Jak wykorzystać biologię w życiu codziennym?

27.10.2017

Jak wykorzystać biologię w życiu codziennym?
Edukacja szkolna
Świat nauki

Spis treści

Biologia w szkole

Dlaczego warto uczyć się biologii?

Biologia w życiu codziennym

 

Biologia w szkole

Biologia jest bardzo interesującą nauką, która mieści w sobie bezgraniczną liczbę zjawisk natury, które chce się badać, poznawać i analizować. W szkole rzeczywiście nie robimy żadnego odkrycia. Chyba, że ktoś jest bardzo utalentowany i zdolny. Szkolny program z biologii wydaje się na pierwszy rzut oka nieprzydatnym, bo głównie zawiera treści teoretyczne. Natomiast część praktyczna z reguły drugorzędna. Chociaż trzeba pokazywać uczniom, jak te wszystkie procesy wyglądają. Nie wystarczy pokazać rysunku. Na zdjęcie można popatrzeć w domu.

Jak wykorzystać biologię w życiu codziennym?

Dlaczego warto uczyć się biologii?

Jakie są zalety uczenia się biologii? Po pierwsze, zawód lekarza jest bardzo prestiżowy. W dodatku za to dobrze się płaci. Jest możliwy wzrost kariery. Po drugie, możemy lepiej zrozumieć świat. Są bardzo interesujące rzeczy związane na przykład z pochodzeniem człowieka. Wcześniej była teoria, że człowiek pochodzi od małpy, ale ona nie została potwierdzona. Skąd w takim razie pochodzimy? To jest dobre pytanie, na które wiele osób z dziedziny biologii szuka odpowiedzi. Bardzo ciekawym tematem są bakterie. Warto wiedzieć, jakie z nich są szkodliwe i jakie choroby mogą spowodować. Ludzie wcześniej głównie chorowali, bo nie wiedzieli z czym mają do czynienia i jak przeciw temu wałczyć. Dlatego w średniowieczu i później umarło bardzo dużo osób. Pierwszą rzeczą była dżuma, która się też nazywała „czarna śmierć”. Epidemia wybuchła najpierw wybuchła w Azii środkowej i później się rozpowszechniła w ciągu kilku lat po całej Europie. To było na szczęście w przeszłości.

Trzecią przyczyną nauki biologii jest prawdopodobnie lepsze rozumienie tego, jak działa nasz organizm. To jest skomplikowany system. Oczywiście nie trzeba też wdawać się w nadmierne szczegóły, ale opłaca się znać podstawy. To jest na przykład pomocne, kiedy musimy udzielić pierwszej pomocy człowiekowi, który zemdlał. Warto na przykład wiedzieć te zasady pierwszej pomocy. Jak trzeba postępować, gdy człowiek ma silne cięcie. To wszystko są rzeczy, które przydadzą się w życiu.

Czy kiedyś zwracaliście uwagę, że ziewanie jest zaraźliwe? Dlaczego tak jest?  Temu jest wyjaśnienie naukowe. Gdy ktoś ziewa, nasze neurony lustrzane przygotowują nas do podobnego ruchu.

Jak wykorzystać biologię w życiu codziennym?

Biologia w życiu codziennym

Dalej nie można zapominać o zdrowym odżywianiu. Podstawy biologii są tutaj akurat bardzo przydatne. Na podstawie tej wiedzy można sobie samemu skombinować takie odżywianie, żeby na przykład schudnąć albo odwrotnie przybrać na wadze, zbudować mięśnie albo powiększyć tkankę tłuściową. Będziemy również wiedzieć podstawy medycyny i jakich środków medycznych używać w różnych sytuacjach. Aby nie chorować, warto myć ręce, owoce, warzywa przed jedzeniem. Człowiek, który się przynajmniej trochę orientuje w biologii, wie o tym. Jeśli chodzi o wybór leku, taka osoba też nie będzie zażywać czegokolwiek. Nie będzie na przykład brała antybiotyku w przypadku leczenia od przeziębienia.

Bardzo ważny w sensie życiowym jest temat seksu. Badania pokazały, że ci, którzy znają podstawy biologii, częściej unikają chorób z tym związanych. Natomiast ci, którzy nie za bardzo mają pojęcie o tym, mają większe ryzyko zachorować.

Bardzo ważne jest wystarczająca konsumpcja wody pitnej. Minimum dla przeciętnego człowieka jest 1,5 litry. Latem ilości się powiększają w związku z upałem.

Nie można też zapominać o maturze. Jeżeli chcecie dobrze skończyć liceum, trzeba się postarać. Biologia jest tam akurat bardzo ważnym przedmiotem, a więc trzeba się tym zająć na czas. Później nie będzie zaległości. Wynik z tego jest taki, że opłaca się uczyć praktycznych rzeczy z zakresu biologii, aby polepszyć własna jakość życia albo wykorzystać taką wiedzę w zawodzie. To jednak wymaga trochę większego wysiłku.

Oceń wiadomość