Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Przecinki przed “ale” - kiedy musimy postawić przecinek?

11.10.2022

Przecinki przed “ale” - kiedy musimy postawić przecinek?
Edukacja szkolna
 1. Jakie funkcje w zdaniu pełni przecinek?
 2. Rola “ale” w zdaniu - czyli część mowy, która ma różne funkcję
 3. Kiedy stawiamy przecinek przed “ale”?
 4. Stawianie przecinków w odpowiednich miejscach, to jeden z najczęstszych błędów gramatycznych. O ile z zasadami ortograficznymi, typu pisowni z “ż”, “rz”, “ó” czy “u” możemy się, chociażby opatrzeć, to kwestia związana z przecinkami, nie jest taka prosta. Dlatego też dzisiaj przybliżymy kwestie związane z przecinkami przed “ale”.

  Jakie funkcje w zdaniu pełni przecinek?

  Na początku parę słów o roli przecinka w zdaniu. Jest to mały znak interpunkcyjny, który ma ogromne znaczenie dla sensu całej wypowiedzi - zarówno pisemnej, jak i mówionej. Jednak przy przecinku w mowie, stawiamy je dosyć intuicyjnie. W przypadku wypowiedzi pisemnych obowiązują nas pewne zasady interpunkcyjne. Przecinki używamy m.in. podczas wyliczeń czy w zdaniach ze spójnikami. Poniżej opowiemy zasady obowiązujące przy używaniu przecinka przed “ale”.

  Rola “ale” w zdaniu - czyli część mowy, która ma różne funkcję

  “Ale” może funkcjonować w zdaniu na kilka sposobów - pełni różne role w zdaniu. Może być używane w formie:

  • Spójnika - “ale” w formie spójnika używamy w zdaniach, w których chcemy pokazać przeciwieństwo lub kontrast, np. “Przyszedł do pracy, ale się spóźnił”.
  • Partykuły - “ale” w formie partykuły ma funkcję wzmacniającą. Często wyraża również emocje - może to być podziw czy zaskoczenie, np. “Zobacz, ale wysoko leci!”
  • Wykrzyknika - “ale” w zdaniach wykrzyknikowych zazwyczaj określa zaprzeczenie, np. “Ale nie może tak być!”
  • Rzeczownika - “ale” jako rzeczownik jest używane, jako nieodmienna część mowy. Tak zbudowane zdanie może oznaczać zastrzeżenie czy pewne braki, np. “Zawsze jest jakieś ale”.

  Kiedy stawiamy przecinek przed “ale”?

  Skoro już wiemy, jakie funkcje ma “ale” w zdaniu, to przejdźmy teraz do konkretnych zasad interpunkcyjnych:

  • w przypadku używania “ale” jako spójnika zawsze używamy przecinka - najczęściej będą to zdania równorzędne lub współrzędnie złożone;
  • w przypadku używania “ale” jako partykuły, gdy znajduje się w środku zdania, zawsze używamy przecinka (na początku natomiast nie, np. “Ale ładne!”);
  • w przypadku używania “ale” w zdaniach wykrzyknikowych używamy przecinka, tylko w przypadku powtórzenia słowa “ale”, np. “Ale, ale, proszę zaczekać!”.

  W przypadku funkcjonowania “ale” jako rzeczownika nie używamy przecinków.Autor:

Oceń wiadomość

Przecinek przed “ale” - często zadawane pytania

Kiedy stawiamy przecinek przed “ale”?

  W przypadku używania “ale” jako spójnika zawsze używamy przecinka - najczęściej będą to zdania równorzędne lub współrzędnie złożone...

  Czytaj więcej na BUKI

Jakie funkcje w zdaniu pełni przecinek?

Na początku parę słów o roli przecinka w zdaniu. Jest to mały znak interpunkcyjny, który ma ogromne znaczenie dla sensu całej wypowiedzi - zarówno pisemnej, jak i mówionej. Jednak przy przecinku w mowie, stawiamy je dosyć intuicyjnie. W przypadku wypowiedzi pisemnych obowiązują nas pewne zasady interpunkcyjne.

Czytaj więcej na BUKI