Konkursy fizyczne - Jaki wybrać? Jak się przygotować?

Zapewne chciałbyś dowiedzieć się czemu warto brać udział w konkursach fizycznych?

W Polsce mamy szeroki wachlarz możliwości jeśli chodzi o wybór konkursów o tematyce fizycznej, które różnią się od siebie, a jednocześnie zachęcają kandydatów o odmiennych zainteresowaniach fizycznych. Poniżej przedstawię Wam listę konkursów fizycznych w mojej opinii tych najciekawszych:

  • Olimpiada Fizyczna - ma dwie części- teoretyczną i doświadczalną. To zdecydowanie najbardziej prestiżowy konkurs. Dojście do jego finału gwarantuje uczestnikowi wstęp na niemal każde studia w Polsce. Ponadto pięć najlepszych osób w Polsce otrzymuje możliwość wzięcia udziału w Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej.
  • Olimpiada Wiedzy Technicznej -  Jeśli uwielbiasz mechanikę, elektronikę i masz bardziej techniczny background - Olimpiada Wiedzy Technicznej będzie dla Ciebie idealna. OWT wbrew pozorom jest bardziej teoretyczna niż OF. Najlepsi uczestnicy OWT mają zapewnione miejsca na uczelniach technicznych oraz zostają zwolnieni z egzaminu zawodowego, co jest dość przyjemną sprawą!
  • Olimpiada Astronomiczna - Jeśli lubisz patrzeć “w gwiazdy”, albo utożsamiasz się z Mikołajem Kopernikiem, to Olimpiada Astronomiczna wydaje się stworzona dla Ciebie! Składa się z części teoretycznej i obserwacyjnej. W części obserwacyjnej musisz przedstawić wyniki przeprowadzonej przez siebie analizy obserwacji astronomicznej (Prawie jak Kopernik!) Najlepsze 3 osoby otrzymują możliwość wzięcia udziału w Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomicznej
  • Fizyczny konkurs wojewódzki - A tak naprawdę “Wojewódzki konkurs fizyczny dla uczniów szkół podstawowych”, to pierwszy, ale nie ostatni na tej liście konkurs dla uczniów szkoły podstawowej. Konkurs ten jest znacznie łatwiejszy, a co za tym idzie zdecydowanie prościej jest osiągnąć w nim tytuł laureata czy finalisty. Szczęśliwcom, którzy otrzymają jeden z tych tytułów ułatwia wstęp do wymarzonego liceum. Konkurs ten ma tylko część teoretyczną.
  • Lwiątko - to fizyczny odpowiednik matematycznego konkursu "Kangur". Mogą w nim brać udział nie tylko uczniowie szkół podstawowych, ale także uczniowie liceów. Lwiątko składa się tylko z części teoretycznej, co czyni je potencjalnie najszybszym do wygrania konkursem. :)
    Jest płatne - 15zł za udział, a część tej opłaty jest przeznaczona na nagrody dla najlepszych uczestników.
  • Turniej Młodych Fizyków - TMF jest konkursem doświadczalnym, ale co ciekawe  zespołowym. Zespoły dostają do rozwiązania 15 zadań doświadczalnych. Ich zadaniem jest przeprowadzenie doświadczeń, ale również zrozumienie zjawisk, jakie zachodzą w skonstruowanych przez siebie układach. Najlepszy zespół w Polsce ma szansę wyjazdu na Międzynarodowy Turniej Fizyków. Zajęcie wysokiego miejsca w TMF’ie zapewnia również wstęp na niektóre uczelnie w Polsce. Ponieważ jest to konkurs zespołowy, rozwija nie tylko wiedzę fizyczną, ale również można nauczyć się pracy w zespole, zarządzania czasem oraz umożliwia stworzenie trwałych przyjaźni.
  • Physics cup - To międzynarodowy konkurs fizyczny dla uczniów liceum. Składa się z trudnych, teoretycznych zadań fizycznych. Konkurs ten stanowi idealne wyzwanie dla prawdziwych pasjonatów fizyki.
  • Act In Space - To drugi w tym zestawieniu, zespołowy konkurs, który wychodzi poza fizykę i wkracza we wszystkie sfery STEAM (programowanie, matematyka,  inżynieria, nowe technologie, sztuka). Jest organizowany w formie hackathonu. Podczas konkursu uczestnicy mają tylko 24h na rozwiązanie globalnego problemu naszej cywilizacji za pomocą technologii kosmicznej. Konkurs umożliwia udział uczniom z każdej grupy wiekowej, co czyni go bardzo elastycznym. Jest organizowany między innymi przez Europejską agnecję kosmiczną, Airbus, czy francuską agencję kosmiczną. Nagrody możliwe do zdobycia w AIS są na pewno warte uwagi! Jest to między innymi lot zero G, 100 000 euro na rozwój firmy, czy promocja stworzonego rozwiązania. Jest jednak jeden poważny haczyk - konkurs odbywa się raz na dwa lata. 

