Gra na gitarze to umiejętność, o której marzyło wielu z nas. Trudno o inny tak uniwersalny instrument. Gitara jest z jednej strony łatwo dostępna (także finansowo) i nie należy do instrumentów szczególnie trudnych w porównaniu z innymi. Również nauka gry na gitarze jest relatywnie tania, o czym można się przekonać przeglądając oferty korepetycji z gry na gitarze w katalogu serwisu BUKI. Z drugiej strony natomiast: przez znawców dźwięki gitary są uznawane za jedne z najpiękniejszych, zwłaszcza, że można wykonać na gitarze właściwie dowolny utwór. Jeśli dodamy do tego jeszcze śpiew (zakładając, że umiemy śpiewać), to już tylko parę kroków dzieli nas od chociażby takich wykonań.
Zanim jednak nauczymy się biegać (czyli wirtuozersko grać na gitarze), najpierw będziemy musieli przejść naukę chodzenia. Na szczęście, w przypadku gitary opanowanie podstaw nie jest specjalnie trudne, nawet w przypadku całkowicie samodzielnej nauki, chociaż oczywiście można ten proces wydatnie przyspieszyć decydując się na prywatne lekcje pod okiem doświadczonego specjalisty.
Czy każdy może nauczyć się gry na gitarze?
Odpowiedź na powyższe pytanie może być tylko jedna: jak najbardziej tak! Gitara nie jest instrumentem tak wymagającym, jak na przykład skrzypce, wiolonczela czy saksofon. Nie trzeba uczyć się gry latami: nierzadko od momentu rozpoczęcia nauki do chwili, kiedy możemy wykonać nasz pierwszy utwór mija kilkanaście lub nawet kilka miesięcy.
Naturalnie, pewną premię otrzymują osoby bardziej sprawne manualnie. Przy niektórych chwytach i utworach premię otrzymują również osoby o dłuższych palcach, ale dotyczy to tylko wybranych sytuacji, np. grania legatem dłuższych interwałów. Generalnie jednak długość palców ma trzeciorzędne znaczenie dla naszej efektywności jako przyszłych gitarzystów.
Naukę grania na gitarze mogą rozpocząć zarówno osoby młode (dzieci czy nastolatki), jak i też osoby dorosłe. Wiek nie gra tutaj większej roli, chociaż uważa się, że w przypadku młodszych gitarzystów nauka przebiega nieco szybciej.
Kolejna ważna kwestia odnosi się do faktorów finansowych. Inne instrumenty, na których można grać, to często znaczący wydatek, np. ceny fortepianów zaczynają się od mniej więcej 1000 PLN, skrzypce to wydatek rzędu co najmniej 800 PLN, zaś kupując wiolonczelę trzeba się liczyć z wydaniem kwoty w przedziale 3-4 tysięcy złotych. Gitara będzie nas natomiast kosztować 200-300 złotych i taki instrument jest całkowicie wystarczający dla osoby początkującej, aczkolwiek nikt nie zabrania nam oczywiście od razu zakupić droższego sprzętu.
Wskazówki dla początkujących
Chcesz jak najszybciej grać swoje melodie? W nauce grania na gitarze pośpiech nie jest wskazany. Lepiej jest zacząć od rzeczy najprostszych i przyłożyć się do tej nauki na tyle, aby należycie opanować podstawy, które będą potem służyć za bazę dla dalszej nauki.
Zacznij więc od nauki bazowych chwytów, w których wykorzystujesz kostkę oraz palce prawej ręki. Osobom początkującym zaleca się też granie akordów w formie współbrzmień, tj. granie wszystkich dźwięków równocześnie na otwartych strunach. Potem trenuj też wybrane dźwięki.
Pamiętaj też, że ważna jest Twoja postawa w trakcie gry oraz ułożenie ciała, czyli rozluźnienie nadgarstka czy swobodne oparcie ramienia o pudło gitary. Grając w takiej pozycji będzie nam łatwiej o poprawne stosowanie chwytów oraz uderzanie w struny. Nasze ręce będą się także mniej męczyć w trakcie gry, co również ma spory wpływ na proces przyswajania kolejnych umiejętności.
Jeżeli chodzi o naukę nut, to według większości podejść nie jest ona wskazana na najwcześniejszych etapach. Na początku lepiej jest trenować podstawowe chwyty, technikę uderzania w struny oraz poprawny sposób trzymania gitary. Zawsze dobrze jest też wyposażyć się w materiały szkoleniowe. Mogą to być materiały darmowe, jak np. poradniki na YT. Na rynku znajdziemy też jednak sporo wartościowych opracowań książkowych, by wskazać tutaj takie pozycje, jak „Gitara dla bystrzaków”, „ABC Gitary”, „Gitara dla każdego – samouczek” czy „Gitara od podstaw”.
Czytaj również: "Jak nauczyć się grać w szachy? Od czego zacząć naukę szachów?"
Podsumowanie
Naukę gry na gitarze możesz rozpocząć w dowolnym wieku i właściwie przy każdym budżecie. Nie od razu zaczniesz grać, na początku możesz mieć nawet problemy z najbardziej podstawowymi rzeczami. Nie należy jednak się zrażać: tak samo, jak przy każdym innym instrumencie, również przy gitarze na wczesnym etapie najważniejsze jest praktykowanie. Im więcej będziesz grał, tym prędzej utrwalisz w sobie określone nawyki i przyzwyczaisz dłoń do działania strun. Ważne jednak, aby te nawyki były prawidłowe, dlatego w trakcie nauki warto już od samego początku korzystać albo z dobrych materiałów do nauki samodzielnej, albo (to najlepsza opcja), po prostu uczyć się grania pod okiem doświadczonego korepetytora.