Nikt nie lubi egzaminów. Kiedy jednak uda się zdać, następuje ulga i pojawiają się plany na zasłużony wypoczynek. Właśnie z tych powodów jeszcze bardziej, niż egzaminów w pierwszym terminie, nie lubimy jednej rzeczy: egzaminów poprawkowych. Jeśli musimy się do nich przygotowywać, to oznacza, że sprawdzian we właściwym terminie nam nie poszedł, a teraz mamy przed sobą przysłowiową ostatnią deskę ratunku. Do egzaminów poprawkowych w 2024 roku w sesji letniej siłą rzeczy trzeba się też uczyć w trakcie wakacji, co samo w sobie jest frustrujące. Ponadto aura może być wysoce niesprzyjająca – bardzo wysokie temperatury w lipcu i sierpniu potrafią utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.
Na te czynniki nie masz jednak wpływu. Możesz za to dobrze przygotować się do poprawek, zarówno poprzez samodzielną naukę, jak i też korzystając z dobrych korepetycji. Te ostatnie znajdziesz w serwisie BUKI, będącym największą bazą lekcji prywatnych w polskim internecie. Jest jednak jedna rzecz, którą musisz zrobić najpierw, tj. jeszcze przed rozpoczęciem nauki. Mowa tutaj oczywiście o zapoznaniu się z terminami, jakie zostały przewidziane dla egzaminów poprawkowych. Czytaj dalej, a poznasz daty poprawek w szkołach podstawowych, szkołach średnich oraz na studiach.
Kiedy są egzaminy poprawkowe w roku 2024?
Terminy przeznaczone na egzaminy poprawkowe co do zasady mieszczą się raczej w końcowych tygodniach ferii letnich. Konkretne daty będą jednak zależeć od następujących czynników:
- W ramach jakiej szkoły odbywa się egzamin: podstawowej, średniej, wyższej?
- Jaki to egzamin, np. matura czy egzamin poprawkowy na studiach?
- Kto ustala termin, np. w przypadku matury będzie to sztywna data określana odgórnie; w przypadku innych egzaminów daty mogą zależeć od autonomicznej decyzji szkoły bądź nauczyciela akademickiego
Zdecydowanie najbardziej sztywne są terminy dla egzaminów maturalnych w sesji poprawkowej. Ich precyzyjne daty zostały też najprędzej podane i znamy je już teraz. CKE podała, że poprawki egzaminów maturalnych w 2024 będa miały miejsce w dniach 20 oraz 21 sierpnia.
Egzaminy poprawkowe w szkołach podstawowych
W przypadku szkół podstawowych poprawki zdarzają się najrzadziej (na studiach są właściwie regułą, a w szkołach średnich występują z umiarkowaną frekwencją). Tutaj mamy też najniższy poziom odgórnego uregulowania.
To ważne!
Nie oznacza to, że nie ma go wcale – każdy rodzic może zapoznać się z zasadami, które określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (obecna wersja aktu obowiązuje od 27 listopada 2023),
Najczęściej egzamin poprawkowy w szkole podstawowej jest przeprowadzany w ostatnim tygodniu wakacji. O dokładnych dniach decyduje dyrektor placówki i informację o procedurach najczęściej podaje w formie dokumentu zawierającego:
- datę egzaminu poprawkowego w danej podstawówce,
- wytyczne dla komisji edukacyjnej,
- informacje dotyczące przebiegu egzaminu,
- wzór protokołu dla egzaminu poprawkowego.
Utworzenie takiego dokumentu należy do dobrych praktyk i powinno nastąpić do dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
UWAGA!
Do egzaminu poprawkowego mogą przystąpić jedynie uczniowie, którzy otrzymali ocenę niedostateczną (nie zdali) z maksymalnie dwóch obowiązkowych przedmiotów.
W celu uzyskania pewnej i dokładnej informacji rodzic powinien skontaktować się ze szkołą. Można też sprawdzać informacje podawane na witrynach szkół i/lub w ich mediach społecznościowych (o ile dana szkoła takowe posiada).
