Hej, ten blog będzie krótki, ale mam nadzieję, że również pomocny.
Opory ruchu dzielimy na dwie grupy:
-
Opory ośrodka (siła ośrodka)
Występują, kiedy jakieś ciało porusza się w CIECZY lub GAZIE
Musisz wiedzieć, od czego zależą te opory ośrodka, a więc zależą od:
- prędkości ciała (im większa prędkość, tym większy opór ośrodka. Dlaczego? Przedstawię Ci sytuację z życia codziennego, a mianowicie, jedziesz rowerem, głowę masz na powierzu jak i resztę ciała, jedziesz na tyle małą prędkością, że co najwyżej, to odczuwasz delikatne pchnięcie do tyłu, czyli powietrze daje o sobie znać i stawia opór, przez co delikatnie Ciebie zatrzymuje, ale wyobraź sobie, że poruszasz się z o wiele większą prędkością, czyli lecisz samolotem, i to bez dachu? Opór powietrza byłby tak wielki, że urwałoby Ci głowę. Widzisz, im szybciej się poruszamy, tym ten opór ośrodka jest większy, a im wolniej się poruszamy, tym opór jest mniejszy ! Zapamiętasz ? :)
- rodzaju ośrodka (gęstości) - otóż im większa jest gęstość, tym siła oporu ośrodka jest również większa. Dlaczego? Wyobraź sobie, że masz do wyboru bieg w czystej wodzie, a bieg w czekoladzie i to bardzo gęstej. Gdzie byś wolał biec, żebyś był mniej zmęczony ? No oczywiście, że w wodzie, gdyż łatwiej nam będzie zrobić krok w cieczy o mniejszej gęstości, aniżeli w gęstej masie czekolady, gdzie ten opór będzie bardzo duży!
-
kształtu ciała- zastanawiałeś się, czemu auta mają opływowe kształty ? Przecież nie ma na ulicy samochodów, które są prostokątami, dlaczego ?
No dlatego, że im bardziej opływowy kształt tym siła oporów powietrza jest mniejsza, więc my możemy jechać szybciej. A im bardziej kanciaste formy, tym gorzej, bo opór powierza, jest na tyle duży, że by nas niepotrzebnie spowalniał, a przecież nie po to kupujemy dobre auto, żeby coś nas zatrzymywało.
ok, opory ośrodka za nami, więc czas na opór ruchu, jakim jest TARCIE, występuje ono, kiedy spotykają się ze sobą 2 stałe ciała i chcą poruszać się względem siebie, czyli takim ciałem stałym jest np: szafa i podłoga, jak próbujemy przesunąć szafę, to ona trze o podłogę, czyli odczuwamy opór w postaci TARCIA. Tarcie zależy od:
- siły nacisku (im ten nacisk jest większy, czyli im coś bardziej wciskamy do dołu, tym to tarcie jest większe, no spróbuj wcisnąć z całych sił swój palec w biurko i przesunąć do przodu po blacie, sprawia to zdecydowanie większy problem, niż jak delikatnie przyłożysz swój palec do blatu biurka i po prostu przesuniesz po nim ręką)
- rodzaju materiału (im materiał jest bardziej chropowaty, tym tarcie jest większe, a im materiał bardziej jednorodny, śliski tym tarcie jest mniejsze. Sam dobrze wiesz, że przesuwając bardzo ciężką szafę po asfalcie, musisz włożyć o wiele więcej siły, niż przesuwając tę samą szafę po lodzie podczas zimy)
Mam nadzieję, że ten blog był dla Ciebie ciekawy, przykłady klarowne a moja wiedza przekazana w jasny sposób ;)
Trzymaj się ciepło i zapraszam Cię do dalszej nauki ! ;)