Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Czy muzyka pomaga w przyswajaniu wiedzy? Jaka jest najlepsza muzyka do nauki?

23.02.2022

Czy muzyka pomaga w przyswajaniu wiedzy? Jaka jest najlepsza muzyka do nauki?
Dla korepetytorów
 1. Czy muzyka sprzyja koncentracji w nauce?
 2. Czy muzyka do nauki musi być poważna?
 3. Jaką muzykę wybrać do nauki i pracy?
 4. Gdzie szukać muzykę do nauki?
 5. Wiele osób zastanawia się nad sposobami, które przyśpieszają proces nauki. Do pewnego czasu uważano, że uczyć powinno się w ciszy. Jedne osoby do osiągnięcia odpowiedniego skupienia potrzebują całkowitej ciszy.  Niektórym z kolei nie przeszkadza nauka w autobusie czy z muzyką z radia, dlatego też dzisiaj skupimy się na omówieniu tego aspektu z naukowego punktu widzenia. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy muzyka pomaga w przyswajaniu wiedzy, a jeżeli tak, to czego należy słuchać. Zapraszamy do lektury!

  Czy muzyka sprzyja koncentracji w nauce?

  Zgodnie z badaniami naukowców muzyka pozytywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie różnej inteligencji - zarówno językowej, jak i przestrzennej, kinestetycznej, interpersonalnej, matematycznej i duchowej. Stymuluje również rozwój i pobudza obie półkule, wprowadzając przy tym stan równowagi. Niektóre rodzaje muzyki obniżają poziomu stresu, wspomagają koncentrację oraz otwierają podświadomość. Istnieją również badania stwierdzające, że muzyka barokowa przyśpiesza proces uczenia się, natomiast niskie tony mogą obniżyć nawet ciśnienie krwi. Co istotne, francuski naukowiec, specjalista od chorób uszu wysunął tezę, że ucho nie służy tylko do słuchania, ale również do pobudzania mózgu i ciała. Najlepszy wpływ ma muzyka o wysokiej częstotliwości, dlatego na tej podstawie został opracowany termin “Efekt Mozarta”.

  Od pewnego czasu są prowadzone liczne badania z zakresu muzyki i z ciekawostek możemy Wam powiedzieć, że wspomaga ona leczenie dysleksji, problemów z koncentracją, depresji, nerwic czy migren. Poprawia również funkcjonowanie osób chorujących na autyzm czy redukuje ból. Ciekawe może być też to, że istnieją badania, które wpływają na to, że muzyka stymuluje mózg w okresie płodowym. Zaobserwowano, że dostarczane bodźce muzyczne w czasie ciąży sprawiają, że dziecko rodzi się z większą ilością komórek nerwowych. Już w latach 1972-1992 na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że muzyka znacząco wspomaga czytanie, zdolności językowe, czy pozytywnie wpływa na  naukę matematyki. Rozwija również kreatywność, logikę, wyobraźnie czy zwiększa pamięć oraz zdolności psychosomatyczne i percepcyjno-motoryczne. W dużej części mowa tutaj o muzyce klasycznej. 

  Na tej podstawie spokojnie możemy stwierdzić, że muzyka pozytywnie wpływa nie tylko na koncentrację  w czasie nauki. Warto jednak pamiętać, że mówimy tutaj o muzyce, a nie o odgłosach telewizora w tle.

  Czy muzyka do nauki musi być poważna?

