Na które zawody IT jest największe zapotrzebowanie w 2024 roku?

05.03.2024

R

Artykuły autora: 63

Na które zawody IT jest największe zapotrzebowanie w 2024 roku?

Sektor IT to bez wątpienia jedna z najbardziej przyszłościowych branż jeśli chodzi o rynek pracy. Chociaż uczelnie informatyczne wręcz pękają w szwach, to popyt na specjalistów w dziedzinie informatyki nadal jest ogromny, a co więcej – wszelkie prognozy wskazują, że z biegiem czasu to zapotrzebowanie będzie jeszcze większe niż obecnie. 

Wyraz “specjalista” ma tutaj kluczowe znaczenie, co często podkreślają doświadczeni informatycy. Dość powszechnym stereotypem jest przekonanie, że same ogólne kompetencje w zakresie zawodu “informatyka” są nie tylko gwarancją zatrudnienia, ale wręcz pozwalają myśleć o pracy, która już na starcie będzie wiązać się z pokaźnymi apanażami. 

Praktyka negatywnie weryfikuje tego rodzaju przeświadczenia. Poszukiwani są specjaliści, a więc informatycy biegli i wykształceni w konkretnych dziedzinach IT: to właśnie oni mogą przebierać w intratnych propozycjach pracy i to im oferuje się ponadprzeciętnie wysokie zarobki. Jakie jednak zawody informatyczne będą najpilniej poszukiwane w roku 2024? Jest kilka specjalizacji, które wydają się bardzo, ale to bardzo przyszłościowe. Opisujemy je poniżej. 

Na stronie BUKI można też korzystać z profesjonalnych korepetycji z informatyki, prowadzonych przez doświadczonych specjalistów. To świetny sposób na ogólny rozwój kompetencji, jak i też na pogłębianie wiedzy na temat wybranych dziedzin.

Poszukiwane specjalizacje informatyczne: jakich specjalistów IT potrzebują firmy w 2024 roku? Krótki ranking zawodów

DevOps Engineer

Duża część firm podąża za trendami dotyczącymi zautomatyzowanych procesów wydawania wersji oprogramowania i zwinnego podejścia do tworzenia oprogramowania w ogólności, co sprawia, że wciąż w cenie będzie zawód DevOps Engineer.

DevOps Engineer to najkrócej mówiąc osoba odpowiedzialna za automatyzację procesów wytwarzania i testowania oprogramowania, a także wydawania nowych wersji tegoż oprogramowania. Oprócz tego taka DevOps Engineer zarządza infrastrukturą systemu informatycznego, często trzyma pieczę nad poziomami dostępu i repozytoriami kodu. Jest to zawód, który łączy funkcje programisty z administratorem; można powiedzieć, że DevOps odpowiada za "Big Picture" systemu, jego wydajności, obserwowalności(monitorowania) i podatności na błędy/awarie.

Tworzenie/Zarządzanie w chmurze

Kolejnym mocno poszukiwanym zawodem informatycznym jest Cloud Engineer, czyli ktoś zajmujący się chmurą w szerokim rozumieniu tego terminu. Niektóre firmy dystrybuują swoje własne systemy chmurowe, żeby nie uzależniać się od dużych producentów jak np. Microsoft, Amazon czy Google(tzw. Vendor lock). Inne firmy z kolei modernizują swoje środowisko uruchomieniowe, usługi i infrastrukturę w oparciu o chmury wymienionych poprzednio producentów. Stwarza to spore zapotrzebowanie właśnie na takich specjalistów, jak Cloud Engineer.

Cloud Engineer jest odpowiedzialny za projektowanie i realizację rozwiązań w oparciu o chmury dostępne na rynku albo własne rozwiązania. Warto nadmienić, że ten trend ma dalej tendencję rosnącą z tytułu przekazania odpowiedzialności za warstwę sprzętową lub sieciową do zewnętrznego dostawcy( jest to kwestia optymalizacji kosztów- firmy dzięki temu np. nie muszą dalej utrzymywać własnej serwerowni, co wiąże się z dużymi wydatkami).

Zawody w IT związane z przetwarzaniem danych

Data Engineer

Lawinowo rosnące petabajty zmuszają firmy do szukania optymalizacji w kwestii przetwarzania i przechowywania danych. Data Engineer jest odpowiedzialny za projektowanie, rozwijanie i utrzymanie systemu informatycznego z naciskiem na odpowiednią selekcję i filtrowanie danych(ale bez wyrafinowanych narzędzi, raczej poprzez ułożenie procesów odpowiednio do sytuacji), a także  ich przetwarzanie i ekspozycję.

Data Scientist

Data Scientist to taki ktoś, kto implementuje już istniejące, konkretne rozwiązanie służące selekcji i filtrowaniu danych. Stosuje przy tym odpowiednie algorytmy i narzędzia, minimalizujące koszty związane z przetwarzaniem danych. Data Scientist wykorzystuje modele matematyczne, co oznacza, że ta specjalizacja wymaga głębszej znajomości matematyki

AI/ML Engineer 

AI/ML Engineer to specjalista, który zajmuje się wybieraniem metody nauki modelu, jego implementacją oraz optymalną drogą dostarczenia zbiorów danych, które posłużą do nauki modelu. Od pewnego czasu gorące zainteresowanie wśród informatyków wzbudza temat ChatGpt, który jest modelem sztucznej inteligencji potrafiącym odpowiadać na zadane pytania. Interesujące jest to, że ChatGpt już na ten moment potrafi pisać proste programy, przez co rozgorzała dyskusja, czy w dalszej perspektywie nie zabierze pracy programistom poprzez robotyzację procesów programowania. Z pewnością AI/ML Engineer będzie jednym z najbardziej pożądanych zawodów na rynku.

Programista

Mimo wszystko, nadal najbardziej poszukiwani na rynku są programiści. Programista jest kimś, kto de facto przetwarza pomysły ludzi odpowiedzialnych za biznes na praktyczne i dające się zastosować rozwiązania. Widoczny jest pewnego czasu trend poszukiwania programistów tzw. FullStack, czyli takich którzy potrafią zarówno zadbać o warstwę wizualną- UI, jak i też cechują się praktyczną wiedzą o serwerach, bazach danych, protokołach transmisji danych(HTTP, TCP, UDP, SOAP, GRPC). 

Wynika to z nadrzędnej idei, jaką w tym wypadku jest oszczędność: zamiast posiadać osobnego programistę od Frontendu(warstwa wizualna) oraz Backendu(Warstwa serwerowa/bazodanowa), firmy coraz częściej zatrudniać jednego specjalistę, która jest w stanie rozpracować wszystkie wymagania oraz implementować je holistycznie.

Role pozainżynierskie

Scrum Master

Scrum Master jest odpowiedzialny za nadzór i wdrażanie dobrych praktyk związanych z zarządzaniem projektami informatycznymi(tzw. Agile, czyli po polsku "Zwinność"). Taka osoba uczestniczy w spotkaniach, dba o utrzymywanie standardów związanych z estymowaniem wykonania zadań i działań, które pomagają wyestymowane zadania faktycznie w tym czasie wykonać.

Product Owner 

Product Owner to osoba odpowiedzialna za rozwój produktu informatycznego. Jest pośrednikiem pomiędzy klientami produktu a programistami/inżynierami. Zbiera wymagania i przekuwa je na zadania techniczne(tzw. User Story). Dobrego Product Ownera cechuje wnikliwość, posiadanie wizji produktu i świetne umiejętności miękkie. To głównie bierze udział spotkaniach. Jego zadaniem jest spajanie świat ludzi biznesu oraz inżynierów w celu wypracowania praktycznej drogi rozwoju produktu oraz jego efektywnego zastosowania.

Business Analyst

Business Analyst to analityk biznesowy, czyli osoba która musi rozumieć domenę danego produktu. Np. pracując w Luxmedzie (lub innej firmie z sektora medycznego), Business Analyst musi wiedzieć jak działają recepty, rekordy danych medycznych czy też posiadać orientację w obwarowaniach prawnych. Taka osoba jest odpowiedzialna za analizę systemu i wymagań dotyczących jego rozwijania oraz za przekazywania tej wiedzy programistom i testerom oprogramowania.

UX Designer

Na koniec warto wspomnieć również UX designerze. Jest to specjalista, który projektuje tzw. user experience. Wyobraźmy sobie sytuację, w której zaprojektowany system:

  • Świetnie działa od strony technicznej
  • Jest naprawdę dobrze zaprogramowany
  • Jest całkowicie wolny od błędów

Pomimo tego system jest jednak nieużywalny i nieużywany, ponieważ UI jest niezrozumiały i “wyklikanie” pożądanych funkcjonalności graniczy z cudem. UX designer to osoba, która bierze na tapetę grupę docelową i układa interfejs użytkownika oraz, w pewnym stopniu, optymalizuje sam produkt informatyczny pod kątem preferencji i zdolności docelowej grupy użytkowników tegoż produktu. Jeżeli jest na przykład do zrobienia system przeznaczony dla osób fizycznie pracujących Niemczech – UX Designer zaprojektuje ów system w taki sposób aby przy maksymalnie 2-3 kliknięciach łatwo udostępniał wszystkie swoje funkcjonalności , jak też dostosuje język programu do konkretnej grupy docelowej.

Eksperci IT zajmujący się sztuczną inteligencją w 2024 roku

 

Na koniec warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną, stale zyskującą na popularności gałąź IT. Zauważmy, że obecnie firmy produkujące półprzewodniki przeżywają giełdowy boom, każda spółka technologiczna inwestująca w cokolwiek związanego z AI odczuwa hossę, a ChatGPT i pochodne przeżywają najlepszą możliwą młodość. Tak rynek sztucznej inteligencji wygląda dla osób obserwujących to „co na wierzchu”. Tymczasem modny temat AI jest na branżowym topie od wielu lat, a eksperci są pozyskiwani przez różne firmy pracujące nad tymi technologiami od dawna.



Co trzeba potrafić, aby aplikować na stanowiska związane z AI? Liczą się umiejętności zdobyte na studiach matematycznych, informatycznych oraz absolwenci mechatroniki, robotyki, inżynierii automatyki oraz inżynierii elektrycznej i elektronicznej. To jednak nie wszystko, bo w wielu przypadkach najmocniej liczą się kompetencje twarde kandydatów na dane stanowisko. Warto znać przede wszystkim takie środowiska programistyczne jak OpenCV, Keras oraz TensorFlow. Ciekawostka: w Polsce mamy tylko 13% specjalistek od sztucznej inteligencji, a średnia na świecie to 22%, więc kobiety w naszym kraju jeszcze nadal w tych dziedzinach rozwijają skrzydła.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

4.43

Według opinii 7 użytkowników

R

Autor Radosław Ł.

Studiował między innymi filozofię, italianistykę z elementami studiów nad chrześciaństwem, ale ukończył tylko iberystykę. J

Artykuły autora: 63

Dopasuj korepetytora

Na które zawody IT jest największe zapotrzebowanie w 2024 roku - najczęściej zadawane pytania

Jakich specjalistów IT potrzebują firmy w 2024 roku?

Popyt na specjalistów w dziedzinie informatyki nadal jest ogromny, a co więcej – wszelkie prognozy wskazują, że z biegiem czasu to zapotrzebowanie będzie jeszcze większe niż obecnie. Za najbardziej pożądanych specjalistów w tej branży możemy uznać, między innymi: DevOps Engineerów, Data Engineerów, Specjalistów Data Scientist, Programistów oraz innych wyżej wymienionych w artykule specjalistów.

Czytaj więcej na BUKI

Które zawody w IT związane z przetwarzaniem danych są najbardziej popularne w 2024?

Są to Data/ Data Scientist Engineer, zawód programisty oraz AI/ML Engineer.Czytaj więcej na BUKI

Jakie zawody w branży IT są równie pożądane, mimo że są uznane za pozainżynierskie?

Zawód Scrum Mastera, który odpowiada za nadzór i wdrażanie dobrych praktyk związanych z zarządzaniem projektami informatycznymi, Product Owner czyli osoba odpowiedzialna za rozwój produktu informatycznego, UX Designer - specjalista, który projektuje tzw. user experience oraz Analityk Biznesowy. Czytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów