Rodzice kilkulatków zadają sobie pytanie - kiedy oddać dziecko do szkoły? Czy lepiej oddać dziecko do szkoły, jako sześcio-, czy jako siedmiolatek? Początek edukacji szkolnej to zarówno dla rodziców, jak i dla ich pociech ogromne przedsięwzięcie - jest to jeden z przełomowych momentów w życiu dziecka, dlatego dobrze jest zastanowić się zanim podejmie się tą decyzję - istotną rolę pełni tutaj rozwój emocjonalny i społeczny dziecka.
Kiedy posłać dziecko do szkoły? Zerówka - od ilu lat?
W zależności od wieku swoich pociech rodzice interesują się innymi kwestiami. W przypadku kilkulatków zaczyna być aktywny temat związany z rozpoczęciem nauki w szkole. Reformy edukacji są przeprowadzane dosyć dynamicznie. Kilka lat temu obowiązkowa nauka dotyczyła dzieci w wieku 7 lat (w zerówce). Dzisiaj siedmiolatki powinny uczęszczać już do 1 klasy szkoły podstawowej.
Obecnie dzieci do piątego roku życia nie muszą uczęszczać do żadnej placówki - nawet do przedszkola. Obowiązek nauki w zerówce rozpoczyna się dopiero w wieku 6 lat. Czasami jednak dzieci mogą pójść do zerówki rok wcześniej. Pięciolatki mogą rozpocząć naukę w zerówce - jest to jednak podyktowane indywidualną decyzją rodziców. Zasada ta działa w obydwie strony - jeżeli rodzice uważają, że ich dziecko nie jest gotowe na podjęcie nauki w szkole, mogą złożyć do szkoły wniosek o odroczenie nauki w zerówce o jeden rok. W takiej sytuacji dziecko rozpoczyna przygodę ze szkołą w wieku 7 lat. Obydwie te sytuacje wymagają od rodziców lub opiekunów prawnych udania się po stosowną opinię do poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Nauka w zerówce ma ważne cele - pomóc dziecku odnaleźć się w nowej społeczności, nauczyć pracować w grupie oraz rozwinąć umiejętności emocjonalne i społeczne. W zerówce dzieci zaczynają naukę literek, pisania i czytania. Należy tutaj pamiętać, że każde dziecko ma swój własny, idealny czas na krok milowy, jakim jest rozpoczęcie nauki w szkole. Zazwyczaj na wysłanie dziecko do zerówki w wieku pięciu lat, decydują się rodzice, których pociechy w latach wcześniejszych uczęszczały do przedszkola.
Kiedy dziecko może iść wcześniej do szkoły?
Niektórzy rodzice postanawiają oddać swoją pociechę do szkoły rok wcześniej niż jest to możliwe - nie ma w tym nic lepszego lub gorszego. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pociechy, a także poglądów rodziców. Najważniejsza jest jednak gotowość psychiczna i społeczna dziecka - czy poradzi sobie w zerówce nieco wcześniej. Taką decyzję warto przedyskutować nie tylko z samym dzieckiem (i porozmawiać o jego gotowości), ale także ze specjalistami np. psychologami.
Istnieje kilka wymagań, które należy spełnić, aby dziecko, jako pięciolatek rozpoczęło naukę w szkole/w oddziale przedszkolnym - mowa tutaj o uczęszczanie do zerówki.
Rodzice, którzy starają się o przyjęcie do zerówki pięciolatka, muszą:
- złożyć wniosek o przyjęcie do szkoły;
- posiadać opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, która potwierdzi gotowość dziecka do nauki w szkole.
Po ukończeniu zerówki dziecko rozpoczyna naukę w klasie pierwszej i jest o rok młodsze od “standardowych” pierwszoklasistów lub zostać drugi rok w zerówce i rozpocząć naukę w pierwszej klasie ze swoimi rówieśnikami.
Czy zerówka jest obowiązkowa?
Zacznijmy od tego, że wszystkie dzieci w wieku 6 lat muszą uczęszczać na zajęcia przygotowawcze do nauki w szkole. Obowiązek ten dotyczy wszystkich dzieci, które w danym roku będą miały ukończone 6 lat. Zajęcia te trwają rok szkolny (od września) i są organizowane w:
- przedszkolu;
- oddziale przedszkolnym w szkole;
- w innej formie szkolnej.
Odpowiadając jednak na pytanie - uczęszczanie do zerówki jest obowiązkowe dla wszystkich 6 latków. Tak jak wspomnieliśmy jednak wcześniej - istnieje możliwość rozpoczęcia nauki w szkole/oddziale przedszkolnym w wieku 5 lat.
Wybierając placówkę, do której dziecko będzie uczęszczało do zerówki, musimy liczyć się z tym, że w zerówce w przedszkolu, cały dzień będzie przebiegał z tzw. rytmem przedszkolnym - kilka godzin będzie przypominało naukę w zerówce, a pozostała część dnia będzie wyglądała, jak w młodszych grupach przedszkolnych. Zerówka w szkole bardziej przypomina zajęcia w klasie pierwszej. Oprócz tego dzieci przyzwyczajają się do szkolnych rytmów - np. do dzwonków na lekcje i przerwę (nawet jeżeli ich nie dotyczą).
Jaki jest najlepszy wiek na puszczenie dziecka do szkoły?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Chociaż większość dzieci idzie do zerówki w wieku 6 lat, nie ma najmniejszego problemu, aby rozpocząć naukę rok wcześniej lub później - należy jednak decyzję tą poprzeć odpowiednim zaświadczeniem z poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Pamiętajmy o tym, że każde dziecko wykazuje gotowość do podjęcia nauki w innym wieku. Niektóre z nich będą mogły i z chęcią rozpoczną przygodę ze szkołą w wieku 5 lat, inne z kolei będą gotowe w wieku 7. Nie ma to jednak najmniejszego znaczenia na przyszłe życie - zarówno towarzyskie, jak i zawodowe. Istotne skutki może mieć jedynie przedwczesne oddanie dziecka do szkoły. Rodzice powinni dokładnie przyglądać się swojemu dziecko oraz wsłuchiwać się w to, co mówi. Wszystkie decyzje podejmowane na temat edukacji dziecka, powinny być dokonywane w oparciu o jego potrzeby.