Wspieramy Ukrainę! Stop wojnie!

Pomoc tutaj »

W jakim wieku posłać dziecko do szkoły? Kiedy jest dobry czas na rozpoczęcie nauki w szkole?

04.09.2022

W jakim wieku posłać dziecko do szkoły? Kiedy jest dobry czas na rozpoczęcie nauki w szkole?
Dla rodziców
 1. Kiedy posłać dziecko do szkoły? Zerówka - od ilu lat?
 2. Kiedy dziecko może iść wcześniej do szkoły?
 3. Czy zerówka jest obowiązkowa?
 4. Jaki jest najlepszy wiek na puszczenie dziecka do szkoły?
 5. Rodzice kilkulatków zadają sobie pytanie - kiedy oddać dziecko do szkoły? Czy lepiej oddać dziecko do szkoły, jako sześcio-, czy jako siedmiolatek? Początek edukacji szkolnej to zarówno dla rodziców, jak i dla ich pociech ogromne przedsięwzięcie - jest to jeden z przełomowych momentów w życiu dziecka, dlatego dobrze jest zastanowić się zanim podejmie się tą decyzję - istotną rolę pełni tutaj rozwój emocjonalny i społeczny dziecka.

  Kiedy posłać dziecko do szkoły? Zerówka - od ilu lat?

  W zależności od wieku swoich pociech rodzice interesują się innymi kwestiami. W przypadku kilkulatków zaczyna być aktywny temat związany z rozpoczęciem nauki w szkole. Reformy edukacji są przeprowadzane dosyć dynamicznie. Kilka lat temu obowiązkowa nauka dotyczyła dzieci w wieku 7 lat (w zerówce). Dzisiaj siedmiolatki powinny uczęszczać już do 1 klasy szkoły podstawowej.

  Obecnie dzieci do piątego roku życia nie muszą uczęszczać do żadnej placówki - nawet do przedszkola. Obowiązek nauki w zerówce rozpoczyna się dopiero w wieku 6 lat. Czasami jednak dzieci mogą pójść do zerówki rok wcześniej. Pięciolatki mogą rozpocząć naukę w zerówce - jest to jednak podyktowane indywidualną decyzją rodziców. Zasada ta działa w obydwie strony - jeżeli rodzice uważają, że ich dziecko nie jest gotowe na podjęcie nauki w szkole, mogą złożyć do szkoły wniosek o odroczenie nauki w zerówce o jeden rok. W takiej sytuacji dziecko rozpoczyna przygodę ze szkołą w wieku 7 lat. Obydwie te sytuacje wymagają od rodziców lub opiekunów prawnych udania się po stosowną opinię do poradni psychologiczno-pedagogicznej.

  Nauka w zerówce ma ważne cele - pomóc dziecku odnaleźć się w nowej społeczności, nauczyć pracować w grupie oraz rozwinąć umiejętności emocjonalne i społeczne. W zerówce dzieci zaczynają naukę literek, pisania i czytania. Należy tutaj pamiętać, że każde dziecko ma swój własny, idealny czas na krok milowy, jakim jest rozpoczęcie nauki w szkole. Zazwyczaj na wysłanie dziecko do zerówki w wieku pięciu lat, decydują się rodzice, których pociechy w latach wcześniejszych uczęszczały do przedszkola.

  Kiedy dziecko może iść wcześniej do szkoły?

  Niektórzy rodzice postanawiają oddać swoją pociechę do szkoły rok wcześniej niż jest to możliwe - nie ma w tym nic lepszego lub gorszego. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pociechy, a także poglądów rodziców. Najważniejsza jest jednak gotowość psychiczna i społeczna dziecka - czy poradzi sobie w zerówce nieco wcześniej. Taką decyzję warto przedyskutować nie tylko z samym dzieckiem (i porozmawiać o jego gotowości), ale także ze specjalistami np. psychologami.

  Istnieje kilka wymagań, które należy spełnić, aby dziecko, jako pięciolatek rozpoczęło naukę w szkole/w oddziale przedszkolnym - mowa tutaj o uczęszczanie do zerówki. 

  Rodzice, którzy starają się o przyjęcie do zerówki pięciolatka, muszą:

  • złożyć wniosek o przyjęcie do szkoły;
  • posiadać opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, która potwierdzi gotowość dziecka do nauki w szkole.

