Współcześnie wiedza odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdej osoby. Edukacja jest kluczem do przyszłych zwycięstw człowieka. Dziś, wraz z rozwojem technologii, mamy jeszcze większe możliwości do samorozwoju, niż kiedykolwiek. Kształcenie online oferuje bardziej elastyczne warunki nauki, niż tradycyjne programy uniwersyteckie. Każdy może się uczyć w dowolnym momencie i wybrać miejsce, które najbardziej go motywuje: własną sypialnię, kawiarnię, biurko. Edukacja online to świetna okazja nie wychodząc z domu nauczyć się prawie wszystkiemu. Takie zajęcia pomogą zdobyć nową wiedzę, rozwinąć umiejętności zawodowe i podwyższyć swoją kompetencję w zakresie pewnych dziedzin.
Postanowiliśmy uprościć wyszukiwanie odpowiednich platform edukacyjnych i przygotowaliśmy 7 przydatnych stron internetowych, które dostarczą nową niezbędną wiedzę.
- Khan Academy
To jest organizacja edukacyjna non-profit utworzona w 2006 roku. Celem platformy jest zapewnienie wysokiej jakości edukacji każdemu i uczynić ją bardziej dostępną. Strona internetowa Akademii zapewnia dostęp do zbioru ponad 4200 bezpłatnych mikro-wykładów z matematyki, historii, opieki zdrowotnej i medycyny, finansów, fizyki, chemii, biologii, astronomii, ekonomii, kosmologii, chemii organicznej, podstaw obywatelstwa amerykańskiego, historii sztuki, makro i mikroekonomii, nauki komputerowej.
- MIT
Massachusetts Institute of Technology, jedna z najbardziej prestiżowych uczelni technicznych na świecie, dokonała digitalizacji całego programu nauczania i udostępniła go wszystkim. W pełni opublikowane są materiały 32 kursów uniwersyteckich. Te, za które trzeba płacić 50 000 dolarów rocznie, teraz są dostępne za darmo w Internecie!
Każdy kurs zawiera nagrania wykładów w postaci filmików i zadania do samodzielnej pracy. Każdy wykład w formacie podcastu (10-15 minut) zawiera tekst w języku angielskim, osobną ścieżkę audio oraz slajdy prezentacji.
- TED
Fundacja TED każdego roku organizuje konferencje, wybierając dla nich najciekawsze tematy i najbardziej innowacyjne pomysły. Głównym zadaniem konferencji jest rozpowszechnianie wszelkiego rodzaju unikalnych myśli i idei. Na niej zabierają głos ci, którzy mają coś ważnego do powiedzenia. Każda wypowiedź jest perfekcyjnie ułożona. W TED można znaleźć przemówienia na temat technologii, nauki, rozrywki, biznesu, sztuki i wielu innych. Występom towarzyszą napisy w różnych językach. Oglądając wypowiedzi TED, można się nauczyć wystąpieniom publicznym, polepszyć poziom znajomości języka angielskiego, zdobyć nową wiedzę i inspirację.
- Coursera
To jest platforma edukacyjna, która oferuje mnóstwo kursów online. Zdecydowana ich większość jest dostępna w języku angielskim z napisami w innych językach, w tym i w polskim. Coursera współpracuje z kilkoma uniwersytetami, które dostarczają kursy online z takich dziedzin, jak fizyka, inżynieria, medycyna, biologia, matematyka, biznes, informatyka itp. Każdy chętny bez wiedzy i doświadczenia może odbyć szkolenie na platformie Coursera. Każdy kurs jest prowadzony przez lektorów z najlepszych uniwersytetów i instytucji edukacyjnych na świecie. Kursy Coursera obejmują wykład w postaci wideo, ćwiczenia, fora dyskusyjne itp. Coursera oferuje bezpłatne lekcje, ale musisz zapłacić, jeśli chcesz otrzymać oficjalny certyfikat ukończenia kursu.
- Duolingo
Duolingo to jest serwis do nauki wielu języków obcych. On się wyróżnią od platform konkurujących tym, że zawiera możliwość nauki języka od zera, nawet gdy najprostsze słowa są trudne. Wszystkie zadania na stronie są pogrupowane według poziomu trudności. System pozwala na poprawienie ucznia w przypadku błędów gramatycznych lub pojawienia się niepoprawnego tłumaczenia. Użytkownicy mogą oceniać się nawzajem i głosować na najbardziej kompetentne i przydatne tłumaczenia, więc wyniki tutaj są bardzo elastyczną strukturą. Duolingo pomaga w nauce języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, portugalskiego i innych języków. Lekcje zawierają zadania dotyczące ćwiczenia mówienia, słuchania, tłumaczenia, a także różnorodnych testów dla kompleksowego zestawu umiejętności.
- Udemy
Udemy przedstawia sobą platformę do nauki online, która wyróżnia się obfitością kursów z różnych dziedzin, zaczynając akademickimi naukami społecznymi i humanistycznymi, kończąc naukami technicznymi i komputerowymi. Dla użytkowników są dostępne ponad 60 tysięcy różnych lekcji, szeroki wybór nauczycieli z unikalnym podejściem do nauki i możliwość uczenia się we własnym tempie. Udemy pozwala zarówno na uczenie się od podstaw lub zapełnienie luk w wiedzy. Ponadto każdy może stworzyć swój własny kurs i dzielić się swoją wiedzą. Podczas opracowywania autorzy mają możliwość przesyłania plików audio i wideo, prezentacji, a także korzystania z interaktywnych forów dyskusyjnych.
- Quizlet
Quizlet to jest darmowy serwis, która ułatwia zapamiętanie wszelkich informacji, które można przedstawić w postaci kart szkoleniowych. Wystarczy znaleźć je w bazie danych lub samodzielnie stworzyć interaktywny materiał - własne karty, dodając do nich zdjęcia i pliki audio, a następnie wykonywać ćwiczenia i grać w gry, aby zapamiętać ten materiał. Dzięki Quizlet możesz tworzyć karty z różnych przedmiotów, ale najwygodniej będzie się uczyć języków obcych, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że dźwięk jest dostępny w 18 językach.
Obecnie istnieje o wiele więcej platform pomimo wyżej wymienionych, które pozwalają zdobyć wiedzę online, ale nie jest to jedyny sposób na samokształcenie. Wielu ludzi korzysta z pomocy korepetytorów, ponieważ indywidualne lekcje z nimi są bardziej skuteczne, gdyż stosowane jest podejście indywidualne. Ponadto lekcje prywatne dyscyplinują ucznia, a nauka odbywa się płynniej i we właściwym tempie. Każdy wybiera ten sposób na naukę, który mu najbardziej odpowiada, ale najważniejsze jest to, żeby zajęcia przynosiły efekt i spełniały wszystkie oczekiwania ucznia.