Najlepsze gry edukacyjne dla dzieci. Gry edukacyjne online, na komputer i planszowe

11.05.2021

Najlepsze gry edukacyjne dla dzieci. Gry edukacyjne online, na komputer i planszowe
Dla rodziców
 1. Top 5 najlepszych gier edukacyjnych dla dzieci online
 2. Najlepsze gry edukacyjne 4, 5, 6 lat lub starszych
 3. Gry edukacyjne dla dzieci na komputer

Ranking najlepszych gier edukacyjnych dla dzieci. Propozycje gier edukacyjnych planszowych, online i na komputer. 

Różnorodne gry edukacyjne dla dzieci cieszą się dużą popularnością. Zarówno wśród najmłodszych, jak i najstarszych. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych co do grania. Na rynku znajdziemy różnorodne propozycje. Nie tylko gry planszowe, ale także internetowe, czy na komputer. Niegdyś uważano, że gry nie wnoszą nic do rozwoju dzieci. Dzisiaj wiemy, że to nie prawda. Mamy do dyspozycji wiele gier edukacyjnych dla dzieci - na telefon, online, czy na komputer. Dzisiaj przyjrzymy się najlepszym z nich.

Top 5 najlepszych gier edukacyjnych dla dzieci online

Na początek przedstawimy pięć najlepszych gier edukacyjnych dla dzieci bez rozróżnienia na wiek. Będą to gry edukacyjne online. Wiele rodziców demonizuje współczesna technologie i nie pozwala dzieciom na rozwój. Nie ma w tym nic dziwnego, bo żadne z rodziców lub opiekunów nie chcę, aby dziecko było przyklejone do ekranu telefonu komórkowego. Dzisiaj jednak trudno o rozwój dzieci bez technologii. Przyjrzyjmy się teraz jakie są najlepsze gry edukacyjne dla dzieci na telefon, aby znaleźć złoty środek - między technologią a wychowaniem dzieci.

 1. Pierwsza pozycja to gra „Co jest w środku?” Gra jest dostępna na system Android i iOS. Posiada kilka tematycznych serii. Pomaga w odpowiadaniu na pytania, które często są zadawane przez dzieci np. „jak to działa?”, „dlaczego tak jest?”, „w jaki sposób to powstało?”
 2. Puzzle logiczne - logiczne puzzle to idealna gra edukacyjna na telefon. Sprawdzi się podczas długich podróży i nie tylko. Pobudza kreatywne myślenie. Pomaga dzieciom myśleć nieszablonowo. Polecane przez nas puzzle to - Rebus (dostępne na system android i iOS) oraz Azzl (dostępne tylko na iOS)
 3. Znajdź i zgadnij - gra posiada kilka wersji m.in. „Chuchel”, „Samorost 3” czy „Pilgrims”. Gra jest bardzo szczegółowa. Wymusza na dzieciach nowy sposób radzenia sobie z problemami. Zmusza do myślenia i walczy z nawykowym rozwiązywaniem zadań.
 4. Gorogoa - niezwykle pobudza kreatywność dzieci. Jest dostępna na system android oraz iOS. Jest to gra przygodowa, która jest połączeniem gier, typu znajdź i zgadnij oraz puzzli logicznych. Polecana dla dzieci, które lubią takie zagadki.
 5. Ostatnia w naszym rankingu, co nie znaczy, że najgorsza - Minecraft. Tej gry chyba nie trzeba nikomu opisywać. Jest dostępna zarówno na system android, jak i iOS. Gra pobudza logiczne myślenie oraz kreatywność. Jest dobrym wstępem dla dzieci do programowania. Dzieci mogą rozpoczynać naukę programowania już od najmłodszych lat. W tym celu sprawdza się różnorodne gry edukacyjne, a także kursy i spotkania z nauczycielem. Indywidualne lekcje oferuje portal BUKI

Najlepsze gry edukacyjne 4, 5, 6 lat lub starszych

W poniższym rankingu będą opisane gry dla dzieci ze względu na wiek. Zapoznamy Was zarówno z grami edukacyjnymi planszowymi, online, na telefon, jak i na komputer. Kolejność opisanych gier jest przypadkowa. Nie należy się nią sugerować.

Gry edukacyjne dla dzieci - 4 lata

 1. „123s ABCS HANDWRITING” - gra wspomaga naukę pisania literek i cyferek. Nie posiada skali ocen, ani nie wskazuje błędów. Nie dostarcza dziecku dodatkowego stresu. Aplikacja jest niezwykle przyjemnie zaprojektowana. Nawet czterolatki bez problemu poradzą sobie z jej interfejsem.
 2. Gra z serii lego - „Creator Islands”. Gra polega na budowaniu różnych budowli oraz zwierząt na wyspie. Podczas budowania własnej wysypy dziecko może spotkać się z różnorodnymi wyzwaniami.
 3. Kalambury dla dzieci - jest to gra planszowa. W kalambury można grać już z czterolatkami, ponieważ są w wersji obrazkowej. Dzięki temu doskonale radzą sobie z taką grą edukacyjną dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać. Kalambury pobudzają wyobraźnię, wspomagają abstrakcyjne myślenie, a także są świetnym sposobem na aktywne spędzanie czasu z rodziną.
 4. „Lisek Urwisek” - jest to planszowa gra edukacyjna o podłożu detektywistycznym. Gra jest również często bardzo lubiana przez dorosłych. Gracze muszą zamienić się w detektywów i razem znaleźć osobę, która jest poszukiwanym Liskiem. Planszówka jest oparta na współpracy i zbieraniu wskazówek. Dodatkowo do gry jest dołączone detektywistyczne urządzenia.
 5. kolejna gra planszowa to „Smart Games Kamelot Jr”. Jest również dostępna w wersji dla młodszych dzieci. Gra edukacyjna dla dzieci pobudza myślenie na wielu płaszczyznach. Polega na zbudowaniu zamku, tak aby rycerz i księżniczka mogli się spotkać.