Egzaminy poprawkowe w szkołach średnich
Tutaj sprawa jest bardzo prosta. Po pierwsze: nie ma precyzyjnych wytycznych ze strony czy CKE czy też Ministerstwa Edukacji. Szkoła sama więc wybiera i wskazuje daty egzaminów poprawkowych. Istnieje jednak tylko jedno ograniczenie: poprawki muszą mieć miejsce w ciągu ostatniego tygodnia letnich ferii. Tutaj pojawia się drobna pułapka. Otóż: standardowo rok szkolny zaczyna się 1 września. Dla wielu z nas jest to tak oczywiste, że czasami nawet nie czujemy potrzeby aby sprawdzać tę informację. W 2024 roku będzie jednak inaczej. Rok szkolny 2024 będzie miał swoją inaugurację w poniedziałek, 2 września.
Stąd też prosty wniosek: egzaminy poprawkowe w szkołach podstawowych będą odbywać się od poniedziałku 28 sierpnia do piątku 1 września. Kiedy dokładnie? To już zależy od wybranej szkoły. Najlepiej sprawdzić precyzyjne informacje właśnie na stronie internetowej szkoły lub też po prostu skontaktować się z dyrekcją placówki.
Czytaj również: "Studia podyplomowe - czym są i czy warto?"
Egzamin poprawkowy - matura 2024
W przypadku chęci poprawiania matury, uczeń zna termin jeszcze zanim… przystąpi do właściwego egzaminu! Wszystko przez to, że CKE ogłasza dni poprawek z dużym wyprzedzeniem i można o nich dowiedzieć się już nawet w styczniu 2024. Prawdopodobnie żaden uczeń nie będzie chciał planować takiego wydarzenia, ale jeśli będzie to konieczne, to powinien znać dwie daty:
- 20 sierpnia 2024, godzina 9:00 – poprawka pisemna z matematyki, języka obcego, języka polskiego, fizyki, chemii, biologii, WOS, geografii, historii oraz innych przedmiotów, które były na maturze;
- 21sierpnia 2024, godzina ustalana przez OKE do 9 sierpnia – egzaminy poprawkowe maturalne ustne ze wszystkich języków.
UWAGA!
Do egzaminu mogą przystąpić jedynie ci maturzyści, którzy potknęli się na jednym przedmiocie – np. matematyce.
Egzaminy poprawkowe na studiach
Terminy poprawek na studiach są najbardziej elastyczne. Egzamin musi po prostu odbyć się w trakcie sesji poprawkowej. Ta ostatnia natomiast zaczyna się i kończy różnie, tj. zależnie od konkretnej uczelni i dla przykładu w roku 2024 poszczególne placówki ogłosiły, że:
- Na Uniwersytecie Warszawskim sesja poprawkowa zaczyna się 2 września, a kończy 15 września
- Na Na Uniwersytecie Jagiellońskim trwa od 1 do 15 września (tak było również w roku poprzednim)
- Na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu poprawki zaczynają się 1 września a kończą 15 września
- Na Uniwersytecie Łódzkim sesja poprawkowa będzie określona w późniejszym terminie przez Dziekana (co ciekawe, sam Uniwersytet Łódzki nie stosuje określenia sesja poprawkowa, zamiast tego podając terminy dla Jesiennej Sesji Egzaminacyjnej)
Jednak uwaga, to nie jedyne terminy sesji poprawkowych, których trzeba pilnować na studiach w 2024 roku!
Trzeba pamiętać, że studenci w ciągu jednego roku studiów mają dwa semestry i każdy z nich kończy się sesją egzaminacyjną. Powyższe, przykładowe terminy zostały ukazane dla tzw. sesji letniej. Widać więc, że jest sporo czasu na przygotowanie się (cóż, kolokwia zaliczeniowe na koniec roku są zazwyczaj o wiele trudniejsze, niż te półroczne, chociaż nie jest to regułą i niejednokrotnie zależy od nauczyciela). Natomiast w przypadku poprawkowej sesji zimowej, daty egzaminów są zdecydowanie bliższe. Przykładowo, na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym uniwersytetu łódzkiego, sesja egzaminacyjna trwa od 29 stycznia do 11 lutego 2024, a sesja poprawkowa od 19 do 25 lutego 2024. Oznacza to, że na przygotowanie się jest bardzo mało czasu, dlatego na nauce warto skupić się przez cały semestr.
Co natomiast z terminami egzaminów poprawkowych dla konkretnych przedmiotów? Tutaj znowu wiele zależy od wybranego uniwersytetu. Czasami daty poprawek są ustalane przez prowadzącego zajęcia, przekazywane do dziekanatu a potem publikowane na stronie wydziału/dziekanatu/w e-dziekanacie. W innych wypadkach student musi jednak sam skontaktować się z prowadzącym zajęciem i zapytać o termin poprawki.