Jak szybko opanować język niemiecki?

23.12.2019

Jak szybko opanować język niemiecki?
Nauka języków

Dlaczego niemiecki, a nie angielski? Przecież jest on bez wątpienia najbardziej popularnym i rozpowszechnionym językiem na całym świecie. Odpowiedź jest prosta. Po opanowaniu języka angielskiego wiele osób zaczyna uczyć się jeszcze jednego z różnych przyczyn. Ktoś chce wyjechać na studia do Niemiec lub do pracy, ktoś lubi uczyć się nowych języków i to sprawia mu przyjemność, a ktoś uczy się niemieckiego, żeby móc komunikować się z partnerami biznesowymi bez pomocy tłumacza. 

Według statystyk w Polsce nauka francuskiego i niemieckiego na pierwszych miejscach. Przy czym ostatni jest teraz liderem. Istnieje kilka powodów na to. Język ten jest najbardziej rozpowszechniony w Europie. A poza granicami Niemiec jest państwowym w 4 krajach i ojczystym dla części ludności w 9 krajach. 

Kiedy mówisz po niemiecku pojawiają się nowe możliwości. Bezpłatne studia w Niemczech, gdzie edukacja jest uznana za jedną z najlepszych w Europie. Możliwość podróżowania i komunikowania się bez problemów. Nowe znajomości i perspektywne miejsca pracy. To już nie mówiąc o tym, że umiejętność mówić w języku niemieckim pozwala czytać Schillera i Kafkę w oryginale. Przecież ponad 10% wszystkich książek publikowanych są w języku niemieckim.

A najlepsze jest to, że rozmawiając w tym języku można wyjechać do Niemiec. W Niemczech jest demokracja, wysoki poziom rozwoju gospodarki i niepowtarzalna kultura, pracowici i dobre ludzie i niesamowita przyroda. Kraj w którym przejmują się za każdego jego mieszkańca. Kraj BMW, Daimler, Siemens, Lufthansa, SAP, Bosch, Infineon, BASF. Między innymi właśnie te firmy zawsze potrzebują nowych specjalistów (jeśli nie w centrali, to na pewno w oddziałach innych krajów, w tym Polsce).

Sposoby uczenia się niemieckiego

Ale przed wyjazdem do obcego kraju trzeba się nauczyć języka państwa do którego jedziesz. To z reguły sprawia najwięcej trudności. Przyczynami często są lenistwo, brak motywacji albo przyczyny osobiste. W każdym razie trzeba zaczynać naukę. Dla początkujących jednak lepiej współpracować z korepetytorem. Niemiecki jest dość trudnym językiem, szczególnie dla narodów słowiańskich, bo mamy zupełnie inną gramatykę. Największe komplikacje mogą sprawić szyk zdania, końcówki przymiotników, rzeczowniki złożone, czasy i przede wszystkim połączenie tych czasów między sobą i td. Niektórzy nie potrafią tego aż tak szybko opanować. I to jest tylko gramatyka. Natomiast są jeszcze inne rzeczy, takie jak na przykład: różnorodne i zaawansowane słownictwo. A więc pomóc korepetytora jest potrzebna. 

Obowiązkowo przed tym, jak zająć się poszukiwaniem nauczyciela prywatnego, zastanów się, do czego ci to jest potrzebne:

 • dla podróży i komunikacji;
 •  dla profesjonalnych nawyków tłumaczenia;
 •  do studiów za granicą, pracy i biznesu;
 •  do zdania testów i td.

Jest to ważne nie tylko dla nauczyciela, ale i dla ciebie. Przecież od celu zależy sposób i wyniki.

Sposobów nauki języka niemieckiego kilka, i są one podzielone na różne metody dla każdego. 

 • Kursy

Najlepiej szukać opinii i chodzić na próbne zajęcia. Kursów jest kilka rodzajów: 

 • nauka języka niemieckiego od podstaw;
 • nauka dla różnych poziomów;
 • intensywne kursy / długie; 
 • przygotowanie do testów;
 • kluby konwersacyjne;
 • online.
 • Korepetytor

Indywidualnego nauczyciela też lepiej szukać opinii. Mamy ich wiele w zakładce "korepetytorzy". Nie zapomnij, aby dowiedzieć się jakimi metodami nauczania posługuje się nauczyciel. Do jakich celów on gotuje i na jaki poziom może doprowadzić ciebie. 

 • Nauka samodzielna

Teraz samodzielnie uczyć się języka obcego staje się coraz bardziej popularne. Nie jest tajemnicą, że usługi szkoleniowe drożeją. Wiedza i tak zawsze była na wagę złota, a teraz to zrozumieli i ci, którzy je dają.

Jak szybko opanować język niemiecki

Jak szybko nauczyć się niemieckiego samemu?