  Po ukończeniu zerówki dziecko rozpoczyna naukę w klasie pierwszej i jest o rok młodsze od “standardowych” pierwszoklasistów lub zostać drugi rok w zerówce i rozpocząć naukę w pierwszej klasie ze swoimi rówieśnikami.

  Czy zerówka jest obowiązkowa?

  Zacznijmy od tego, że wszystkie dzieci w wieku 6 lat muszą uczęszczać na zajęcia przygotowawcze do nauki w szkole. Obowiązek ten dotyczy wszystkich dzieci, które w danym roku będą miały ukończone 6 lat. Zajęcia te trwają rok szkolny (od września) i są organizowane w:

  • przedszkolu;
  • oddziale przedszkolnym w szkole;
  • w innej formie szkolnej.

  Odpowiadając jednak na pytanie - uczęszczanie do zerówki jest obowiązkowe dla wszystkich 6 latków. Tak jak wspomnieliśmy jednak wcześniej - istnieje możliwość rozpoczęcia nauki w szkole/oddziale przedszkolnym w wieku 5 lat.

  Wybierając placówkę, do której dziecko będzie uczęszczało do zerówki, musimy liczyć się z tym, że w zerówce w przedszkolu, cały dzień będzie przebiegał z tzw. rytmem przedszkolnym - kilka godzin będzie przypominało naukę w zerówce, a pozostała część dnia będzie wyglądała, jak w młodszych grupach przedszkolnych. Zerówka w szkole bardziej przypomina zajęcia w klasie pierwszej. Oprócz tego dzieci przyzwyczajają się do szkolnych rytmów - np. do dzwonków na lekcje i przerwę (nawet jeżeli ich nie dotyczą).

  Jaki jest najlepszy wiek na puszczenie dziecka do szkoły?

  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Chociaż większość dzieci idzie do zerówki w wieku 6 lat, nie ma najmniejszego problemu, aby rozpocząć naukę rok wcześniej lub później - należy jednak decyzję tą poprzeć odpowiednim zaświadczeniem z poradni psychologiczno-pedagogicznej. 

  Pamiętajmy o tym, że każde dziecko wykazuje gotowość do podjęcia nauki w innym wieku. Niektóre z nich będą mogły i z chęcią rozpoczną przygodę ze szkołą w wieku 5 lat, inne z kolei będą gotowe w wieku 7. Nie ma to jednak najmniejszego znaczenia na przyszłe życie - zarówno towarzyskie, jak i zawodowe. Istotne skutki może mieć jedynie przedwczesne oddanie dziecka do szkoły. Rodzice powinni dokładnie przyglądać się swojemu dziecko oraz wsłuchiwać się w to, co mówi. Wszystkie decyzje podejmowane na temat edukacji dziecka, powinny być dokonywane w oparciu o jego potrzeby.

Autor:

Oceń wiadomość

W jakim wieku posłać dziecko do szkoły? Najczęściej zadawane pytania

Zerówka - od ilu lat?

  Reformy edukacji są przeprowadzane dosyć dynamicznie. Kilka lat temu obowiązkowa nauka dotyczyła dzieci w wieku 7 lat (w zerówce). Dzisiaj siedmiolatki powinny uczęszczać już do 1 klasy szkoły podstawowej.

  Czytaj więcej na BUKI

Kiedy dziecko może iść wcześniej do szkoły?

Niektórzy rodzice postanawiają oddać swoją pociechę do szkoły rok wcześniej niż jest to możliwe - nie ma w tym nic lepszego lub gorszego. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pociechy, a także poglądów rodziców. Najważniejsza jest jednak gotowość psychiczna i społeczna dziecka - czy poradzi sobie w zerówce nieco wcześniej.

Czytaj więcej na BUKI

Czy zerówka jest obowiązkowa?

Zacznijmy od tego, że wszystkie dzieci w wieku 6 lat muszą uczęszczać na zajęcia przygotowawcze do nauki w szkole. Obowiązek ten dotyczy wszystkie dzieci, które w danym roku będą miały ukończone 6 lat.

Czytaj więcej na BUKI

Jaki jest najlepszy wiek na puszczenie dziecka do szkoły?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Chociaż większość dzieci idzie do zerówki w wieku 6 lat, nie ma najmniejszego problemu, aby rozpocząć naukę rok wcześniej lub później - należy jednak decyzję tą poprzeć odpowiednim zaświadczeniem z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Czytaj więcej na BUKI