

Gdzie przydaje się geometria analityczna, czyli geometria analityczna w życiu codziennym

Najważniejszą cechą geometrii analitycznej jest to, że umożliwia przedstawianie figur geometrycznych za pomocą wzorów. Co ważne - wielu matematyków uważa, że geometria analityczna dała początek współczesnej matematyce. To właśnie ten dział matematyki zapoczątkował wyrażanie figur geometrycznych za pomocą równań i odwrotnie - równań za pomocą linii i figur geometrycznych. Tak jak wspomnieliśmy na początku, geometria analityczna jest szeroką dziedziną. Ma również szerokie zastosowanie (nawet z życia codziennego). Przykładowo przyjrzyjmy się paraboli. Jest ona częścią geometrii analitycznej, ale mam z nią do czynienia również na co dzień:

  • Anteny satelitarne - ich reflektory zostały stworzone na podstawie paraboli. Parabola ta obraca się wokół osi danej anteny. Dzięki temu odbija się m.in. fala elektromagnetyczna.
  • Wiszące mosty - do ich budowy również wykorzystywana jest wiedza na temat paraboli. Na takiej strukturze opiera się m.in. Golden Gate w Stanach Zjednoczonych.

Gdy mowa o geometrii analitycznej mamy jednak na myśli znacznie więcej zjawisk i zastosowań w naszym codziennym życiu:

  • Astronomia - jednym z elementów geometrii analitycznej jest elipsa i całe prawo ruchu planet. Dzięki tym rozważaniom powstało Drugie Prawo Keplera.
  • Teleskop Cassegraina - jest to teleskop, który w swoim sposobie działania wykorzystuje geometria analityczną (chodzi tu o wykorzystanie luster - parabolicznej i hiperbolicznej).

Czy warto uczyć się geometrii analitycznej? Co daje geometria analityczna?

Z całą pewnością geometria analityczna to ciekawy i fascynujący dział matematyki. Nie każdy jednak czuje potrzebę wiązania swojej przyszłości z tą dziedziną. Z całą pewnością przyda się ona wszystkim osobom, które:

  • wiążą swoją przyszłość z fizyką - duża część tej nauki opiera się właśnie na geometrii analitycznej - m.in. chodzi tu o działania na wektorach;
  • myślą o programowaniu - bardzo często w programowaniu wykorzystuje się wiedzę z geometrii analitycznej, m.in. wzory;
  • myślą o projektowaniu (szeroko rozumianym) - chodzi tu m.in. o umiejętność obliczania środka odcinka i odległości między nimi;

Jeżeli jednak nie wiążesz swojej przyszłości z geometrią analityczną, to dobrze jest się z nią zapoznać, chociaż w celu zdania matury. Na egzaminie maturalnym zawsze znajdują się zadania z tego zakresu, dlatego też zachęcamy do nauki.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

3

Według opinii 5 użytkowników

Autor Adrianna S.

Jestem absolwentką ekonomii. Od 2016 roku zajmuję się dofinansowaniami unijnymi. W 2020 rozpoczęłam pracę jako copywriterka.

Artykuły autora: 357

Dopasuj korepetytora

Geometria analityczna - najczęściej zadawane pytania

Co to jest geometria analityczna?

Zaczynając jednak od samego początku - czym właściwie jest i czym zajmuje się geometria analityczna? Jest to geometria, która dotyczy figur położonych na układzie współrzędnych. Zajmuje się zarówno figurami geometrycznymi, jak i analityką (czyli obliczaniem) oraz metodami algeb

Czytaj więcej na BUKI

Gdzie przydaje się geometria analityczna?

Najważniejszą cechą geometrii analitycznej jest to, że umożliwia przedstawianie figur geometrycznych za pomocą wzorów. Co ważne - wielu matematyków uważa, że geometria analityczna dała początek współczesnej matematyce. To właśnie ten dział matematyki zapoczątkował wyrażanie figur geometrycznych za pomocą równań i odwrotnie - równań za pomocą linii i figur geometrycznych.Czytaj więcej na BUKI

Czy warto uczyć się geometrii analitycznej?

Z całą pewnością geometria analityczna to ciekawy i fascynujący dział matematyki. Nie każdy jednak czuje potrzebę wiązania swojej przyszłości z tą dziedziną. Z całą pewnością przyda się ona wszystkim osobom, które: wiążą swoją przyszłość z fizyką - duża część tej nauki opiera się właśnie na geometrii analitycznej - m.in. chodzi tu o działania na wektorachCzytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów