Czy nauka w wakacje ma sens?

Ranking:
Więcej»Wszyscy blogi użytkownika

Wakacje chylą się ku końcowi. Uczniowie, nauczyciele i korepetytorzy wracają za chwilę do pełnowymiarowej pracy i nauki. Jednak czy dawanie sobie całkowitego luzu, jako uczeń lub student, w wakacje jest dobrym pomysłem? Spróbujemy odpowiedzieć w tym wpisie.

W te wakacje miałem okazję pracować z kilkoma osobami. W większości, lecz nie tylko, byli to "konkursowicze", a więc osoby uczące się dobrze i aspirujące dalej niż "tylko" piątka z matematyki. Sami proponowali pod koniec roku szkolnego, żeby uczyć się też w wakacje, żeby "nie wypaść z rytmu". Zdecydowanie dobra decyzja. Większość dorosłych wie, jak zwykły 2-tygodniowy urlop potrafi rozleniwić. A co dopiero 2 czy 3 miesiące! Powrót do pracy bywa nieraz okropny - wbicie się w rytm pracy, nadrabianie zaległych tematów itp. Ze szkołą jest dokładnie tak samo. Mózg pozbawiony zajęcia i stymulacji rozleniwia się. Po pierwsze, nauka w wakacje pozwala zachować nam pewien rytm i rutynę, który utrzymujemy przez większość roku szkolnego w trakcie nauki – przejście wakacje z wakacji do roku szkolnego jest wtedy dużo płynniejsze i prostsze. Po drugie zdobywamy jakże cenną i potrzebną nam w dorosłym życiu wiedzę. Poszerzanie wiedzy z ulubionego przedmiotu ponad program, lub nadrabianie zaległości z naszego najmniej ulubionego przedmiotu pozwala na podciągnięcie ocen i samorozwój. Zwłaszcza dodatkowa nauka ulubionego przedmiotu jest wskazana – poszerzanie horyzontów w dziedzinie, w której czujemy się najlepiej, to inwestycja w przyszłość – może to być egzamin 8-klasisty, który będzie za rok, może matura za 2 lata, która już teraz powoli pochyla się nad Tobą. A może to inwestowanie w obroniony na 5 dyplom ukończenia studiów i bilet do uzyskania lepszej pracy?


Jednak nie tylko nauka ulubionego przedmiotu w trakcie wakacji jest dobra. W przypadku moich uczniów, a uczę matematyki, nadrabianie zaległości też jest bardzo istotne. W tym roku miałem okazję uczyć osobę o zaległościach sięgających 2 klasy wstecz – w trakcie roku szkolnego często niemalże uniemożliwiało to dalszą naukę. Ciężko wyobrazić sobie rozwiązywanie układów równań z dwoma niewiadomymi, jeżeli nie umiemy rozwiązać równania z jedną niewiadomą, prawda? Intensywna nauka w wakacje pozwoliła nam jednak na nadrobienie zaległości. Uczeń sam czuje się teraz dużo pewniej, a nadchodzący rok szkolny i nieuchronny powrót do (zbytnio nie lubianej) nauki matematyki, wcale nie są takie straszne, kiedy zaległości nie są takie ogromne.

Podsumowując - nauka w wakacje, choć dla wielu straszna to wizja, jest bardzo dobrym pomysłem. Pozwala nie wypaść z rytmu pracy, uczy sumienności i poszerza naszą wiedzę. Oczywiście nie chodzi, o to, żeby katować się kilkugodzinną nauką codziennie. Czas wolny, aby mózg mógł odpocząć i "zwolnić obroty", też jest bardzo ważny. Ale nie zapominajmy - uczymy się i pracujemy przez prawie całe życie. Kilka godzin w tygodniu przez wakacje nikogo nie zbawi, a jest to szansa na dużo prostszy start w przyszłym roku szkolnym.

 

Ranking:5 z 5

Według opinii 1 użytkowników

Autor: Jakub M.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść blogów, są one osobistą opinią autora

Szukasz korepetytora?

Wybieraj najlepszych korepetytorów w serwisie BUKI!

INNE ARTYKUŁY NAUCZYCIELA

Zarejestruj się jako korepetytor na BUKI!

Bezpłatna rejestracja w 10 minut

Zajęcia indywidualne lub przez Skype

Płatność bezpośrednio od ucznia

Przeczytaj także sekcję «Blogi korepetytorów»:

Egzamin ósmoklasisty z matematyki – kluczowe umiejętności, które warto znać

Egzamin ósmoklasisty z matematyki sprawdza kluczowe umiejętności: kalkulacyjne, logiczne myślenie, wnioskowanie i uważność.

Autor: Artur P.

Pierwsza Zasada Dynamiki Newtona

Pierwsza Zasada Dynamiki Newtona to podstawowa zasada fizyki. Uczniowie na początku szkoły średniej na pewno będą mieli z nią styczność a dobre jej zrozumienie na pewno zapewni im dobre oceny na start

Autor: Piotr M.

Ułamki zwykłe

Ułamki to jedna z najważniejszych rzeczy w świecie matematyki dlatego tak ważne jest dokładne zrozumienie tematu co w znaczący sposób może pozytywnie wpłynąć na wynik z testu 8-klasisty

Autor: Piotr M.

5 skutecznych metod na szybkie powiększanie słownictwa cz. 2

Chcesz mówić płynnie? ️Kontynuujemy serię o powiększaniu słownictwa!

Autor: Maks O.

Jak przygotować się do egzaminu IELTS?

Pierwszym krokiem w przygotowaniach do IELTS jest dokładne zrozumienie formatu egzaminu, o którym wspomnieliśmy wyżej.

Autor: Anna K.

Jak sztuka wpływa na naukę matematyki? 🎨 + 📐 = ❤️

Przełam stereotypy!

Autor: Kacper K.

Inne wiadomości:

;