Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

Techniki rysowania - jak nauczyć się rysować?

15.05.2022

Techniki rysowania - jak nauczyć się rysować?
Rozwój osobisty
 1. Jakie są techniki rysowania?
 2. Techniki rysowania portretów
 3. Techniki rysowania dla dzieci
 4. Techniki rysowania ołówkiem
 5. Ładne rysowanie może nie jest umiejętnością pierwszej potrzeby, ale bez wątpienia każdy chciałby potrafić to robić. Wiele osób uważa, że umiejętność rysowania jest kwestią talentu. Nie do końca jest to prawdą. Oczywiście są osoby, które mają łatwość w tym temacie, jednak każdy z nas może nauczyć się rysować i to w każdym wieku, dlatego dzisiaj opowiemy Wam co nieco o technikach rysowania. Zapraszamy do lektury!

  Jakie są techniki rysowania?

  Jeżeli jesteś w gronie osób, które chcą nauczyć się rysować, w pierwszej kolejności musisz zastanowić się, jaką technikę chcesz opanować. Do wyboru masz m.in.:

  • Technika rysowania ołówkiem - jest to chyba jedna z bardziej znanych technik. Oprócz tego, że jest najbardziej popularna, to często jest zalecana dla początkujących artystów. Nawet podczas rysowania innymi technikami przydaje się umiejętność szkicowania i zaplanowania rysunku. Technika rysowania ołówkiem jest bardzo cenna. Za pomocą gumki uzyskuje się efekt światła bądź cienia. Najważniejszą zasadą tej techniki jest rysowanie od ogółu do szczegółu. 
  • Technika rysowania kredką - kredka jest znacznie bardziej wymagająca od ołówka, jednak wszystkie osoby, które opanowały już umiejętność szkicowania i rysowania ołówkiem nie powinny mieć większych problemów z kredką. Podczas rysowania kredką warto pamiętać, że w tym wypadku nie uda jej się całkowicie zmazać gumką. Trzeba nauczyć się poprawiać swoje błędy i mankamenty.
  • Technika rysowania węglem - rysowanie węglem jest podobne do rysowania ołówkiem. Trzeba jednak pamiętać o długich ruchach i dokładnym określeniu kształtu rysunku. Detale w tej technice są znacznie mniej widoczne oraz trudniejsze do pokazania.
  • Technika rysowania tuszem - jest to jedna z bardziej wymagających technik. Każde z wyżej wymienionych technik rysowania można usunąć lub delikatnie rozmazać i chociaż sprawić, że kolor (kredki) nieco wyblaknie. W przypadku tuszu tego nie zrobimy. Jest to technika w 100% trwała, warto jednak wypróbować swoich sił.
  • Technika rysowania markerem - technika ta jest zbliżona do rysowania tuszem. Możemy jednak wykorzystywać różne kolory. Za pomocą markerów możemy również uzyskiwać ciemniejsze i jaśniejsze efekty. 

  Techniki rysowania portretów

  Jak się zapewne domyślacie, rysowanie portretów nie należy do najłatwiejszych zadań. Zanim rozpoczniesz pracę nad portretem, koniecznie dokładnie przeanalizuj wygląd, proporcje i symetrie twarzy. Jedną z popularnych metod nauki rysowania portretów jest metoda Loomisa. Polega na geometrycznym podejściu do rysunku. Istotne jest trzymanie się ścisłych zasad podczas wykorzystywania tej techniki.

  Pamiętajcie, żeby portret zaczynać od ogółu, a nie od małych elementów, np. oka. Dopiero gdy narysujesz twarz z idealnymi proporcjami możesz zacząć myśleć o dodawaniu kolejnych elementów - oczu, ust czy nosa. Rysowanie portretu nie należy do najłatwiejszych, ale pamiętajcie, że praktyka czyni mistrza. Ważne jest trenowanie, ćwiczenie i tworzenie niezliczonej ilości rysunków. W razie problemów z rysowaniem zawsze możecie skorzystać z pomocy naszych korepetytorów na stronie BUKI

  Techniki rysowania dla dzieci

  Każdy wie, że dzieci uwielbiają rysować. Tworzą rozmaite rysunki, wymyślają postacie czy odwzorowują rzeczywistość na swój dziecięcy sposób. Często już w pierwszych latach życia możemy zaobserwować zwiększone zainteresowanie różnorodnymi pracami plastycznymi. W takiej sytuacji warto pielęgnować tę umiejętność. Technik rysowania dla dzieci jest bardzo dużo. Można wykorzystywać przeróżne sposoby, m.in.:

  • malowanie tuszem akrylowym;
  • malowanie farbami;
  • malowanie kredkami świecowymi;
  • malowanie kredkami pastelowymi.