Każdy ma swój własny powód na udział w konkursach fizycznych, a jaki jest Twój?

  • ułatwiony wstęp na wymarzoną uczelnię / do wymarzonego liceum,
  • rozwinięcie swojej wiedzy fizycznej,
  • nowy wyzwanie,
  • nawiązanie nowych przyjaźni,
  • zdobycie cennych nagród?

Nazywam się Bartosz Markowicz. Brałem udział w niemal wszystkich wypisanych powyżej konkursach fizycznych. Od 5 lat przygotowuję uczniów do udziału w nich - ze znacznymi sukcesami. Jeśli mas jakiekolwiek pytanie dotyczące  konkursów fizycznych lub potrzebujesz pomocy w przygotowaniach - zapraszam do kontaktu! :)

Ranking:5 z 5

Według opinii 3 użytkowników

Autor: Bartosz M.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść blogów, są one osobistą opinią autora

Szukasz korepetytora?

Wybieraj najlepszych korepetytorów w serwisie BUKI!

INNE ARTYKUŁY NAUCZYCIELA

Zarejestruj się jako korepetytor na BUKI!

Bezpłatna rejestracja w 10 minut

Zajęcia indywidualne lub przez Skype

Płatność bezpośrednio od ucznia

Przeczytaj także sekcję «Blogi korepetytorów»:

Egzamin ósmoklasisty z matematyki – kluczowe umiejętności, które warto znać

Egzamin ósmoklasisty z matematyki sprawdza kluczowe umiejętności: kalkulacyjne, logiczne myślenie, wnioskowanie i uważność.

Autor: Artur P.

Pierwsza Zasada Dynamiki Newtona

Pierwsza Zasada Dynamiki Newtona to podstawowa zasada fizyki. Uczniowie na początku szkoły średniej na pewno będą mieli z nią styczność a dobre jej zrozumienie na pewno zapewni im dobre oceny na start

Autor: Piotr M.

Ułamki zwykłe

Ułamki to jedna z najważniejszych rzeczy w świecie matematyki dlatego tak ważne jest dokładne zrozumienie tematu co w znaczący sposób może pozytywnie wpłynąć na wynik z testu 8-klasisty

Autor: Piotr M.

5 skutecznych metod na szybkie powiększanie słownictwa cz. 2

Chcesz mówić płynnie? ️Kontynuujemy serię o powiększaniu słownictwa!

Autor: Maks O.

Jak przygotować się do egzaminu IELTS?

Pierwszym krokiem w przygotowaniach do IELTS jest dokładne zrozumienie formatu egzaminu, o którym wspomnieliśmy wyżej.

Autor: Anna K.

Jak sztuka wpływa na naukę matematyki? 🎨 + 📐 = ❤️

Przełam stereotypy!

Autor: Kacper K.

Inne wiadomości:

;