Jak sprawdzić swój poziom języka angielskiego?

23.07.2021

Jak sprawdzić swój poziom języka angielskiego?
Nauka języków
 1. Jakie są poziomy angielskiego?
 2. Najbardziej popularne sposoby na sprawdzenie znajomości języka angielskiego
 3. Sprawdź swój poziom angielskiego z korepetytorem
 4. Znajomość języka angielskiego to jedna z ważniejszych umiejętności na rynku pracy i nie tylko. Posługiwanie się angielskim znacznie ułatwia nam podróżowanie, obsługę niektórych programów czy uczęszczanie na kursy, które nie są dostępne w języku polskim. Wiele z nas chce podszkolić swoją znajomość tego języka, żeby jednak to zrobić, musisz wiedzieć, jaki jest Twój poziom angielskiego. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat oraz podpowiemy, jakie są sposoby na sprawdzenie znajomości języka angielskiego.

  Jakie są poziomy angielskiego?

  Znajomość języka angielskiego dzielimy na 6 poziomów, jednak wyróżniamy 3 stopnie zaawansowania:

  1. początkujący,
  2. średniozaawansowany
  3. zaawansowany

  Każdy stopień zaawansowania jest podzielony na dwa poziomy ze względu na umiejętności. W związku z tym znajomość języka angielskiego klasyfikujemy według 6 poziomów. Pokrótce omówimy każdy z nich:

  1. Początkujący - poziom A1, zwany jako beginner. Jest to pierwszy możliwy poziom do zdobycia z języka angielskiego. Wszystkie osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym językiem uczą się najpierw na tym poziomie. Po ukończeniu tego etapu nauki osoba rozumie proste zdania i słowa, gdy ktoś mówi do niej powoli i wyraźnie. Jest również w stanie powiedzieć proste zdania i pytania. Osoby, które znają język angielski na poziomie A1, potrafią opisać siebie oraz czytać, pisać i tłumaczyć proste teksty, są również w stanie wypełnić proste dokumenty. Zazwyczaj osoba znająca język angielski na poziomie podstawowym zna około 1000 słów.
  2. Początkujący - poziom A2, zwany jako Pre-Intermediate. Jest to drugi poziom języka angielskiego. Takie osoby nabierają coraz większej pewności podczas pisania i mówienia. Posługując się językiem na poziomie A2 znamy podstawy gramatyki. Czytamy coraz trudniejsze teksty i rozumiemy ich ogólne znaczenie. Poziom A2 umożliwia pisanie prostych listów, wiadomości e-mail czy pocztówek. Takie osoby potrafią również mówić o swoich uczuciach i sytuacjach, które miały miejsce. Osoby posługujące się językiem angielskim na poziomie A2 powinny znać co najmniej 1500 słów.
  3. Średniozaawansowany - poziom B1, zwany jako Intermediate. Osoby posługujące się językiem angielskim na poziomie B1 mają bogate słownictwo, powinny znać ponad 2500 słów. Na poziomie B1 potrafimy układać poprawne zdania, zarówno podczas mówienia, jak i pisania. Osoby posługujące się angielskim na tym poziomie mogą rozpocząć czytanie literatury i różnych gazet. Korespondencja z osobą anglojęzyczną nie powinna być problematyczna. Znajomość języka angielskiego na poziomie B1 często jest już odpowiednia do komunikowania się podczas podróży lub w międzynarodowej firmie. 
  4. Średniozaawansowany - poziom B2, zwany jako Upper-Intermediate. Osoby posługujące się językiem angielskim na poziomie B2 potrafią rozróżnić akcenty oraz język formalny od nieformalnego. Potrafią również znajdować własne błędy podczas pisania i mówienia. Poziom B2 jest równoznaczny z używaniem zaawansowanej i prostej składni zdań. Osoby posługujące się językiem angielskim na poziomie B2 znają około 4000 słów. Jest to wystarczająca ilość, aby bez problemu mówić i porozumiewać się w tym języku.
  5. Zaawansowany - poziom C1, zwany jako advanced. Na tym poziomie biegle posługujesz się językiem angielskim. Mówisz płynnie, potrafisz zmieniać style mówienia w zależności od sytuacji. Znasz równie typowe powiedzenia angielskie np. idiomy, frazy czy specyficzne kombinacje słów. Jesteś w stanie pisać opowiadania, artykuły, streszczenia książek i filmów. Osoba na poziomie C1 zna około 5000-6000 słów.
  6. Zaawansowany - poziom C2, zwany jako proficient. Znajomość języka angielskiego na tym poziomie pozwala na posługiwanie się nim w zasadzie tak jak językiem ojczystym. Rozumiesz wszystko, co usłyszysz i przeczytasz. Potrafisz bardzo płynnie wyrażać swoje myśli.

