Mapa myśli w edukacji - czy jest pomocna?

21.07.2021

Mapa myśli w edukacji - czy jest pomocna?
Świat nauki
 1. Mapa myśli - co to jest i do czego służy?
 2. Czy mapy myśli są pomocne w nauce?
 3. Jak stworzyć mapę myśli?
 4. Uczymy się przez większość czasu. Nauka jest nieodłącznym elementem naszego życia. Istnieje wiele sposobów, które wspomagają naukę i tworzenie notatek. Począwszy od fiszek, wielokrotnym powtarzaniu materiału czy tworzenie map myśli. Każdemu pasuje inna metoda nauki. Dzisiaj przyjrzymy się mapom myśli. Dla wielu osób metoda ta jest niezastąpiona podczas nauki i tworzenia notatek. Najprawdopodobniej mapę myśli możemy wykorzystać do nauki każdego przedmiotu. Przekonajcie się sami, dlaczego warto poznać dokładnie, co to takiego mapa myśli i jak zacząć jej używać podczas codziennej nauki i nie tylko.

  Mapa myśli - co to jest i do czego służy?

  Zacznijmy od wyjaśnienia, co to takiego jest mapa myśli i do czego służy. Więc tak, mapa myśli to jest pewnego rodzaju narzędzie, które ułatwia tworzenie i czytanie notatek. Mapy myśli są tworzone w postaci graficznej - słowo lub wyrażenie klucz znajduje się na środku, a od niego wychodzą strzałki, które wiążą się z danym zagadnieniem. Mapy myśli często robi się za pomocą różnokolorowych flamastrów i zakreślaczy. Słowo klucz można otoczyć chmurką, kółkiem, aby nauka i odczytywanie informacji było przyjemniejsze. 

  Mapa myśli to świetny pomysł na naukę. Ułatwia skupienie się na ważnych informacjach. Pomaga również w tworzeniu hierarchii informacji, ponieważ od każdej strzałki może wychodzić kolejna strzałka, tworząc przy tym rozbudowaną mapę myśli. Dobrze skonstruowana mapa myśli pomaga w zrozumieniu materiału oraz stworzeniu związków przyczynowo-skutkowych. Ponadto podczas tworzenia mapy myśli pracują obie półkule mózgu w sposób następujący:

  • Lewa półkula jest używana do analitycznego myślenia. Podczas tworzenia mapy myśli uaktywnia się i wspomaga poprawne ułożenie informacji.
  • Prawa półkula odpowiada za abstrakcyjne i artystyczne myślenie. Tak jak już wspomnieliśmy - mapy myśli tworzy się w sposób graficzny. Podczas notatek można rysować, kolorować i tworzyć skojarzenia zrozumiałe tylko dla siebie.

  Skoro już wiemy, co to jest mapa myśli, to zastanówmy się wspólnie, do czego można ją wykorzystać:

  • Po pierwsze, co jest oczywiste - mapa myśli idealnie sprawdzi się podczas nauki. Można z niej korzystać podczas nauki do egzaminów, różnorodnych testów, prezentacji czy kartkówek. Nadaje się do tworzenia notatek z każdego przedmiotu. Zaczynając od wzorów matematycznych, poprzez informacje na temat bezkręgowców, rodzajów cukrów i reakcji chemicznych, a kończąc na lekturach. Zachęcamy do nauki z wykorzystaniem mapy myśli przy najbliższej okazji. Większość korepetytorów na portalu BUKI używa i tworzy mapy myśli do tworzenia nawet podstawowych notatek.
  • Druga sytuacja, w której możemy wykorzystać mapę myśli, nie jest już taka oczywista. Notatki w formie graficznej sprawdzą się również podczas codziennego życia. Za pomocą map myśli możesz ustawić swoje cele, priorytety, zaplanować wakacje czy budżet domowy i wiele innych rzeczy, które tylko przyjdą Ci do głowy.
  • Kolejna sytuacja, kiedy możemy wykorzystać mapę myśli jako narzędzie to praca. Wiele z nas w życiu zawodowym musi planować cele, projekty i strategie. Niektórzy z nas biorą udział w wystąpieniach czy prezentacjach. Mapa myśl jest częstym narzędziem w branży reklamowej. 