Łatwość języka niemieckiego w tym, że on opiera się na logice, nie ma w sobie skomplikowanych struktur syntaktycznych i "jak się pisze tak się i czyta"! To jest język z grupy romańsko-germańskiej. Niemiecki zbliżony do angielskiego, dlatego ci, którzy już potrafią mówić po angielsku otrzymają bonus. Najważniejsze to uczyć się krok po kroku, regularnie i nie spieszyć się. 

 • Zacznij od podstaw 

Bądź cierpliwy i dużo czasu poświęć na szczegóły. Przecież bez nauczyciela, który od razu może zauważyć twoje słabe strony istnieje ryzyko rozpocząć swoją drogę nieprawidłowo. Najpierw zapoznaj się z dźwiękami, naucz się jak wymawiać litery. Nie przydzielając im wystarczająco dużo czasu, nie będziesz w stanie poprawnie mówić.

 Samogłoskie. Pamiętaj, jak się wymawia litery stojące osobno i jak, gdy stoją obok siebie z innymi literami. Nie zapomnij o literach, których nie ma w innych językach - Ä Ö Ü ß. Zapoznaj się z nimi.

 • Kontynuuj naukę z główną leksyką

Następny etap - słowa. Naucz się podstaw. Najpierw lepiej zacząć od prostych słów: "tak / nie / nie wiem"; "proszę, Dziękuję"; "Ja / ty / on / ona" i cyfry do 100. 

 • Zdania

Dalej екяуиф zrozumieć zasady konstruowania zdań. To nie jest trudne, bardzo podobne z angielskim. Różnic zaledwie kilka, poradzicie sobie.

 • Napełniaj swój tłumacz

Kup piękny notatnik, który będzie twoim osobistym słownikiem. Codziennie zapisuj w nim nowe słowa. Każdy dzień powtarzaj wszystkie zapisane w nim słowa. Koniecznie zdobądź wydrukowany, elektroniczny i telefoniczny słowniki.

 • Rzeczowniki

Najpierw naucz się więcej rzeczowników. Należy zwrócić uwagę na koniugacje i przypadki. Lepiej od razu nauczyć się wszystkiego, bo potem będzie bardzo trudno. Zacznij od tego, co jest wokół ciebie (przedmioty, ludzie, miejsca).

 • Czasowniki 

Aby w poznanych rzeczownikach był sens - naucz się czasowników, żeby mówić pełnymi zdaniami. Znowu zacznij od podstaw. Naucz się słów typu: biec, stać, siedzieć, spaść, zrobić, otrzymywać, dać i td.

 • Przymiotniki

Z jednymi czasownikami i rzeczownikami komunikowanie się nie uda. Nadszedł czas, aby przejrzeć się do przymiotników. Oni też odmieniają się, warto od razu wziąć to pod uwagę. 

 • Czytaj/oglądaj filmy 

Zacznij z dziecięcych bajek. To pomoże ci poszerzyć słownictwo i pracować z prostymi zdaniami. Oglądaj filmy z polskimi napisami. Tak nauczysz się rozumieć niemiecki na słuch. Następnie przejdź do bardziej trudnej do literatury i filmów.

 • Słuchaj i mów o tym

Następnym krokiem jest słuchanie i mówienie o tym, co słuchasz. Faktem jest to, że zapamiętywanie 90% materiału jest w przypadku, gdy odsłuchasz coś, przemyślisz i porozmawiasz o tym. W takim razie na pewno zapamiętasz i słownictwo, i konstrukcje gramatyczne. Ponadto trzeba słuchać jakichś skomplikowanych tekstów. Tematy muszą być związane z historią, nauką, mediami, ochroną środowiska, zanieczyszczeniem powietrza itp. Takie tematy są dosyć aktualne w Niemczech. 

 • Korzystanie ze stron internetowych

Jeśli chodzi o słuchanie, bardzo korzystne jest skorzystanie z dw.de. To jest strona internetowa, która jest jednocześnie kanałem. Tam są zawarte bardzo aktualne i interesujące treści, informacje, nowości, aktualności, wydarzenia naukowe kulturalne, społeczne z całego świata. Materiałów tam jest bardzo dużo. Można wybrać sobie coś pasującego w zależności od poziomu. Aby zweryfikować, co odpowiada jakiemu poziomowi, można spojrzeć na stronę główną. Tam jest wszystko podzielone na poziomy od A1 do C2. Te wszystkie materiały są bezpłatne i do ściągania. Dodatkowo można oglądać Live TV i wiadomości. Tempo jest dostosowane do osób uczących się niemieckiego na poziomie B2/C1. W każdym tygodniu są nowe wideo oraz teksty do słuchania z materiałami do tej lekcji, które też są bezpłatne. 

 • Pisz, pisz i jeszcze raz pisz!

Rozmawiaj z niemcem lub przyjacielem, który zna język, w sieciach społecznościowych. Jeśli to ci nie odpowiada, możesz pisać teksty na różne tematy lub zacznij pisać książkę, dlaczego nie :)

 • Zacznij dzisiaj!

Nie ciągnij, zacznij już teraz. Przecież za 10 minut będziesz miał ważniejsze sprawy.

Oceń wiadomość