Praktyki zawodowe w technikum - co warto wiedzieć i czym się kierować przy wyborze?

30.11.2023

Praktyki zawodowe w technikum - co warto wiedzieć i czym się kierować przy wyborze?

Nauka w technikum jest specyficzna. Jedną z cech wyróżniających technika jest bardzo duży nacisk na kształcenie praktyczne. Zajęcia w technikach nie są realizowane wyłącznie poprzez lekcje w szkole, jak ma to miejsce na przykład w większości liceów. Uczeń technikum musi też odbyć praktyki, ale najpierw trzeba będzie podjąć kilka ważnych decyzji odnośnie do chociażby rodzaju praktyk czy ich miejsca, i właśnie tym kwestiom poświęcimy niniejszy tekst.

Jak zawsze zaznaczamy, że, chociaż nauka w ramach obowiązkowych zadań szkolnych stanowi niekwestionowany fundament edukacji, to jednak bynajmniej nie jest to jedyna opcja, a nawet więcej: wskazane jest korzystanie także z innych, komplementarnych form nauczania. Dotyczy to też uczniów szkół technicznych, a ofert świetnie przygotowanych korepetytorów jest naprawdę bardzo dużo. Można się o tym przekonać, przeglądając katalog lekcji prywatnych i korepetycji w serwisie BUKI.

Dlaczego praktyki zawodowe są ważne?

W ramach praktyk uczeń po raz pierwszy ma realną styczność z materią swojego zawodu. Można to porównać do praktyk lekarskich (oczywiście z zachowaniem wszelkich stosowanych proporcji). Czym innym jest przecież nauka z książek, słuchanie wykładów czy nawet obserwacja, a czym bezpośrednia praca z pacjentem. 

Mechanizm praktyk w technikum jest w zasadzie dość podobny do mechanizmu praktyk lekarskich. To samo dotyczy ich walorów i znaczenia. Praktyki zawodowe w technikum to najważniejsze, czysto praktyczne przygotowanie do zawodu, jaki uczeń ma zamiar wykonywać w przyszłości. To też miejsce na pierwsze praktyczne błędy oraz korektę tychże błędów pod okiem doświadczonego instruktora. Praktyki są zdecydowanie bliższe realnej pracy w zawodzie, niż nawet najbardziej praktycznie zorientowana nauka w trakcie lekcji.

To jednak nie wszystko. Często podkreśla się, że czas odbywania praktyk to nie tylko okres nauki, szkolenia i pierwszych wprawek do wykonywania zawodu. To też ciekawe miejsce, aby nawiązać pewne relacje, wyrobić sobie wstępną renomę u pracodawcy, co może potem ułatwić znalezienie ciekawej pracy. I wreszcie praktyki w dobrym miejscu to zawsze wysoce pożyteczny wpis w CV, co może mieć spore znaczenie już po ukończeniu nauki w technikum, zdaniu wszystkich egzaminów i uzyskaniu uprawnień. Można powiedzieć, że odbywając praktyki uczeń po raz pierwszy “zderza się” z realnym rynkiem pracy, wychodząc z nieco cieplarnianego środowiska szkolnego.

Czytaj również: "Najpopularniejsze twórcze kierunki studiów 2023"

Jak wybrać odpowiednie miejsce na praktyki zawodowe?

Na pewno warto korzystać z opinii innych uczniów oraz pytać o rekomendacje lepiej zorientowanych nauczycieli. Na początku jednak naprawdę dobrze jest przemyśleć swoje oczekiwania i postarać się znaleźć odpowiedź na pytanie odnośnie tego, jakie właściwie oczekiwania mamy w stosunku do praktyk zawodowych oraz co dokładnie chcielibyśmy dzięki nim zyskać? Czy będzie to dla nas właściwie wyłącznie czas dodatkowej nauki, czy też myślimy raczej o tym, aby potem wszystko to “fajnie wyglądało” w CV?