  Mapy myśli pomagają w planowaniu szkoleń, przemówień, prezentacji czy negocjacji. Przydadzą się również podczas planowania własnego czasu, spotkania, powtórek do egzaminów, sporządznia burzy mózgów wśród członków rodziny czy zespołu w pracy. Jak widzisz, mapy myśli mają bardzo szerokie zastosowanie. Nie tylko są łatwym sposobem tworzenia notatek, ale także bardzo pomocnym i efektownym sposobem na naukę. 

  Mapa myśli w edukacji - czy jest pomocna?

  Czy mapy myśli są pomocne w nauce?

  Pewnie już domyślacie się, że mapy myśli są niezwykle pomocne w nauce. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie i uzasadnienie, dlaczego obecnie mapy myśli są uważane, jako jedna z najlepszych metod nauki:

  • Mapa myśli pozwala na usystematyzowanie i uporządkowanie swojej wiedzy. Podczas tworzenia notatek w formie graficznej zauważamy również pewne zależności, których wcześniej nie dostrzegliśmy.
  • Mapa myśli ułatwia myślenie skojarzeniowe. Pozwala to na szybszą naukę. Lepiej i efektywniej zapamiętujemy wszystkie informacje. 
  • Ponadto mapa myśli otwiera naszą kreatywność. Podczas budowania notatek tworzymy rysunki, piktogramy i bawimy się kolorami. Zwiększamy naszą kreatywność, a przy tym, trenujemy prawą półkulę mózgu. 
  • Mapy myśli pozwalają na stworzenie i poznanie szerszej perspektywy. Często mamy problem ze zrozumieniem pewnych tematów, ponieważ nie dostrzegamy wszystkich zmiennych. Stworzenie mapy myśli pozwala na stworzenie szerokiego pola widzenia, które scala ze sobą wszystkie detale i tworzy jedną dużą całość.
  • Mapy myśli uczą również umiejętności rozwiązywania problemów. Jesteś w stanie ułożyć swoje myśli w sposób bardziej uporządkowany. Dzięki temu znajdujesz odpowiedzi na pytania, na które wcześniej nie potrafiłeś odpowiedzieć.
  • Regularne tworzenie map myśli polepsza nie tylko koncentrację, ale także pamięć fotograficzną. Kreatywnie stworzona mapa myśli dostarcza naszemu mózgowi pewnego rodzaju orzeźwienie i stymuluje go do nauki i zapamiętywania. Oprócz tego większość z nas z łatwością zapamiętuje różnego rodzaju obrazy. Wystarczy, że zamkniesz oczy i Twój mózg wyobraża sobie obrazy, które widziałeś. W ten sam sposób podczas egzaminu czy sprawdzianu będziesz mógł wyobrazić sobie swoją mapę myśli.

  Jak stworzyć mapę myśli?

  Sam schemat mapy myśli jest bardzo prosty. Tak jak wspomnieliśmy w pierwszym akapicie - na środku kartki lub tablicy należy umieścić wyrażenie, od którego będą wychodziły kolejne informacje, których musimy się nauczyć. Przykładowo: Musisz przygotować się na sprawdzian ze znajomości lektury. Na środku musisz wpisać tytuł książki, a następnie wychodzące od tego słowa strzałki. Każda strzałka to nowa informacja, np. najważniejsi bohaterowie, opisy ich, najważniejsze wydarzenia, informacje o autorze, ważne daty. W ten sposób na jednej stronie zmieścisz ogromną ilość wiedzy. Wiedza staje się usystematyzowana i łatwiejsza w zapamiętywaniu. Poniżej przedstawiamy kilka rad, które na pewno się przydadzą podczas tworzenia mapy myśli:

