Czy wiesz, że np. w Stanach Zjednoczonych są niesamowicie popularne pokazy syren? W związku z tym można tam szukać zatrudnienia w roli profesjonalnej syrenki – wystarczy perfekcyjna umiejętność pływania, ciekawy image i umiejętność pracy scenicznej. Jakie inne zawody – nietuzinkowe, ciekawe, niszowe – pozostają w zasięgu mieszkańca Europy?
Najbardziej nietypowe zawody na świecie. Jakie są w nich zarobki?
Istnieje wiele zawodów spoza głównego nurtu, które gwarantują dobre zarobki, są inspirujące oraz da się je opanować w wielu przypadkach bez uczęszczania na studia. Oto kilka z nich!
Testerzy
Co można testować? Dla wielu z nas najbardziej kojarzy się to z testowaniem oprogramowania, które jest czynnością dość żmudną i wymagającą. Tymczasem na świecie można spotkać różne dziwne odmiany testerów: zjeżdżalni wodnych, psiej karmy (lub ogólnie jedzenia dla zwierząt), chrupkości chipsów, czekolady i innego jedzenia. To oczywiście nie wszystko, bo testować można całkiem sporo różnych miejsc, usług i produktów. Co ciekawe, taką formą „testowania” można nazwać płatne współprace (również polskich) influencerów. W ich przypadku np. popularną usługą jest odbycie wyjazdu zagranicznego, z którego przywożą mnóstwo materiałów oznaczanych współpracą z biurem podróży. Poza wycieczką, wyżywieniem i atrakcjami, mają nierzadko również spory zarobek na tego typu działaniach!
Osoby działające dla innych ludzi
W tej grupie jest naprawdę bardzo dużo, czasem niesamowicie dziwnych zawodów. Przykładowo w Japonii można spotkać się z wakatem „upychacza ludzi w komunikacji miejskiej”. To dość potrzebna funkcja, dzięki której nie tylko więcej osób może skorzystać z przejazdu metrem, ale też wzmaga się bezpieczeństwo przy drzwiach. Innym przykładem może być tzw. „personal shopper”, czyli osoba mająca wybrać za ciebie rzeczy na zakupach. W Polsce już też ten zawód powoli się pojawia, lecz ukrywa się za nieco bardziej profesjonalną nazwą „doradca ds. wizerunku”. Jakiś czas temu w naszym kraju otwarto też pierwszy salon przytulania, obecnie taki przybytek funkcjonuje np. w Katowicach, na Śląsku. „Profesjonalny przytulacz” to osoba pracująca w obszarze rozrywki, psychologii, terapii i usług prozdrowotnych.
Nietypowa praca ze zwierzętami
Intrygujące zajęcia mogą dotyczyć nie tylko ludzi, ale też zwierząt. Chyba najdziwniejszym spośród nich jest „osoba odpowiedzialna za pozyskanie próbek nasienia od zwierząt”. To wbrew pozorom dość trudne zadanie, bo trzeba doskonale znać dany gatunek, jak i panować nad brakiem zanieczyszczeń próbki. Innym przykładem z dalekiego świata jest „opiekun pandy wielkiej” – to akurat stanowisko z Chin. Jednakowoż w Polsce również zwierzęta w zoo mają swoich opiekunów, o tę pracę zdecydowanie łatwiej. Za to dość niebezpiecznym zawodem będzie „dojarz węży”, czyli osoba pobierająca jad węża. Jest to jednocześnie profesja bardzo potrzebna, bo jad jest składnikiem wielu leków i antidotów.
Jakie umiejętności i kwalifikacje są wymagane do wykonywania tych zawodów?
Cóż, nie każdy będzie chciał zejść z utartych szlaków – nie ma się czemu dziwić. Zdecydowanie pewniejsze jest sięgnięcie po kompetencje szeroko potrzebne (szczególnie z tych trudniejszych, jak np. obsługa specjalistycznych maszyn lub programów), ponieważ w razie utraty pracy w jednym miejscu, można śmiało aplikować w inne. Tymczasem do najbardziej nietypowych zawodów na świecie potrzebne są:
- Pomysłowość i odwaga. Czy lista z powyższego akapitu jest wyczerpująca? W żadnym wypadku! To od ciebie zależy, w jaką niszę będziesz celować. Czasem warto pomyśleć nad swoimi kompetencjami powiązanymi z nietypowym hobby, doświadczeniami, umiejętnościami nabytymi za granicą. Następnie wystarczy odważnie wyruszyć na rynek pracy!
- Brak oporów przed zmianami. Po pewnym czasie może okazać się, że twój pomysł na biznes przestanie mieć wzięcie na rynku, pracodawca straci chęć świadczenia takich usług, lub cała idea będzie zbyt mało dochodowa. Często też prace tego typu mają charakter sezonowy, potrzeby chwili. Wtedy bardzo szybko trzeba myśleć o przebranżowieniu – ponownie przyda się punkt pierwszy.
- Dobry kontakt ze społecznością. To bez wątpienia przydatna umiejętność, ponieważ w wielu przypadkach to właśnie od niej będzie zależała możliwość sprawnego wykonywania usług lub pozyskiwania nowych klientów.
- „Twarda” wiedza. To nie tak, że liczy się jedynie szalona koncepcja i medialność. Wiele spośród dziwnych zawodów wymaga wiedzy akademickiej, nierzadko nawet na poziomie doktorskim. Tak jest szczególnie w przypadku zawodów cechujących się wysokim poziomem ryzyka, koniecznością bezpośredniej pracy z ludźmi i zwierzętami, wykonywaniem skomplikowanych usług.
Jeśli dziwne zawody nie są do końca w Twoim obszarze zainteresowań, to możesz rozwijać bardziej „klasyczne” umiejętności. W wielu przypadkach mogą pomóc ci nauczyciele indywidualni, dzięki którym być może odnajdziesz własną niszę w obrębie różnych, dość szerokich obszarów. Takich nauczycieli spotkasz w serwisie BUKI, który zrzesza spore ich grono (z różnych dziedzin).