  Jeżeli chcesz podszkolić swoją znajomość języka angielskiego do pracy, to w większość firm preferuje, aby znajomość języka była na poziomie komunikatywny. Niektóre firmy wymagają certyfikatów językowych, jednak jest ich stosunkowo niewiele. Czasami możesz się spotkać ze specyficznymi wymaganiami od kandydatów do pracy, np. znajomości języka angielskiego biznesowego. Jest ona niezbędna menadżerom do pracy w firmie międzynarodowej. 

  Jak sprawdzić swój poziom języka angielskiego?

  Najbardziej popularne sposoby na sprawdzenie znajomości języka angielskiego

  Istnieje wiele sposób na sprawdzenie swoich umiejętności z języka angielskiego. Możemy go sprawdzić nawet online. Jest to szybki sposób na sprawdzenie swoich umiejętności. W większości przypadków również bezpłatny. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze testy online sprawdzające znajomość języka angielskiego:

  • EU test - test ten składa się z 50 pytań. Wykonanie go zajmuje nie więcej niż 30 minut. Wynik określa znajomość języka angielskiego według skali CEFR. Jest to popularna europejska skala do określania biegłości znajomości języka.
  • Bridge English - to kolejny test, pozwala on na sprawdzenie zarówno rozumienie ze słuchu, czytanie ze zrozumieniem, jak i znajomość gramatyki i słownictwa. Na wykonanie testu mamy 65 minut a składa się on ze 100 pytań. 
  • ESL Language Studiers Abroad - jest to test, który składa się z 40 pytań. Wszystkie pytania są wielokrotnego wyboru, więc jest dość skomplikowany.
  • Exam English - jest to chyba najszybszy test dostępny online. Składa się tylko z 15 pytań. Na tej samej stronie istnieją jeszcze inne testy poziomujące do wykonania.

  Wyżej wymienione testy to tylko nieliczne, które są dostępne na rynku. W rzeczywistości istnieje ich znacznie więcej. Nie musisz wykonywać tylko jednego testu, aby być pewniejszym swojej znajomości języka obcego zachęcamy do wykonania kilku różnych, niezależnych od siebie testów językowych.

  Jeżeli jednak zależy Ci na innym sprawdzeniu znajomości języka obcego, to możesz poziom języka angielskiego również sprawdzić w każdej szkole językowej. Niektóre szkoły oferują nawet bezpłatne testy poziomujące które nie zobowiązują do podjęcia nauki. Testy poziomujące w szkole językowej dają nam rzetelną informację oraz w razie chęci rozpoczęcia nauki w danej szkole jesteśmy przypisani od razu do odpowiedniej grupy, zgodnie z naszym poziomem. Niektóre szkoły oferują również egzaminy certyfikujące. Po zdaniu takiego egzaminu uzyskujemy odpowiednie dokumenty potwierdzające znajomość języka na danym poziomie. Czasami takie dokumenty są nam potrzebne do pracy lub na studia.

  Sprawdź swój poziom angielskiego z korepetytorem

  Obecnie mamy bardzo wiele sposobów na sprawdzenie swoich znajomość językowych. Jednak najbardziej wiarygodnym wydaje się spotkaniem z lektorem czy korepetytorem. Podczas takiego spotkania jesteśmy w stanie pokazać swoje umiejętności. Inaczej wygląda znajomość języka obcego w praktyce, a inaczej na egzaminie. Korepetytor z języka angielskiego może od razu znaleźć i wskazać nasze braki i podpowiedzieć, co należy zrobić, aby je uzupełnić. Ponadto jeżeli chcemy sprawdzić naszą znajomość języka obcego przed podróżą lub rekrutacja do pracy musisz się nastawić na rozmowę i pisanie, a nie koniecznie rozwiązywanie testów poziomujących. Spotkanie z lektorem pozwala na sprawdzenie wszystkich umiejętności w praktyce. Zarówno czytania, rozumienia, mówienia, słuchania, jak i pisania. Często po spotkaniu poziomującym można się umówić na kolejne spotkania, które pozwolą na poprawę znajomości języka angielskiego. Nie musisz się martwić, że spotkanie z lektorem zajmie Ci dużo czasu. Na rynku istnieje platforma BUKI, która gromadzi bazę najlepszych korepetytorów, również z języka angielskiego. Spotkania mogą odbywać się online, jak i stacjonarnie. Decydując się na spotkanie online, zaoszczędzisz wiele czasu na dojazdach. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i znalezieniem idealnego korepetytora.

Autor:

Oceń wiadomość