Media społecznościowe zdominowały nasz świat - są dosłownie wszędzie. Tak naprawdę wiele z nas nie odnalazłaby się już w codziennym życiu bez portali społecznościowych. Chyba każdy z nas na co dzień używa chociaż jednego z nich, m.in. Facebooka, Instagrama czy Tik-Toka? Media społecznościowe często kojarzą się tylko z pożeraczami czasu i rozpraszaczami, czy jednak na pewno tak jest?
Co to są media społecznościowe?
Media społecznościowe, czyli inaczej social media to miejsce (strony i aplikacje) w internecie, które umożliwiają komunikowanie się różny sposób. Social media działają tylko za pośrednictwem internetu, jednak na wszystkich urządzeniach, które mają do niego dostęp - nawet mobilnych.
Media społecznościowe - najważniejsze cechy:
- Pozwalają na dwustronną komunikację. Może ona przebiegać na wiele sposobów, m.in. rozmowy tekstowe, audio, obrazki, filmy czy różnego rodzaju dźwięki.
- Umożliwiają wchodzenie między sobą w interakcje - jest to miejsce do dyskusji, komentowania czy tworzenia grup tematycznych.
- Cała komunikacja dzieje się w czasie rzeczywistym i może trwać całą dobę. Nie ma również ograniczeń co do urządzeń mobilnych.
- Udostępniane treści nie są w żaden sposób redagowane i sprawdzane - to właśnie użytkownicy internetu decydują, co zamieszczają w social mediach.
Wyróżniamy wiele portali społecznościowych, m.in.:
- blogi, np. Twitter;
- serwisy, np. Instagram czy Facebook;
- komunikatory, np. Messenger czy Asana;
- społeczności, np. YouTube czy Pinterest;
- grupy dyskusyjne, np. tworzone na Facebooku;
- platformy, np. Steam;
- aplikacje, np. Snapchat.
Obecnie najpopularniejszym portalem społecznościowym w Polsce jest oczywiście Facebook - pewnie każdy z Was korzysta z niego na co dzień. Na podium znajduje się również platforma YouTube czy Whatsapp. Nieco mniej osób (jednak nadal bardzo dużo) korzysta z Messengera, Instagrama, Pinteresta i Linkedina.
Czy media społecznościowe są dobre?
Media społecznościowe niewątpliwie zdominowały nasz dzisiejszy świat. Korzystamy z nich nieustannie - do czytania wiadomości ze świata, komunikowania się ze znajomymi, dzielenia się wydarzeniami ze swojego życia czy do wchodzenia w interakcje lub relacje z daną marką, czy firmą. Pozwala na stworzenie swojego brandu i wizytówki w internecie. Jest to doskonały sposób na reklamę i wypromowanie swoich produktów lub usług. Nie można zapominać o tym, że media społecznościowe, to również cenne źródło edukacji. Na naszym blogu BUKI jakiś czas temu przedstawiliśmy najciekawsze profile na TikToku do nauki angielskiego. Wszyscy chyba jesteśmy zgodni co do tego, że social media odgrywają w naszym całym życiu coraz większe znaczenie - nawet politycy, naukowcy, aktorzy, piosenkarze, dziennikarze czy pisarze korzystają z nich podczas świadczenia swoich obowiązków - w ten sposób komunikują się ze światem, ze swoimi odbiorcami czy nawet fanami.
Pomimo wielu zalet, media społecznościowe mają też pewne mankamenty, m.in.:
- Można tam spotkać się z różnego rodzaju oszustwami czy kradzieżami, chociaż zabezpieczenia i świadomość użytkowników przed tego typu sytuacjami ciągle rośnie, to jednak nadal się zdarzają (chociaż coraz rzadziej).
- Bywają sytuacje związane z oczernianiem innych ludzi - jest to konsekwencja tego, że każdy może udostępnić w mediach, co tylko chce.
- Media społecznościowe to pożeracze czasu - jest tutaj tyle ciekawych rzeczy, że bardzo łatwo stracić poczucie czasu.
