W życiu każdego małego człowieka przychodzi w końcu czas na naukę. Początkowo jest to liczenie samochodów ułożonych w rzędzie czy ciastek na stole. Wraz z wiekiem dziecko uczy się coraz więcej - liczyć do 10, 20, 100, dodawać, odejmować czy pisać i czytać. Gdzieś w międzyczasie przychodzi czas na naukę odczytywania godzin na zegarze. Co prawda w dzisiejszym świecie, gdzie wszystko jest elektroniczne i coraz rzadziej spotykamy się z klasycznymi zegarkami na wskazówki, to i tak jest to przydatna umiejętność - umiejętność, którą warto przekazać dziecku. Niezależnie, czy chodzi o zegarek elektroniczny, czy tradycyjny,
Nauka zegara dla dzieci - kiedy zacząć naukę odczytywania godzin na zegarze?
To, że umiejętność odczytywania godzin (nieważne na jakim - czy tradycyjnym, czy elektronicznym) jest ważna, nie musimy nikogo przekonywać. Niestety nauka tej czynności często bywa problematyczna dla najmłodszych, dlatego też postanowiliśmy dzisiaj zagłębić się w ten temat.
Odpowiedź na pytanie, kiedy najlepiej rozpocząć naukę odczytywania godzin na zegarze nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od pewnych czynników, tj.:
- gotowość intelektualna dziecka
- zainteresowanie dziecka tym tematem (lub jego brak)
- predyspozycji dziecka
- znajomości cyfr
Przed rozpoczęciem nauki odczytywania godzin na zegarku dobrze, żeby dziecko umiało:
- dobrze zdało cyfry
- potrafiło wykonywać proste dodawanie
- odliczać do 5, a najlepiej do 60
Zazwyczaj naukę zegarka rozpoczyna się w wieku wczesnoszkolnym - w pierwszych klasach szkoły podstawowej, jednak jeżeli dziecko jest gotowe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować nieco wcześniej - zwłaszcza, gdy dziecko interesuje się upływającym czasem, godzinami i zegarkiem. Nauka odczytywania zegara należy do dyscyplin matematycznych, dlatego w razie problemów można wspomóc się ofertą nauczycieli BUKI.
W tym miejscu chcemy jeszcze podkreślić, że jest wiele powodów, dla których warto nauczyć dziecko odczytywać godziny na zegarze:
- jest to umiejętność, która pozwoli dziecko na dużą samodzielność - samodzielne odczytywanie godzin na zegarku i analizowanie tego, co o której godzinie będzie miało miejsce jest niezwykle istotne dla małego dziecka
- jest to ułatwienie dla rodziców - zwłaszcza w przypadku dzieci, które np. umawiają się ze znajomymi
- w ten sposób dziecko buduje swoją niezależność od osób dorosłych - nie musi pytać osób dorosłych o godzinę
- jest to idealne dla dzieci, które lubią mieć świadomość tego - o której czy za ile czasu wydarzy się dana rzecz, np. wyjście na plac zabaw
- ułatwia organizację czasu całej rodzinie i daje poczucie wolności dziecku
Czytaj również: "Jak zrobić drzewo genealogiczne i od czego zacząć?"
Jak uczyć dziecko odczytywania godzin na zegarze?
Wiadomo, że najłatwiej odczytywać godziny na zegarku elektronicznym - i w sumie od tego można zacząć - zwłaszcza, gdy dziecko zna cyfry. Znacznie trudniejsza jest nauka zegara tradycyjnego, dlatego istotne jest stopniowe wprowadzanie tej wiedzy. W pierwszej kolejności istotne jest wytłumaczenie dziecku, co to jest czas i jak upływa oraz pokazanie, że godzina ma 60 minut. Przed rozpoczęciem nauki zachęcamy również do wyboru odpowiedniego zegarka - dużego, czytelnego i wyraźnego. W przypadku zegarka tradycyjnego przydatne będą kolorowe wskazówki.
- W pierwszej kolejności zachęcamy do nauki dziecka odczytywania pełnych godzin - z podziałem na dzień i noc (np. 7 rano, ale 19 wieczorem).
- Następnym krokiem (gdy opanuje ten pierwszy) może być wprowadzenie połówek.
- Kolejnym etapem pokazanie dziecku kwadransów i w końcu minut.
W trakcie nauki odczytywania godzin na zegarku należy trenować z dzieckiem liczenie do 60. Naukę odczytywania godzin na zegarku dobrze jest połączyć z prawdziwym życiem - np. o godzinie 20 idziemy spać, czy o godzinie 8 wychodzimy do przedszkola/szkoły. W ten sposób dziecko zacznie rozumieć również istotę czasu i zacznie kojarzyć godziny z pewnymi czynnościami.
Sposoby na naukę odczytywania godzin na zegarze
Jest kilka sposobów na naukę odczytywania godzin na zegarze, m.in.:
- Stworzenie z pociechą własnego zegara (tu głównie chodzi o zegar tradycyjny) - już samo konstruowanie zegarka sprawi, że dziecko zacznie rozumieć jego sposób działania.
- Kolejny sposób to nauka zegarka bez tłumaczenia - poprzez rozwój myślenia operacyjnego. Nauka polega na obserwacji i zapewnieniu sytuacji, gdzie dziecko samo może dokonywać tych obserwacji.
- Inny sposób to nauka przez karty do nauki odczytywania godzin.
- Inna metoda polega na zabawie i zagadkach - można do tego wykorzystać domowe pomoce lub wspomóc się pomocami dostępnymi na rynku.
Dlaczego nauka odczytywania godzin na zegarze może być dla dziecka trudna?
My dorośli zapominamy, że nauka odczytywania godzin na zegarze nie należała do najłatwiejszych i czasami zajmowała dużo czasu. Pewnie większość z nas do dzisiaj woli zegarki elektroniczne od tradycyjnych. Abstrahując jednak od tego, to trudności w nauce mogą wynikać z wielu powodów, m.in.:
- problemy z logicznym myśleniem
- problemy z wyobraźnią
- problemy z liczeniem
- zaniedbany rozwój ruchowy
- zaniedbany rozwój motoryki małej.