Wiek XXI to rozwój sztucznej inteligencji. Kojarzy się ona z wieloma rzeczami. Świat coraz bardziej się zmienia, a sama praca ludzka jest zastępowana robotami, ale nie tylko. Rozwój sztucznej inteligencji sprawia, że maszyny, które nas otaczają, są coraz inteligentniejsze, a wdrażane rozwiązania są coraz lepsze. Sprawia, że nie musimy myśleć o oczywistych rzeczach i zmienia nasze zwykłe (codzienne) życie już na zawsze. Dzisiaj opowiemy nieco więcej o sztucznej inteligencji - jak wygląda jej przyszłość i co dzięki niej otrzymujemy.
Co to jest sztuczna inteligencja?
Sztuczna inteligencja (inaczej SI) to nic innego, jak umiejętność (zdolność) maszyn do uczenia się naszych (czyli ludzkich) umiejętności. Maszyny poznają pewny sposób rozumowania, uczą się, planują czy są nawet kreatywne. Roboty te uczą się rozwiązywania problemów i dążenia do osiągnięcia konkretnych celów. Jest to możliwe dzięki analizowaniu skutków wcześniejszych działań. Wykorzystywana jest do wspomagania myślenia i analizowania danych. Trzeba jednak podkreślić, że sztuczna inteligencja nie ma na celu zastąpienia ludzi, a ułatwienie ich życia. Obecnie uważa się za jedną z najbardziej wartościowych zasobów.
Niektórym wydaje się, że sztuczna inteligencja powstała dopiero teraz. Nie jest to prawda, bo pierwsze technologie tego typu powstały już ponad 50 lat temu.
Branża ta wydaje się świetnym pomysłem dla osób, które dopiero wchodzą w dorosłe życie i zastanawiają się nad swoją ścieżką rozwoju, a także dla tych, które chcą się przebranżowić. W zawodach związanych ze sztuczną inteligencją potrzebne są jednak konkretne umiejętności - m.in. ścisłe i analityczne, dlatego też zachęcamy wszystkie osoby do skorzystania z pomocy korepetytorów BUKI. W tym miejscu chcielibyśmy wspomnieć, że szacuje się, że pomad 65% obecnych uczniów będzie pracować w zawodzie, którego jeszcze nie ma.
Wyróżniamy kilka rodzajów sztucznej inteligencji:
- oprogramowanie - czyli wirtualni asystenci, wyszukiwarki internetowe czy zaawansowane systemy rozpoznawania twarzy i analizowania obrazów;
- inteligencja ucieleśniona - czyli roboty, drony czy rozwiązania zastosowane w samochodach (np. samochody autonomiczne).
Co ciekawe 61% osób zamieszkujących Europę pozytywnie zapatruje się na rozwój sztucznej inteligencji.
Rozwój sztucznej inteligencji
Mimo tego, że sztuczna inteligencja jest stosunkowo nową dyscypliną naukową, to rozwija się w zawrotnym tempie. Już dzisiaj ma szerokie zastosowanie w życiu codziennym, m.in.:
- Spersonalizowane rekomendacje podczas zakupów online. Dane są analizowane na podstawie naszej historii wyszukiwania czy nawet innych zachowań online.
- Działanie wyszukiwarek internetowych - analizują i dostarczają trafnych wyników wyszukiwania - pokazują to, czego akurat szukamy.
- Działanie wirtualnych asystentów na stronach internetowych (oraz w automatach podczas rozmów telefonicznych) - udzielają oni coraz trafniejszych albo nawet w 100% trafnych odpowiedzi na pytania klientów.
- Tłumacze tekstów - sztuczna inteligencja potrafi przetłumaczyć teksty czy nawet stworzyć własne.
- Rozwiązania wykorzystywane w samochodach - co prawda samochody autonomiczne nie są jeszcze rozpowszechnione, to wykorzystywane jest coraz więcej rozwiązań sztucznej inteligencji np. automatyczne trzymanie odległości, automatyczne hamowanie, samodzielne parkowanie czy różne systemy bezpieczeństwa.
- Cyberbezpieczeństwo - sztuczna inteligencja pozwala na rozpoznawalnie wzorców, co umożliwia zwalczanie ataków hakerskich.
