Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Nowa matura 2023 - jakie zmiany czekają przyszłych maturzystów?

30.06.2022

Nowa matura 2023 - jakie zmiany czekają przyszłych maturzystów?
Aktualności maturalne
 1. Zmiany w maturze 2023
 2. Egzamin maturalny 2023 - czego się spodziewać?
 3. Ustna matura 2023 - co musisz wiedzieć?
 4. Obowiązkowe lektury - matura 2023
 5. Tegoroczne matury już za nami. Maturzyści czekają tylko na wyniki, ale o swoich maturach zaczynają już myśleć przyszłoroczni maturzyści. Jakie zmiany na nich czekają? Czy w roku 2023 będą matury ustne oraz jakie są lektury obowiązkowe. Zapraszamy do lektury!

  Zmiany w maturze 2023

  Matura 2023 ma trochę inną formułę. Będzie ona przeprowadzona na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie zgodnie z podstawą programową. Powodem tej zmiany jest pandemia koronawirusa. W roku 2023 maturzyści będą musieli zdać egzaminu z następujących przedmiotów:

  • pisemny z języka polskiego (poziom podstawowy) - próg zdania wynosi 30%;
  • pisemny z języka nowożytnego (poziom podstawowy) - próg zdania wynosi 30%;
  • pisemny z matematyki (poziom podstawowy) - próg zdania wynosi 30%;
  • pisemny z jednego przedmiotu dodatkowego (poziom rozszerzony) - bez progu zdania - próg 30% będzie wymagany od 2025 roku;
  • ustny egzamin z języka polskiego - próg zdania wynosi 30%;
  • ustny egzamin z języka obcego - próg zdania wynosi 30%;

  Egzamin maturalny 2023 - czego się spodziewać?

  Egzamin maturalny 2023 będzie miał nieco inną formułę niż w poprzednich latach. 

  Egzamin z języka polskiego 2023:

  Na egzaminie z języka polskiego maturzyści otrzymają dwa arkusze.

  • Pierwszy będzie dotyczył zagadnień związanych z używaniem języka polskiego.
  • Drugi natomiast to będzie test historycznoliteracki - mówiąc wprost jest to do napisania wypracowanie. W wypracowaniu będzie należało nawiązać do dwóch tekstów literackich (z czego jeden będzie musiał być ze spisu lektur obowiązkowych). Istotne będzie również nawiązanie co najmniej do dwóch kontekstów. Może to być kontekst zarówno biograficzny, społeczny, jak i polityczny, kulturowy czy historyczny.

  Co istotne - została również wydłużona długość egzaminu. Na poziomie podstawowym maturzyści będą mieli aż 240 minut na napisanie egzaminu, a na rozszerzonym 210.

  Egzamin z matematyki 2023:

  Zmiany zaszły również w arkuszach egzaminach z matematyki. Nie będzie już zadań, w których była możliwość uzyskania 5 lub 6 punktów. Będzie natomiast więcej zdań, które są mniej punktowe, np. 1 czy 2 punkty. Prawdopodobnie na maturzystów będzie czekało więcej zadań otwartych i nowe formuły zadań, które dotychczas nie były praktykowane, np. “prawda/fałsz. Dodatkowo egzamin rozszerzony nie będzie już zawierał zadań zamkniętych. Zgodnie z nowymi zasadami matury z matematyki (na obydwu poziomach) będą trwały 210 minut.

  Egzamin z języka obcego 2023:

  Egzamin maturalny z języków obcych będzie łatwiejszy niż ubiegłe. Obniżono średni poziom znajomości języków obcych. Trzeba wykazać się mniejszą znajomością gramatyki i leksyki. Zostanie sprawdzony język na poziomie B1 (jeżeli chodzi o pisanie) i B1+ (jeżeli chodzi o zadanie ze słuchu i czytania ze zrozumieniem).

  Pozostała forma egzaminów pozostaje bez zmian.

  Ustna matura 2023 - co musisz wiedzieć?

  Niestety osoby zdające maturę w 2023 roku będą musiały podejść już do egzaminów ustnych. Formuła egzaminu ustnego z języka polskiego będzie wyglądała następująco:

  1. Egzamin z języka polskiego 2023 będzie składał się z dwóch części:
  • Jedno zadanie będzie z konkretnej puli pytań, która będzie ujawniona przed egzaminem - pytania te są udostępnione na stronie CKE.
  • Drugie natomiast będzie losowym pytaniem.

  Podczas tego egzaminu będzie sprawdzana głównie znajomość lektury i umiejętność tworzenia wypowiedzi. Możliwe są również zadania związane z innymi dziełami literackimi, dziełami sztuki lub językiem.

  Na chwilę obecną nowa formuła egzaminów maturalnych jest dosyć dużą niewiadomą, co generuje jeszcze więcej stresu. Warto dobrze przygotowywać się do tych egzaminów, z osobami, które mają odpowiednie doświadczenie. Jeżeli szukacie zajęć dodatkowych z przedmiotów maturalnych i nie tylko, zapoznajcie się z ofertą BUKI.

  Obowiązkowe lektury - matura 2023

  Lektury i inne dzieła literackie towarzyszą wszystkim uczniom przez całą naukę w szkole średniej. W zależności od tego, czy decydujecie się na maturę na poziomie podstawowym, czy rozszerzonym musicie znać określone lektury. Na poziomie rozszerzonym obowiązują wszystkie lektury z poziomu podstawowego i dodatkowo inne dzieła. Poniżej przedstawiamy dane ze strony Ministerstwa - jakie są obowiązkowe lektury na maturze 2023:

  Nowa matura 2023 - jakie zmiany czekają przyszłych maturzystów?

  Oprócz tego przyszłorocznych obowiązuje znajomość poszczególnych utworów poetyckich i literackich:

  Nowa matura 2023 - jakie zmiany czekają przyszłych maturzystów?

  Nowa matura 2023 - jakie zmiany czekają przyszłych maturzystów?

  Nowa matura 2023 - jakie zmiany czekają przyszłych maturzystów?

Autor:

Oceń wiadomość

Matura 2023 - najczęściej zadawane pytania

Jakie zmiany w maturze 2023?

  Matura 2023 ma trochę inną formułę. Będzie ona przeprowadzona na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie zgodnie z podstawą programową. Powodem tej zmiany jest pandemia koronawirusa.

  Czytaj więcej na BUKI

Czego się spodziewać na egzaminie maturalnym 2023?

Egzamin maturalny 2023 będzie miał nieco inną formułę niż w poprzednich latach. Na egzaminie z języka polskiego maturzyści otrzymają dwa arkusze.Co istotne - została również wydłużona długość egzaminu. Na poziomie podstawowym maturzyści będą mieli aż 240 minut na napisanie egzaminu, a na rozszerzonym 210.

Czytaj więcej na BUKI

Jak będzie przebiegać ustna matura 2023?

Niestety osoby zdające maturę w 2023 roku będą musiały podejść już do egzaminów ustnych. Podczas tego egzaminu będzie sprawdzana głównie znajomość lektury i umiejętność tworzenia wypowiedzi. Możliwe są również zadania związane z innymi dziełami literackimi, dziełami sztuki lub językiem.

Czytaj więcej na BUKI