 

Gry edukacyjne dla dzieci - 6 lat

 1. „Bit By Bit” - gra polega na na sterowaniu ludzikiem za pomocą odpowiednich strzałek i sprężynek. Ludzik musi dojść do zaznaczonego na mapie miejsca. Gra jest zalecana dla dzieci zwłaszcza na początku nauki programowania, ponieważ pobudza rozwijanie logicznego myślenia.
 2. „Hook”, gra polega na chowaniu haków. Problem polega na tym, że haki muszą być schowane tak, aby żaden z haków nie zahaczył o inny. Do około 10 poziomu gra może wydawać się dosyć łatwa, jednak wraz z kolejnymi rundami poziom trudności sukcesywnie rośnie.
 3. „Shadowmatic” - ta gra edukacyjna jest dosyć skomplikowana. W grze za pomocą jednego przedmiotu musimy rzucić na ścianę cień, który będzie przypominał określony przedmiot np. lampę. Jest to gra edukacyjna dla dzieci, która bardzo pobudza wyobraźnię przestrzenną.
 4. kolejna propozycja to edukacyjna gra dla dzieci - „Polska - gra edukacyjna Kapitan Nauka”. Zasady gry można dowolnie dostosować. W zależności od poziomu wiedzy i doświadczenia. Najważniejsza jest spostrzegawczość i refleks. Przyda się również wiedza geograficzna, historyczna i przyrodnicza. Wspomaga edukację i poznawanie świata.
 5. „Tempo Junior” - gra edukacyjna dla dzieci, która wspomaga rozwój słownictwa. W określonym czasie dziecko musi wymyślić hasła do zadanych tematów.

Gry edukacyjne dla dzieci - 7 lat i starsze

 1. „Squla” - jest to gra edukacyjna na telefon. Znajdziemy w niej również niej cień rywalizacji. Gra wykorzystuje materiał szkolny ze szkoły podstawowej ze wszystkich przedmiotów. Polega na rozwiązywaniu quizu. Zachęca do nauki nawet te dzieci, które nie przepadają za nauką w szkole.
 2. „World Rescue” - tematyka gry edukacyjnej dotyczy dbania o naszą planetę. Początek gry ma miejsce w Kenii. Musimy pomóc ludziom dostać się do szpitala. Następnie przenosimy się do innych krajów. Podczas gry edukacyjnej dziecko uczy się, jak można wspólnie dbać o naszą planetę. Pokazuje także, z jakimi problemami spotykają się ludzie z różnych zakątków świata.
 3. „Z kwiatka na kwiatek”. Planszowa gra edukacyjna, która uczy strategicznego i logicznego myślenia. Celem jest stworzenie jak największych rabatek kwiatowych we własnych ogródkach.
 4. „Dixit” - jest to gra planszowa lubiana przez dzieci i dorosłych. Pobudza wyobraźnie i uczy kreatywnego myślenia. Posiadanie tej gry w domy urozmaici czas nie tylko dzieciom.
 5. „Hexx” - jest to edukacyjna gra planszowa. Niepozorne małe pudełko zawiera w sobie bardzo ciekawą logiczną i zręcznościową grę. Gra jest przeznaczona dla dzieci i dla dorosłych. Polega na układaniu kafelków tak, aby dopasować je do kart leżących na stole.

Gry edukacyjne dla dzieci na komputer

Omówiliśmy już gry edukacyjne online, na telefon i planszowe. Teraz przyjrzymy się, jakie są najlepsze gry edukacyjne na komputer. Gry edukacyjne na PC są zazwyczaj przeznaczone dla dzieci od 5 roku życia, ponieważ dopiero mniej więcej w tym wieku dziecko będzie w stanie opanować taką koordynację ruchową. Dla młodszych dzieci poleca się gry na ekranach dotykowych.

 1. „Gra SimplePlanes” - pozwala dzieciom na konstruowanie rozmaitych maszyn. Pobudza kreatywność, a także pogłębia wiedzę techniczną. W grze możemy konstruować m.in. samoloty, śmigłowce, pojazdy wyścigowe i czołgi. 
 2. „RollerCoaster Tycoon 3” - jest to gra edukacyjna na komputer. Podczas gry musimy wybudować nowoczesne wesołe miasteczko. Najważniejsze są tutaj kolejki górskie. Możemy je zaprojektować według własnego uznania. Gra pobudza kreatywność, a także zdolność logicznego myślenia.
 3. „Cities: Skylines”  - gra polega na symulacji miasta. Pokazuje trudności związane utrzymaniem i zbudowaniem prawdziwego miasta. Podczas gry budujemy, planujemy i zarządzamy całą aglomeracją. Podczas zabawy dziecko poznaje problemy społeczne i ekonomiczne.
 4. „LEGO: Gwiezdne Wojny” - jest to chyba najpopularniejsza gra lego. Duńska firma słynie z bardzo dobrych zabawek i gier edukacyjnym i tak sam jest tym razem. Gra polega na podróży w kosmosie. Podczas gry odwiedzamy różne planety i odkrywamy całą galaktykę.
 5. Ostatnia dzisiaj przez nas przedstawiona gra edukacyjna to „World of Goo”. Jest to gra logiczno-zręcznościowa. Podczas zabawy musimy doprowadzić kulki do rury. Kulki mogą się ze sobą łączyć, a dodatkowo każda z nich może mieć inne właściwości. Wraz z przechodzeniem do następnej rundy zwiększa się poziom trudności.

Oceń wiadomość