Nauka pływania - jak nauczyć dziecko pływać? Jak pokonać strach przed wodą?

07.07.2022

Artykuły autora: 357

Nauka pływania - jak nauczyć dziecko pływać? Jak pokonać strach przed wodą?

Rozpoczyna się sezon wakacyjny. Gorąca pogoda zachęca do kąpieli w morzach i jeziorach, dlatego też ważna jest umiejętność pływania. Co roku słyszymy o wielu tragediach, dlatego też jest to umiejętność, którą zaleca się opanować, jak najwcześniej. Nie oznacza to jednak, że osoby dorosłe nie mogą nauczyć się pływać. Zobaczcie sami.

Kiedy najlepiej rozpocząć naukę pływania? - poradnik od BUKI

Podejrzewamy, że nie zdziwi Was to, że naukę najlepiej jest zacząć, jak najwcześniej. Na zajęcia można zapisać się już z 3 miesięcznymi dziećmi, które doskonale pamiętają, jak to jest pływać. W internecie znajdziecie całą masę filmów, na których widać nurkujące kilkumiesięczne dzieci. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby nauczyć się pływać w każdym wieku. Nie ważne, czy mówimy tutaj o kilkumiesięcznym dziecku, nastolatkach, czy nawet osobach dorosłych. Wystarczy tylko odpowiednie podejście i dobry nauczyciel.

Nauka pływania dla najmłodszych?

Nauka pływania dla najmłodszych to bardzo dobry pomysł. Oswajanie dziecka ze środowiskiem wodnym. Im szybciej zacznie się naukę, tym lepiej dla naszego dziecka. Już trzymiesięczne dzieci bardzo dobrze radzą sobie w wodzie - jest to związane z tym, że pamiętają z życia płodowego - nie otwierają ust podczas zanurzania w wodzie (odruchy te zanikają w okolicach 8-9 miesiąca życia). Według ekspertów BUKI (psychologów, trenerów fitness czy nauczycieli wychowania fizycznego) nauka pływania dla najmłodszych dzieci to nie tylko korzyści polegające na umiejętności pływania, ale również:

  • lepsza koordynacja ruchowa;
  • możliwość poznawania nowych bodźców;
  • sport dla każdego;
  • przezwyciężenie strachu przed utonięciem i wodą;
  • budowanie mięśni;
  • poprawa postawy ciała;
  • chłodna woda w basenie hartuje organizm;
  • lepszy rozwój układu oddechowego - zwiększa się wydajność i pojemność płuc.

Ważnym aspektem przyzwyczajania dziecka do wody jest etap zanurzenia głowy. Można zacząć od polewania głowy wodą. Na dalszym etapie można próbować przejść do normalnego nurkowania. Ważne jest to, aby dziecko robiło wszystko w swoim tempie - bez pośpiechu i nacisku ze strony rodziców.

Tutaj musimy wspomnieć, że świadoma nauka pływania (tak, żeby dziecko zaczęło poznawać poszczególne techniki) jest możliwa w okolicach 4 roku życia. Warto jednak od samego początku przyzwyczajać swoją pociechę do wody i nie budować w dzieciach strachu.

Nauka pływania dla nastolatków

W przypadku nauki pływania młodzieży warto już zastanowić się nad wsparciem od profesjonalistów. Na basenach są organizowane różne zajęcia - zarówno grupowe, jak i prywatne. Takie zajęcia niekoniecznie dotyczą samej nauki pływania (chociaż i takie są), ale doskonalenia umiejętności pływackich - poznawanie stylów (np. na grzbiecie, kraulem, stylem motylkowym czy klasycznym) czy nauka nurkowania. Podczas zajęć można nauczyć się również skakania do wody i poznać zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku podtopienia i innych urazów związanych z wodą i pływaniem. Na takich zajęciach bardzo często trenuje się umiejętności holowania wodnego czy kraula ratowniczego. Po ukończeniu kursu kursanci mogą otrzymać kartę pływacką, które potwierdza ich umiejętności.