- Pandemia - tutaj możemy wymienić m.in. badanie temperatury ludzi na lotniskach czy dane pozwalające na śledzenie rozprzestrzeniania się wirusa.
- Opieka zdrowotna - sztuczna inteligencja dzięki rozpoznawaniu wzorców pozwala na nowe odkrycia czy także poprawę diagnostyki. Dobrym przykładem jest wykonywanie połączeń alarmowych, gdy urządzenie wykryje zatrzymanie akcji serca czy inne zagrożenie życia.
- Transport - czyli umożliwianie np. autonomicznej jazdy (dotyczy to całej branży transportowej).
- W branży przemysłowej - umożliwa zwiększenie wydajności (np. poprzez wykorzystywanie robotów w fabrykach), a także optymalizacje całych modeli sprzedażowych.
- W rolnictwie - sztuczna inteligencja analizuje, jaka jest minimalna ilość nawozów czy pestycydów - dzięki temu dostarczane produkty są zdrowsze. Zwiększa się również produktywność. Co ciekawe, niektóre roboty są wykorzystywane do usuwania chwastów. Sztuczna inteligencja jest również wykorzystywana do pomiaru zjadanej paszy czy monitorowania ruchu zwierząt.
Wyżej wymieniony dziedziny nie są jedyne, gdzie jest wykorzystywana sztuczna inteligencja. Ma ona znacznie większe zastosowanie, m.in. na giełdzie, w diagnostyce raka płuc, w przypadku rozpoznawania mowy czy tłumaczeń (moglibyśmy to wymieniać w nieskończoność).
Czy sztuczna inteligencja będzie lepsza od naturalnej?
Obecnie nie ma podstaw, żeby uważać, że sztuczna inteligencja jest lepsza od naturalnej. Co więcej - nie możemy również postawić znaku równości. Od zawsze człowiek chciał być lepszy od innych istot. Kiedyś inteligencja była terminem przeznaczonym tylko dla ludzi. Dzisiaj mamy do czynienia ze sztuczną inteligencją. Jest to pewna część dziedziny informatycznej. Może się ona rozwijać dzięki rozwojowi elektroniki i informatyki czy samego programowania. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu filmy science fiction były wymysłem naszej wyobraźni. Dzisiaj mało kogo dziwi inteligenty robot, który jest w stanie wykonać pewne czynności za nas. Jesteśmy otoczeni sztuczną inteligencją z każdej strony. Co więcej - powstały również sztuczne neurony, które mogą się uczyć. To sprawia, że sztuczna inteligencja jest wyjątkowa. Nie oznacza to jednak, że będzie w stanie zastąpić człowieka. Na chwilę obecną wydaje się, że maszyny nigdy nie będą lepiej rozwinięte od ludzi (inteligencji naturalnej). Musimy w tym miejscy jednak zaznaczyć, że jeszcze 100 lat temu nikt sobie nie wyobrażał świata, takiego jaki jest dzisiaj. Cechami dominującymi ludzi nad maszynami jest m.in. inteligencja emocjonalna, uczucia, myśli i własna wola. Ludzie mogą kochać, bać się, nienawidzić i być szczęśliwi. Tylko my potrafimy wychwycić pewne drobne zachowania i aspekty społeczne i sytuacyjne. Na chwilę obecną nie wydaje się, żeby sztuczna inteligncja mogła opanować takie umiejętności. Sztuczna inteligencja to twór, który myśli na nasz wzór. Nie potrafi jednak myśleć twórczo, a także czuć. Obecnie nie ma możliwości stworzenia sztucznej inteligencji nie na podstawie algorytmów (oznacza to, że wszystkie maszyny bazują na podstawie konkretnych algorytmów). Nie oznacza to jednak, że jest ona nam niepotrzebna. Ułatwia codzienną pracę lekarzy, pomaga podejmować wiele decyzji (np. biznesowych), trafnie wysuwa wnioski oraz daje szanse na uwolnienie ludzi od prostych i powtarzalnych prac (nie chodzi tutaj o zastąpienie pracy ludzkiej, a o zwiększenie jej efektywności). Z całą pewnością sztuczna inteligencja jest naszą przyszłością, jednak nic nie wskazuje na to, żeby miała przezwyciężyć inteligencję ludzką.