Branża IT od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Nic dziwnego - liczne benefity i wysokie pensje kuszą coraz więcej osób. Nie każdy jednak odnajdzie się w tym zawodzie, dlatego też przygotowaliśmy dla Was dzisiaj informacje - jakie nawyki i jaka wiedza jest niezbędna do pracy w branży IT. Podpowiemy, jakie umiejętności są ważne i na co trzeba zwracać uwagę.
Na czym polega praca w IT?
Praca w IT jeszcze niedawno kojarzyła się tylko z informatykami, a później z programistami. Dzisiaj ta gałąź jest znacznie szersza. Sami programiści to zbyt mało. Większość firm będących na rynku potrzebuje zespołu IT na wyłączność lub chociaż korzysta z pomocy firm zewnętrznych. Praca w IT ma wiele obliczy. Może polegać na stworzeniu stron internetowych, aplikacji mobilnych, gier komputerowych, oprogramowania czy baz danych. Co ciekawe - programowanie jest również potrzebne w sprzętach AGD, naszych pralkach czy lodówkach.
Przyjrzyjmy się teraz, jakie stanowiska wyróżniamy w branży IT:
- Programiści - czyli osoby, które fizycznie zajmują się tworzeniem produktu. Tutaj często jest potrzebna umiejętność logicznego myślenia czy zdolności matematyczne. Matematyki możecie się uczyć z korepetytorami BUKI.
- Data Science - osoby pracujące na tym stanowisku na co dzień zajmują się analizowaniem dostarczanych danych.
- UX Designer - czyli osoby, które dbają o to, żeby strona lub aplikacja była wygodna w obsłudze dla użytkowników internetu.
- Tester oprogramowania - osoby na tym stanowisku sprawdzają, czy wszystkie elementy stworzone przez programistów działają prawidłowo.
- Rekruter IT - branża IT jest na tyle duża, że firmy korzystają z pomocy konkretnych rekruterów z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą.
- Grafik - czyli osoby, które odpowiadają za część wizualną strony, gry lub aplikacji.
Tym krótkim wstępem chcieliśmy podkreślić, że branża IT, to znacznie więcej niż programiści. W związku z tym ze względu na zajmowane stanowisko potrzebne będą inne umiejętności. Przykładowo graficy potrzebują umiejętności tworzenia wizualizacji, a programiści umiejętność logicznego myślenia.
Co jest ważne w branży IT?
Wiele osób może się tutaj zdziwić, ale w branży IT istotne są umiejętności miękkie. Jest to związane z tym, że osoby pracujące w środowisku programistycznym muszą wykazać się czymś więcej niż umiejętnościami technicznymi. Dzisiaj sama umiejętność programowania to zbyt mało. Wśród programistów (i pozostałych osób zatrudnionych w IT) ważne są również umiejętności takie jak:
- Kreatywność - czyli nieszablonowe myślenie. Konkurencja jest na tyle duża, że istotne są innowacyjne, nowe i praktyczne rozwiązania, które ułatwiają poruszanie się w dzisiejszym świecie.
- Umiejętność pracy w zespole - tak jak wspomnieliśmy - w branży IT pracuje wiele osób. Na standardowy zespół składa się 3-4 programistów (lub więcej), project manager, grafik czy UX Designer.
- Logiczne myślenie - umiejętność ta jest potrzebna głównie programistom. Przydaje się do zapisywania logicznej składności kodu - tak, żeby był przemyślany, ponieważ przekłada się to na dalszą pracę tworzonego systemu.
- Umiejętność pracy pod presją czasu - jest to przydatne zwłaszcza, gdy nagle wyskoczy błąd lub przestanie działać pewna funkcja - wtedy cały zespół musi się zmobilizować i szybko naprawić usterkę.
- Chęć do nauki - branża IT, to branża, która ciągle się rozwija. Cały czas są wymyślane nowe technologie i rozwiązania, z którymi trzeba być na bieżąco.
- Umiejętność rozwiązywania problemów - podczas pracy często można napotkać wiele problemów, dlatego też istotna jest umiejętność sprawnego ich rozwiązywania. Czasami jest potrzebne nawet kilka godzin do naprawiania danego błędu.
- Znajomość języka angielskiego - co prawda, nie jest to wymagane w każdej firmie, jednak z całą pewnością poszerzy wachlarz możliwości zawodowych. Oprócz tego większość dokumentacji technicznej jest właśnie w języku angielskim.
- Chęć dalszego rozwoju - tylko dalszy rozwój umożliwia utrzymanie się w branży IT.
W zależności od stanowiska kompetencje mogą być różne. Przykładowo programiści powinni również:
- Znać kilka języków programowania i frameworków. Jest to potrzebne do codziennej pracy, a dodatkowo większe umiejętności (większa ilość języków czy frameworków) jest dużym atutem.
- Znajomość baz danych - w zależności od firmy, w które szuka się pracy, może to być przydatna umiejętność.
Czy warto zacząć pracę w branży IT?
Branża IT to marzenie wielu osób. Osoby, które nie zaczęły działać w tym kierunku wyobrażają sobie pracę w IT pod pryzmatem dużych zarobków, pracy zdalnej i elastycznych godzin. Jest to oczywiście prawda. Pracownicy z dużym doświadczeniem mogą liczyć na pensję rzędu nawet 20 000 - 30 000 zł. Musimy jednak pamiętać, że pierwsze pensje na tych stanowiskach są znacznie niższe. Mimo to zazwyczaj są jednak nieco wyższe niż w innych branżach.
Niewątpliwie dobrym pomysłem na siebie jest rozpoczęcie pracy w branży IT. Jest to głównie spowodowane tym, że niezwykle szybko rozwija się ta gałąź. Firmy poszukują coraz większej ilości pracowników, ponieważ cały świat zaczyna się kręcić wokół technologii, internetu i przeróżnych aplikacji. Jest to między innymi gwarancją stabilnego zatrudnienia. Obecnie programiści (oraz cały zespół), o którym pisaliśmy na początku, jest potrzebny niemal każdej firmie, dlatego też popyt na specjalistów w tej branży cały czas rośnie. Nie można jednak zapominać o tym, że praca w IT nie należy do najłatwiejszych. Co prawda może sprawiać takie pozory, bo to w końcu praca przy komputerze i to najczęściej zdalna, to jednak wymaga dużo pracy, otwartego umysły, logicznego myślenia i ciągłego uczenia się. Zarobki w branży IT mogą być naprawdę atrakcyjne, trzeba jednak poświęcić nauce i pracy odpowiednią ilość czasu oraz zaangażowania - bez tego nie uda się osiągnąć zbyt dużo. Na koniec chcemy tylko wspomnieć, że pracę w IT można zacząć w każdym wieku. Zawsze można się przebranżowić. Potrzebna jest do tego odpowiednia ilość czasu, samozaparcie i dobry nauczyciel.