- W internecie, a szczególnie na różnego rodzaju portalach bardzo łatwo trafić na tzw. fake newsy, które zazwyczaj wywołują dezinformacje i niepotrzebny stres.
- Zbyt duża ilość czasu w social mediach może powodować przebodźcowanie i uzależnienie.
Mimo tych kilku wad social media to miejsce, które ma znacznie więcej plusów niż minusów. Na co dzień można z nich korzystać do różnych celów - czytania wiadomości ze świata, nowinek technicznych, czy właśnie nauki - i to właśnie na tym się dzisiaj skupimy.
Media społecznościowe a nauka - czy mogą być pomocne?
Jak się zapewne domyślacie, to tak. Social media to nie tylko pożeracze czasu do przeglądania memów i zdjęć kotów. To również miejsce, w którym można nauczyć się i dowiedzieć wielu rzeczy. Wszystko zależy od Was i od tego, do czego będziecie wykorzystywać te platformy.
Niewątpliwym plusem social mediów w nauce jest to, że są one dostępne dla każdego. W internecie znajdziecie wiele grup tematycznych (np. na Facebooku), gdzie są prowadzone dyskusje na dany temat, np. o kosmosie czy maturze. Na Tik-Toku czy Instagramie znajdziecie wiele profili, które na co dzień zajmują się edukacją swoich użytkowników, np.
- Królowa Słowa;
- Odnova-psycholog;
- Pani od Snu;
- PsychoEdu;
- Iwona Cichosz;
- Eko Paulina Górska;
- Mat masterka.
Wymienione profil to tylko namiastkę tego, co się znajduje w internecie. Ilość profili jest nieskończona i możecie znaleźć konta (osoby), które zajmują się edukowaniem tak naprawdę na każdej płaszczyźnie. Zaczynając od języków obcych, przedmiotów maturalnych i historii, a kończąc na edukacji seksualnej, wystroju wnętrz czy zdrowiu psychicznym.
Osoby prowadzące konta edukacyjne często przekazują tę wiedzę za pomocą postów, reelsów czy relacji. Dzielą się ciekawostkami, swoją wiedzą i nowinkami z zakresu, w którym działają. Przekazują nie tylko pomocne sposoby na naukę, ale także potrafią zachęcić do zwiększania swojej wiedzy z tego zakresu. Nie jedno konto w social mediach zmieniło codzienne życie. Wiele osób stara się zwiększać świadomość ekologiczną, zachęca do regularnych badań, dbanie o swoje zdrowie psychiczne czy pomaga w przygotowaniach się do matury i rozmów kwalifikacyjnych.
Social media to również miejsce, w którym wiedza jest przekazywana w sposób kreatywny - łatwiejszy do zapamiętania. Jest to często zrobione za pomocą kilkuminutowych filmików, które przedstawiają wiedzę w pigułce lub najważniejsze informacje lub ciekawych postów przedstawionych w ciekawej formie graficznej. Oglądanie, czy słuchanie takich osób poprawia również koncentrację i pozwala na naukę za pomocą skojarzeń.
Media społecznościowe jednak to nie tylko profile, które zajmują się edukacją. To również miejsce, gdzie można samodzielnie stworzyć grupę swojej klasy np. na Facebooku. Może ona posłużyć m.in. do wymienia się notatkami czy pomagania sobie w odrabianiu prac domowych i nauce. Powszechne jest wspólne odrabianie prac domowych za pośrednictwem internetu. Media te pozwalają również na rozmowy lub wideorozmowy. Mogą być one prowadzone w celach rozrywkowych, jak i mogą być wykorzystane do wspólnej nauki czy nawet do prowadzenia korepetycji. Tak jak widzicie - social media to nieograniczone możliwości i tylko od Was zależy, jak będziecie z nich korzystać. Odpowiednie podejście z całą pewnością zaprocentuje i zwiększy Waszą wiedzę (ogólną) lub ułatwi naukę w szkole - do sprawdzianu, matury czy kolokwium.