  Czy bardziej wymyślne sposoby:

  • malowanie palcami;
  • pieczątki z liścia;
  • rysowanie wacikiem (zamoczonym w farbie);
  • rysowanie na mokrym papierze;
  • rysowanie szablonów - odrysowywanie innych rysunków;
  • grawerowanie, czyli tzw. scratching;
  • witraże;
  • rysowanie stemplami (ze wszystkiego, z czego przyjdzie Ci do głowy, np. stemple z pora);
  • rysowanie na kamieniach.

  Techniki rysowania ołówkiem

  Na koniec omówimy jedną z najważniejszych technik rysowania - ołówkiem. Jak już wspominaliśmy, umiejętność szkicowania jest potrzebna niemal każdemu malarzowi i artyście. Niezależnie od tego, w jakiej technice chce pracować. Czasami zwyczajnie trzeba delikatnie nakreślić kontur nawet gdy maluje się farbami. Sama technika rysowania ołówkiem to oddzielna specjalność malarzy. Spod ołówka można wyczarować niesamowite obrazy, portrety, karykatury czy pejzaże i wszystko inne, co sobie zażyczycie. O czym w takim razie należy pamiętać podczas nauki rysowania ołówkiem? Już podpowiadamy:

  • kreskowanie - jest to równoległe stawianie kresek na kartkę. Stawianie linii w różnych odległościach sprawi, że będą osiągane różne efekty. Im większe odstępy tym dane miejsce na kartce będzie jaśniejsze. Kreski niemal przylegające do siebie tworzą efekt cienia.
  • ruchy okrężne - ruchy okrężne pod delikatną siłą nacisku dłoni będą dawały delikatny efekt cienia.
  • kratkowanie - daje niemal takie same efekty, jak kreskowanie - jednak w tej sytuacji robimy kratkę, a nie linie równoległe. Ten rodzaj rysowania ołówkiem pozwala na uwidocznienie większej ilości detali.
  • rozmazywanie - to zwyczajne rozcieranie narysowanych kresek. Często funkcjonuje jako dopełnienie obrazu. Za pomocą rozmazywania z łatwością narysujemy tło, mgłę czy “pokolorujemy” elementy obrazu.

  Przedstawiliśmy Wam dzisiaj jedne z najpopularniejszych technik rysowania, Omówiliśmy kilka z nich. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą dla Was pomocne i zachęciły Was do zgłębiania tej dziedziny sztuki. Może macie ukryty talent? Życzymy powodzenia!

Autor:

Oceń wiadomość

Pisanie artykułów - najczęściej zadawane pytania

Jakie są techniki rysowania?

Technika rysowania ołówkiem - jest to chyba jedna z bardziej znanych technik. Oprócz tego, że jest najbardziej popularna, to często jest zalecana dla początkujących artystów. Nawet podczas rysowania innymi technikami przydaje się umiejętność szkicowania i zaplanowania rysunku. Technika rysowania ołówkiem jest bardzo cenna. Za pomocą gumki uzyskuje się efekt światła bądź cienia. Najważniejszą zasadą tej techniki jest rysowanie od ogółu do szczegółu. Technika rysowania kredką...Czytaj więcej na BUKI

Na czym polega metoda Loomisa?

na geometrycznym podejściu do rysunku. Istotne jest trzymanie się ścisłych zasad podczas wykorzystywania tej techniki.Pamiętajcie, żeby portret zaczynać od ogółu, a nie od małych elementów, np. oka.

Czytaj więcej na BUKI

Jakie są techniki rysowania dla dzieci?

 1. malowanie tuszem akrylowym;
 2. malowanie farbami;
 3. malowanie kredkami świecowymi;
 4. malowanie kredkami pastelowymi.
Czytaj więcej na BUKI