  • Przygotuj dużą kartkę. Najlepiej A4, długopisy, kolorowe kredki czy flamastry.
  • Podczas tworzenia map myśli musisz pisać wyraźnie. Najlepiej drukowanymi literami. Dzięki temu Twoje notatki będą przejrzyste.
  • Nie bój się rysować. Rysuj swoje skojarzenia, strzałki i inne rysunki. Tekst w formie graficznej jest znacznie atrakcyjniejszy i łatwiejszy do zapamiętania dla mózgu.
  • Rób notatki na zasadzie skojarzeń, nawet jeżeli są irracjonalne.
  • Rysuj, twórz, ale używaj maksymalnie 3-4 kolorów. Zbyt kolorowa mapa myśli będzie trudna do odczytania.
  • Pamiętaj o tym, aby Twoja mapa myśli była ciekawa i kreatywna.
  • Numeruj informacje, jeżeli ma to znaczenie dla Twojej nauki.

  Mapa myśli online - programy i aplikacje do tworzenia mapy online

  Postęp technologiczny rozwija się w zawrotnym tempie w każdej dziedzinie życia. Dotyczy to również tworzenia map myśli. W związku z tym, że jest to jedna z lepszych metod do nauki, istnieje wiele aplikacji i programów do tworzenia map myśli online. Jest to z pewnością atrakcyjna opcja dla wszystkich osób, które nie potrafią tworzyć czytelnych i ładnych notatek w tradycyjny sposób, czyli na kartce. Na koniec dzisiejszego artykuł poniżej przedstawimy kilka naszych propozycji:

  • Canva - jest to program pewnie większości znany. Możemy tam przygotować swoje CV, okładkę czy właśnie mapę myśli. Jest to intuicyjny i prosty w obsłudze program graficzny, który pozwoli na stworzenie ciekawych map myśli.
  • GitMind - na wstępie zaznaczymy, że jest to program anglojęzyczny. Jednak jest prosty w obsłudze. Mapy myśli utworzone w GitMind pozwalają na wzbogacenie notatek o naklejki i strzałki. Stworzoną mapę możemy udostępnić innym osobom w linku.
  • Freemind to kolejna propozycja programu, który umożliwia tworzenie notatek w sposób graficzny. Aplikacja jest dostępna w języku polskim oraz jest bardzo prosta w obsłudze.
  • Mindomo - jest to przyjemny program do tworzenia map myśli. Program dysponuje gotowymi szablonami, możemy również stworzyć własne notatki od podstaw. Jest jedna rzecz, która wyróżnia ten program - daje możliwość zorganizowania burzy mózgów online.
  • Miro - jest to kolejny bardzo prosty w obsłudze program do tworzenia map myśli. Pomocne na pewno jest to, że można z niego korzystać również na telefonie komórkowym. Program jest w język angielskim, jednak obsługa jego jest bardzo intuicyjna.

  Mapa myśli - przykłady

  Każdy z nas nie raz widział mapę myśli. Zazwyczaj pierwszy raz spotkaliśmy się z nimi w szkole. O ile, każdy z nas wie, jak mniej więcej wygląda taka forma notatek, to nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że mamy różne rodzaje map myśli. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  • Mapy myśli cykliczne, które przedstawiają najważniejsze pojęcia w fazach kluczowych.
  • Mapa myśl radialna, która zawiera na środku słowo klucz, z którego rozchodzą się kolejne słowa i obrazki.
  • Mapa myśli hierarchiczna, w której wielkość słów i informacji jest zgodna z ich hierarchią tj. im mniejsze słowa klucz, tym miej ważne informacje.
  • Mapy myśli porównawcze, które pozwalają na porównanie i wyodrębnienie cech wspólnych.

Autor:

Oceń wiadomość