  Każdy z nas chyba słyszał o “Efekcie Mozarta” oraz o pozytywnym działaniu muzyki klasycznej. Nie jest jednak tak, że tylko ten rodzaj muzyki ma na nas pozytywny wpływ. Przykładowo w czasie pracy, która nie wymaga od nas wielkiego skupienia, możemy włączyć sobie piosenki, które zwyczajnie lubimy. To samo tyczy się robienia porządków z notatkami czy pracy fizycznej. Często wystarczy włączyć muzykę, która sprawia nam przyjemność. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy chcemy wykonać pracę kreatywną lub zwyczajnie się czegoś uczymy. W takiej sytuacji zalecana jest muzyka, która nie ma słów, np. muzyka klasyczna, ścieżki dźwiękowe. coffitivity, muzyka instrumentalna, soundtracki. Badania pokazują, że piosenki w języku, który rozumiemy sprawiają, że nasz mózg skupia się na tekście, a nie na nauce. Decydując się na naukę przy muzyce, warto pamiętać o tym, że nasz mózg lubi rutynę. Łatwiej się koncentruje przy piosenkach, które już zna czy przy których pracował.

  Jaką muzykę wybrać do nauki i pracy?

  Tak jak wspomnieliśmy. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Najważniejsze jest to, żeby muzyka Was nie rozpraszała. Musi tworzyć miłą atmosferę i wręcz zachęcać do nauki i pracy. Czasami warto wybrać muzykę, którą się zwyczajnie lubi i zna. Należy unikać melodii i piosenek, których nie znamy, ponieważ nasz mózg bardzo łatwo może się rozproszyć. Jeżeli zależy nam na skupienia i koncentracji dobrze jest wybierać muzykę bez słów. Nie martw się, jeżeli nie lubisz muzyki klasycznej. Na szczęście możesz korzystać z różnego rodzaju soundtracków czy ścieżek dźwiękowych. Podsumowując:

  • muzyka klasyczna - doskonale nadaje się do nauki nowych rzeczy. Działa odprężające, wyciszająco i poprawia koncentracje;
  • spokojna muzyka filmowa - mowa tutaj o muzyce instrumentalnej, tak żeby tekst nie rozpraszał nas od nauki;
  • muzyka relaksacyjna - w takich melodiach często znajduje się dźwięk fal, szelestu liści, śpiew ptaków czy inne odgłosy przyrody.
  • dobrze znane piosenki - takie, które znacie na pamięć i kojarzycie każdy dźwięk.

  Do nauki nie sprawdzą się:

  • utwory wokalne - które nas rozpraszają. Zdarza się, że możemy podśpiewywać nawet. 
  • ulubione piosenki - zwłaszcza te, z którymi mamy wspomnienia czy wywołują w nas określone emocje.
  • muzyka o niecodziennym brzmieniu - słuchanie jej przy nauce bardzo rozprasza i uniemożliwia skupienie się. 

  Gdzie szukać muzykę do nauki?

  To teraz najważniejsze pytanie, gdzie szukać muzyki do nauki? Do tego mogą się sprawdzić platformy last.fm, pitchforka czy Rolling Stone Music. Od pewnego czasu na popularności zyskują streamingi. Najpopularniejsze z nich to Deezer, Spotify, Tunigo czy WiMP. Co ciekawe i wygodne w platformach można wybrać playlisty, np. muzyka do nauki. Na popularnej platformie Youtube również znajdziecie wiele składanek, które mogą sprzyjać nauce. Jeżeli jednak nadal będziecie mieć trudności ze zdobywaniem wiedzy, zawsze możecie skorzystać z profesjonalnej pomocy korepetytorów na stronie BUKI.

Autor:

Oceń wiadomość

Czy muzyka pomaga w przyswajaniu wiedzy?Najważniejsze informacie

Czy muzyka poprawia naukę?

Tak. Istnieją badania, które potwierdzają, że muzyka stymuluje rozwój. Pobudza różne inteligencje i łączy półkule ze sobą. Ponadto uwalnia stres i pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację. Czytaj więcej na BUKI

Czego słuchać do nauki?

Najlepiej sprawdzą się składanki Mozarta, które pozwolą się zrelaksować i skoncentrować.

Czytaj więcej na BUKI

Czy słuchanie muzyki jest dobre?

Zdecydowanie tak. Muzyka pozwala na codzienną poprawę samopoczucia. Zwiększa wydajność, obniża stres (zmniejsza poziom kortyzolu).Czytaj więcej na BUKI