Trzeba też pamiętać, że miejscem odbywania praktyk będzie jedna z firm kooperujących z Twoją szkołą. Zgodnie z polskim prawem oświatowym, każde technikum musi posiadać bazę firm organizujących praktyki. Przysługuje Ci także prawo do samodzielnego wyboru firmy. W tym ostatnim wypadku musisz jednak najpierw zorientować się, czy dane przedsiębiorstwo w ogóle jest zainteresowane przyjęciem praktykanta. Koniecznie również dowiedz się, jaki byłby ewentualny zakres Twoich obowiązków i jakie rzeczy mógłbyś robić w trakcie praktyk (niestety, czasami zdarza się, że uczeń przychodzący na praktyki zawodowe w firmie jest potem traktowany po prostu jako coś w rodzaju darmowej pomocy na rozmaite posyłki i niemal nie ma kontaktu z właściwą materią swojego przyszłego zawodu).

Wybierając miejsce odbywania praktyk zawodowych warto również uwzględniać bardziej przyziemne aspekty. Istotna może być na przykład odległość zakładu pracy od Twojego domu oraz szkoły. Innym ważnym aspektem jest czy lokalizacja jest dobrze skomunikowana. Wyobraź sobie, że sam dojazd do miejsca praktyk zajmie Ci ponad godzinę w jedną stronę: niestety, może to negatywnie wpłynąć na inne sfery Twojego życia, w tym wyniki w nauce.

Postaraj się też zwracać uwagę na drobne detale. Chodzi na przykład o język, jakiego w rozmowie z Tobą będzie używał przedstawiciel firmy. W trakcie rozmowy wstępnej powinieneś móc uzyskać jak najbardziej precyzyjne informacje na przykład na temat zakresu Twoich obowiązków w firmie jako praktykanta. Ogólnikowe rozmowy, w których tak naprawdę nikt nie daje Ci konkretnych informacji niestety kończą się tym, że praktyki okazują się mało użyteczne.

Przygotowanie do praktyk zawodowych: wskazówki i niezbędne kroki

Na początku trzeba pamiętać, że takie aspekty praktyk zawodowych w technikum, jak na przykład czas ich trwania, przebieg czy sposób realizacji są ustalane odgórnie. Praktyki dla ucznia technikum zawsze będą trwać przez 4 tygodnie. Co więcej, ich przebieg oraz efekty podlegają ocenie (o tym fakcie niektórzy uczniowie zapominają, a może on okazać się naprawdę istotny).

Konkretne dyrektywy dotyczące chociażby ubioru roboczego, godzin praktyk czy innych aspektów powinny Ci zostać udostępnione przez dyrekcję szkoły i/lub nauczyciela odpowiedzialnego za koordynację programu praktyk zawodowych. Udzielenie uczniowi wszelkich niezbędnych informacji jest obowiązkiem leżącym po stronie szkoły.

Przed rozpoczęciem praktyk postaraj się jak najwięcej dowiedzieć. Możesz rozmawiać z starszymi uczniami, a nawet z materiałów, jakie uda Ci się znaleźć w internecie (na Youtube jest naprawdę całe mnóstwo ciekawych materiałów, zarówno o tematyce ogólnej, jak i też zajmujących się szczegółowo konkretnymi elementami praktyk zawodowych dla uczniów techników).

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go

5

Według opinii 2 użytkowników

Praktyki zawodowe w technikum - najczęściej zadawane pytania

Dlaczego praktyki zawodowe są ważne?

W ramach praktyk uczeń po raz pierwszy ma realną styczność z materią swojego zawodu. Można to porównać do praktyk lekarskich (oczywiście z zachowaniem wszelkich stosowanych proporcji). Czym innym jest przecież nauka z książek, słuchanie wykładów czy nawet obserwacja, a czym bezpośrednia praca z pacjentem.

Czytaj więcej na BUKI

Jak wybrać odpowiednie miejsce na praktyki zawodowe?

Na pewno warto korzystać z opinii innych uczniów oraz pytać o rekomendacje lepiej zorientowanych nauczycieli. Na początku jednak naprawdę dobrze jest przemyśleć swoje oczekiwania i postarać się znaleźć odpowiedź na pytanie odnośnie tego, jakie właściwie oczekiwania mamy w stosunku do praktyk zawodowych oraz co dokładnie chcielibyśmy dzięki nim zyskać? Czy będzie to dla nas właściwie wyłącznie czas dodatkowej nauki, czy też myślimy raczej o tym, aby potem wszystko to “fajnie wyglądało” w CV?Czytaj więcej na BUKI

Inne wiadomości:

BUKI

Platforma łącząca nauczycieli i uczniów

Utwórz profil nauczyciela

Artykuły eksperckie od korepetytorów