Nauka pływania dla dorosłych - czy nie jest za późno?

Musicie zapamiętać sobie jedną ważną rzecz - na naukę nigdy nie jest za późno! W każdym wieku można rozpocząć swoją przygodę z pływaniem. Nie będziemy Was tutaj oszukiwać i mydlić oczu, bo zrozumiałe jest to, że im szybciej się zacznie, tym nauka jest prostsza. Przy nauce pływania, jako osoby dorosłe mamy już pewne uprzedzenia, ewentualne traumy związane z wodą czy przykre wspomnienia - dzieci tego nie mają, są odważne i ciekawe świata. W przypadku nauki pływania dla dorosłych zdecydowanie warto jest skorzystać z pomocy osób bardziej doświadczonych - instruktorów pływania. Początkowo przezwycięża się lęki związane z wodą. Poznaje się techniki związane z utrzymywaniem się na wodzie a później na koordynacji ruchowej. 

Najłatwiejsze i najtrudniejsze techniki pływania

Wyróżniamy co najmniej kilka technik pływania. 

  1. Kraul - jest to jeden z szybszy, ale również trudniejszych stylów pływackich. Osoby, które chcą go opanować, muszą włożyć w to nieco więcej pracy. Ważna jest praca ramion i odpowiednie ułożenie ciała (płaskie). Dosyć skomplikowane może to być zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją karierę pływacką.
  2. Styl klasyczny (żabka) - jest to najpopularniejszy ze stylów. Większość osób, które pływa, to właśnie tym stylem. Jest to również jeden z prostszych stylów. Niestety większość osób nie pływa tym stylem poprawnie, ponieważ przy pływaniu tym stylem powinno się zanurzać głowę do wody.
  3. Styl grzbietowy polega na wymachiwaniu naprzemiennie ramionami. Nogi powinny pracować naprzemiennie. Styl ten nie należy do najtrudniejszych, jednak należy popracować nad koordynacją ruchową.
  4. Styl motylkowy - możecie się nazwać z nazewnictwem “styl delfinem”. Jest to dosyć trudna metoda pływania. Przeznaczona raczej dla doświadczonych pływaków. Należy m.in. opanować ruch tzw. falującego ciała.
  5. Styl piesek - jest to najprostszy styl pływacki. Najczęściej pływają tak dzieci. Co ciekawe, styl ten był już praktykowany w starożytności. Najprawdopodobniej ówcześni ludzie zaobserwowali go u zwierząt.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 1 użytkowników

Autor Adrianna S.

Jestem absolwentką ekonomii. Od 2016 roku zajmuję się dofinansowaniami unijnymi. W 2020 rozpoczęłam pracę jako copywriterka.

Artykuły autora: 357

Dopasuj korepetytora

Nauka pływania - najczęściej zadawane pytania

Kiedy najlepiej rozpocząć naukę pływania?

Naukę najlepiej jest zacząć, jak najwcześniej. Na zajęcia można zapisać się już z 3 miesięcznymi dziećmi, które doskonale pamiętają, jak to jest pływać. W internecie znajdziecie całą masę filmów, na których widać nurkujące kilkumiesięczne dzieci. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby nauczyć się pływać w każdym wieku.

Czytaj więcej na BUKI

Jakie są najłatwiejsze techniki pływania?

Styl klasyczny (żabka) - jest to najpopularniejszy ze stylów. Większość osób, które pływa, to właśnie tym stylem. Jest to również jeden z prostszych stylów. Niestety większość osób nie pływa tym stylem poprawnie, ponieważ przy pływaniu tym stylem powinno się zanurzać głowę do wody.Czytaj więcej na BUKI

Jakie są najtrudniejsze techniki pływania?

Styl motylkowy - możecie się nazwać z nazewnictwem “styl delfinem”. Jest to dosyć trudna metoda pływania. Przeznaczona raczej dla doświadczonych pływaków. Należy m.in. opanować ruch tzw. falującego ciała.

Czytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów