Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Język łaciński — od czego zacząć naukę?

27.03.2022

Język łaciński — od czego zacząć naukę?
Nauka języków
 1. Do czego potrzebny jest język łaciński?
 2. Od czego zacząć naukę łacińskiego?
 3. Jak uczyć się języka łacińskiego?
 4. Online słowniki do nauki łacińskiego
 5. Język łaciński cieszy się coraz szerszym zainteresowaniem. Łaciny uczą się nie tylko studenci, ale też przedstawicieli poszczególnych profesji. Na pierwszy rzut oka ten język może się wydawać dość prosty, a jednak tak nie jest. Najbardziej proces nauki języka komplikuje brak aktywnego stosowania w życiu powszechnym. Podpowiadamy od czego zacząć naukę języka łacińskiego, aby opanować go maksymalnie szybko i skutecznie. Sprawdź, które metody uczenia się sprawdzają się najlepiej. 

  Do czego potrzebny jest język łaciński? 

  Mimo tego, że łacina jest martwym językiem, to można znaleźć jej korzenie w większości europejskich języków, w tym francuskim, hiszpańskim, włoskim, portugalskim, a nawet angielskim. Oprócz tego, język łaciński nadal ma miejsce w słownictwie terminologicznym nauki, literatury, sztuki i prawa.

  W dzisiejszych czasach języka łacińskiego uczą się lekarze, farmaceuci, prawnicy, filolodzy, archeolodzy, historycy, a także konserwatorzy dzieł sztuki etc. Właśnie ten język stworzył ogromną warstwę duchową i kulturową, która składa się z wyrażeń skrzydlatych, terminów chemicznych, medycznych, prawniczych i literackich. Wciąż mają miejsce projekty badawcze, które uwzględniają pracę ze starożytnymi tekstami i potrzebują tłumaczenia z łaciny. Mimo tego, że z jednej strony, ten język jest postrzegany jako martwy, to wciąż ma on miejsce w świecie nauki i kultury i chyba zawsze będzie mieć.

  Jeżeli masz wątpienia czy warto zaczynać naukę języka łacińskiego, znajdź profesjonalnego korepetytora tego języka, który skutecznie wyjaśni ci etymologię swół i terminów, pozwoli nauczyć się języka w maksymalnie krótkim terminie.

  Od czego zacząć naukę łacińskiego? 

  Przede wszystkim należy dać sobie odpowiedź na pytanie: “Jaki jest mój cel nauki łacińskiego?”. Pomoże to wyznaczyć dalsze kroki, a także gałąź leksyki, której potrzebujesz najbardziej. W zależności od celu, można również wyznaczyć: 

  • które części gramatyki są Ci potrzebne, 
  • poziom trudności tekstów, które musisz przeczytać; 
  • jakich terminów musisz nauczyć się na pamięć. 

  Warto też z góry wyznaczyć jaka objętość słownictwa jest pożądana: czy wystarczy ci 500 słów, a może 1000, czy chcesz nauczyć się całych 5000 słów w języku łacińskim czy nawet więcej. 

  Stwórz plan nauki, orientując się na własne cele, a także okres czasu, który możesz poświęcić na naukę. Tematy należy układać w hierarchii od najmniej do najbardziej skomplikowanych. Już na tym etapie przyda ci się wiedza i doświadczenie osoby, która zna język łaciński. 

  Rozpocząć warto od alfabetu i wymowy słów, a także zasad czytania. Wybierz formę nauki, która odpowiada ci najbardziej, mogą to być kursy grupowe czy zajęcia indywidualnie, prowadzone zarówno online, jak i offline. 

  W niezależności od tego, jaki jest twój cel nauki łacińskiego, to znajomość z językiem i tak musisz zacząć od podstawowej leksyki, która pomoże ci się orientować w języku i kontynuować naukę w bardziej wąskiej tematyce, jeśli właśnie na tym ci zależy. Dopiero, jak nauczysz się wszystkich podstawowych słów, należy przechodzić do specyficznych terminów i wyrazów.

  Jak uczyć się języka łacińskiego? 

  Przede wszystkim należy podkreślić, że istnieją dwa różne podejścia wobec nauki języka łacińskiego. Współczesne podręczniki są oparte na tych podejściach: 

  1. Pierwsze skupia się na nauce gramatyki i słownictwa (podręcznik: Wheelock`s Latin). 
  2. Drugie podejście stawia na czytanie i z jego pomocą gromadzenie dużego i różnorodnego słownictwa (podręczniki: Cambridge Latin Course).

  To, jakie podejście wybierzesz dla siebie, zależy od początkowego celu nauki. Nie wyklucza się również możliwość połączenia obu podejść w nauce łaciny — daje to najlepszy efekt, gdyż uczeń może opanować gramatykę na bardzo wysokim poziomie, jak i maksymalnie szerokie słownictwo. 

  W dzisiejszych czasach można rozpocząć naukę języka samodzielnie, z wykorzystaniem ogólnodostępnych źródeł i materiałów. Można również sięgnąć po usługi specjalistów — doświadczonych nauczycieli i korepetytorów. 

  Jeżeli podjąłeś decyzję o samodzielnej nauce tego języka, lub chcesz dopełnić naukę z korepetytorem, oto lista przydatnych źródeł do nauki łacińskiego, z których polecamy skorzystać: 

  • Latinum — specjalny kanał na Youtube, który zawiera 100 filmików dedykowanych osobom, które uczą się łacińskiego od zera; 
  • Nuntii Latini — podcast dla tych, kto zna język na poziomie zaawansowanym. Gospodarze fińskiej stacji radiowej zasugerowali odtworzenie współczesnego słownictwa łacińskiego i nadawanie wiadomości ze świata w tym języku;
  • Penelope.uchicago — na tym portalu można znaleźć przykłady starożytnych rzymskich tekstów w oryginalnym języku. Wszystkie te teksty zostały przetłumaczone na angielski;
  • Duolingo — wygodna aplikacja mobilna do nauki różnych języków, w tym również łacińskiego;
  • Wheelock`s Latin — jeden z najlepszych warsztatów do samodzielnej nauki łacińskiego. 
  • Gramatyka opisowa języka łacińskiego, Jan Wikarjak, Teodozja Wikarjak - zaktualizowane wydanie, nadaje się zarówno do samodzielnej nauki języka, jak i z korepetytorem;
  • Język łaciński, Oktawiusz Jurewicz, Lidia Winniczuk, Janina Żuławska — podręcznik dla nauki języka na poziomie zaawansowanym, nadaje się też dla lektorów szkół wyższych.

  Online słowniki do nauki łacińskiego

  Łaciński jest starożytnym językiem, a więc jego nauka nie może obejść się bez wykorzystania słowników. Na zmianę słownikom drukowanym przychodzą elektroniczne, a także te, z których można korzystać w trybie online. Oto najbardziej przydatne z nich: 

  • Uk.glosbe — słownik łaciński, stworzony z inicjatywy społecznej. W tym momencie ten projekt zawiera 18 tys łacińskich słów i wyrazów, które można przetłumaczyć na polski, angielski i szereg innych języków. 
  • Glosbe — projekt społecznościowy, stworzony przez 600 tys osób, a każdy chętny może się dołączyć, aby dodać nowe słowo czy wyraz do tego słownika.
  • Lacina.globalnie — darmowy polsko-łaciński słownik internetowy, który w tej chwili zawiera prawie 25 tys słów i wyrazów.
  • Webtran — polsko-łaciński tłumacz, który można wykorzystać nie tylko do tłumaczenia słów i wyrazów, ale także całych zdań.

Autor:

Oceń wiadomość

Uczymy się łacińskiego: najlepsze wskazówki i porady dla początkujących

Po co uczyć się łacińskiego?

W dzisiejszych czasach języka łacińskiego uczą się lekarze, farmaceuci, prawnicy, filolodzy, archeolodzy, historycy, a także konserwatorzy dzieł sztuki etc. Właśnie ten język stworzył ogromną warstwę duchową i kulturową, która składa się z wyrażeń skrzydlatych, terminów chemicznych, medycznych, prawniczych i literackich.Czytaj więcej na BUKI

Od czego zacząć naukę łacińskiego?

Przede wszystkim należy dać sobie odpowiedź na pytanie: “Jaki jest mój cel nauki łacińskiego?”. Pomoże to wyznaczyć dalsze kroki, a także gałąź leksyki, której potrzebujesz najbardziej. W zależności od celu, można również wyznaczyć: które części gramatyki są Ci potrzebne, poziom trudności tekstów, które musisz przeczytać, jakich terminów musisz nauczyć się na pamięć.

Czytaj więcej na BUKI

Jak nauczyć się łacińskiego?

Istnieją dwa różne podejścia wobec nauki języka łacińskiego. Współczesne podręczniki są oparte na tych podejściach. Pierwsze skupia się na nauce gramatyki i słownictwa (podręcznik: Wheelock`s Latin). Drugie podejście stawia na czytanie i z jego pomocą gromadzenie dużego i różnorodnego słownictwa (podręczniki: Cambridge Latin Course).Czytaj więcej na BUKI

Jakie są łacińskie słowniki online?

Uk.glosbe — słownik łaciński, stworzony z inicjatywy społecznej. W tym momencie ten projekt zawiera 18 tys łacińskich słów i wyrazów, które można przetłumaczyć na polski, angielski i szereg innych języków.Czytaj więcej na BUKI