Ile zarabia architekt i jak nim zostać?

 .

Artykuły autora: 91

Ile zarabia architekt i jak nim zostać?

Architektura to jeden z najbardziej wymagających ale też najbardziej intratnych i perspektywicznych zawodów. Nie ma wątpliwości co do tego, że, prędzej czy później, tzw. Bańka na polskim rynku nieruchomości musi pęknąć, co najpewniej spowoduje kryzys w tej branży porównywalny do tego, którego jaki czas temu doświadczyła na przykład Hiszpania. Wydaje się to jednak odległą perspektywą: rynek nieruchomości w Polsce ciągle notuje imponujące wyniki progresu.

Nie może więc dziwić, że zawód architekta jest szczególnie interesujący dla młodych osób, które posiadają odpowiednie zdolności techniczne oraz artystyczne. Jak jednak zostać architektem? Na jakie apanaże mogą liczyć architekci w Polsce? Wszystkie te pytania zostały wzięte pod uwagę w niniejszym tekście. Już teraz warto też pomyśleć o rozwoju odpowiednich kompetencji we własnym zakresie. Nieocenioną pomocą w tym zakresie mogą być profesjonalne korepetycje z architektury, których oferty są oczywiście dostępne w serwisie BUKI.

Jakie są średnie zarobki architektów w różnych krajach i branżach?

Zarobki architekta średnio wynoszą 4900 PLN netto w skali miesiąca. Są to jednak dane uśrednione, w których skład wchodzą zarówno apanaże najlepiej opłacanych specjalistów (25% architektów w Polsce zarabia powyżej 6000 PLN netto miesięcznie), jak i też specjalistów gorzej wynagradzanych (jedna czwarta osób wykonujących zawód architekt zarabia poniżej 4200 PLN netto miesięcznie).

Zarobki są uzależnione od kilku głównych czynników. Najważniejsze z nich to doświadczenie, specjalizacje oraz rozmiar przedsiębiorstwa i jego status. W międzynarodowych korporacjach z zagranicznym kapitałem doświadczony i uznany specjalista może liczyć na apanaże sięgające nawet 15-20 tysięcy złotych w skali miesiąca, zwłaszcza w największych polskich miastach. Z drugiej strony, pensja początkującego architekta, pracującego dla niewielkiej firmy o regionalnym zasięgu może nie przekraczać pułapu 4000 PLN netto miesięcznie. 

Jakie umiejętności są wymagane w pracy architekta?

Osoba chcąca wykonywać zawód architekta musi przede wszystkim legitymować się dyplomem ukończenia studiów wyższych na odpowiednim kierunku. To jeden z tych zawodów, w których można pracować tylko i wyłącznie posiadając odpowiednie wykształcenie formalne. Oczywiście, sam fakt ukończenia edukacji uniwersyteckiej jeszcze nie udostępnia architektowi wszystkich wymaganych kompetencji i umiejętności. Podobnie, jak ma to miejsce w wielu innych zawodach specjalistycznych, również w pracy architekta istotną rolę odgrywają następujące czynniki:

  • Praktyka. Istnieje multum rzeczy w pracy architekta, których uczymy się w praktyce. Podobnie jak np. Studia o kierunku prawo nie udostępniają adeptom wszystkich wymaganych umiejętności, tak samo studia na architekturze niestety nie wyposażają absolwenta w komplet potrzebnych mu zdolności praktycznych.
  • Specjalizacje: zdolność do realizacji konkretnego zadania czy projektu będzie w dużej mierze uzależniona od tego, czy architekt jest wyspecjalizowany w danej dziedzinie. Dla przykładu: architektura wnętrz (będąca przecież integralną częścią architektury jako takiej), jest czymś zupełnie odmiennym architektury dróg i mostów. 

Należy też pamiętać, że architektura jest specyficzną dziedziną, która wymaga zarówno odpowiedniej wiedzy technicznej, jak i też gustu, zmysłu estetyki oraz, co bardzo istotne, zdolności rysunku. W tym aspekcie zawód architekta różni się od poniekąd bliźniaczej dyscypliny, jaką jest inżyniera budowli. Architekt musi być także obdarzony wysoce rozwiniętą wyobraźnią przestrzenną oraz zdolnością przeistaczania swoich wyobrażeń w projekty..

Jak zostać architektem?

Pierwszym, niezbędnym krokiem na drodze do rozpoczęcia pracy w roli architekta jest uzyskanie tytułu magistra na kierunku architektura i urbanistyka. Tutaj warto wspomnieć, że niektóre uczelnie posiadają w swoich ofertach także studia I stopnia na tym kierunku. Ich ukończenie nie umożliwi nam jednak pracy w roli architekta. Po uzyskaniu magisterium z architektury, przyszły wykonawca tego zawodu musi odbyć trwający 2 lata staż pod nadzorem odpowiedniego specjalisty. Tak naprawdę to właśnie w trakcie stażu uczymy się większości typowo praktycznych rzeczy, które potem będą wręcz niezbędne w codziennej pracy.

Dwuletnia praktyka to jeszcze nie wszystko. Kiedy już skończymy 24-miesięczny staż, konieczne będzie przystąpienie do Egzaminu ze Znajomości Procesu Budowlanego. Dopiero po zdaniu wzmiankowanego egzaminu, można faktycznie rozpocząć pracę w charakterze samodzielnego architekta. Egzaminy odbywają się corocznie i składają się z dwóch oddzielnych części: pisemnej oraz ustnej. Egzamin nie jest też darmowy. Opłata rekrutacyjna będzie wynosić od 600 do 1550 złotych, w zależności od tego, jakie konkretnie uprawnienia chcemy nabyć. W przypadku braku pozytywnego rezultatu na egzaminie, opłata nie podlega zwrotowi. Jeśli chodzi o statystyki tzw. Zdawalności, to dla części pisemnej egzaminu obecnie kształtują się one na poziomie 87%, natomiast część pisemną zdaje 78% kandydatów.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

3.67

Według opinii 3 użytkowników

 .

Autor .

Artykuły autora: 91

Dopasuj korepetytora

Ile zarabia architekt i jak nim zostać? Najczęstsze pytania

Jakie są średnie zarobki architektów?

Średnie zarobki architektów wynoszą około 4900 PLN netto, ale mogą sięgać nawet 20 000 PLN w dużych firmach. Przeczytaj więcej na Buki

Jakie umiejętności są potrzebne, aby zostać architektem?

Aby zostać architektem, potrzebne są zdolności techniczne, estetyczne oraz umiejętności rysunku i przestrzennej wyobraźni. Przeczytaj więcej na Buki

Jak wygląda proces edukacji na architekta?

Aby zostać architektem, należy uzyskać tytuł magistra, odbyć 2-letnią praktykę i zdać egzamin budowlany. Przeczytaj więcej na Buki

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów