Niemal wszystko da się zmierzyć, ta przypadłość nie ominęła również naszych kompetencji językowych. Już teraz możesz dowiedzieć się, na jakim poziomie jesteś i jak dużo brakuje ci do kolejnego – taka wiedza pomoże nie tylko w zdobyciu pracy, ale też w uzyskaniu dodatkowej motywacji do nauki!
Z tego tekstu się dowiesz:
- Dlaczego warto poznać swój poziom zaawansowania językowego?
- Jakie są powszechnie używane oznaczenia dla języka angielskiego?
- Czy jest sposób na sprawdzenie, na jakim poziomie jesteś?
- W jaki sposób podwyższyć poziom znajomości języka (szczególnie, jeśli do kolejnego nie brakuje ci zbyt wiele)?
Zapraszamy do lektury!
Poziomy języka angielskiego: co oznaczają A1, B2, C1?
Zacznijmy od motywacji: co tak naprawdę powinno sprawić, że zechcesz określić swój poziom zaawansowania językowego? Oto najczęstsze przyczyny:
- Wypełniasz właśnie CV. Dla przyszłych pracodawców to cenna informacja! Pamiętaj również, że w dużych korporacjach CV na pierwszym etapie jest sprawdzane przez automaty, które poszukują pewnych słów-kluczy, a oznaczenie zaawansowania językowego może być warunkiem do przejścia dalej.
- Chcesz wybrać się na kurs. Zapisanie się do odpowiedniej grupy jest kluczowe z punktu widzenia efektywności nauki. Jeśli „wydaje ci się”, że jesteś już na poziomie zaawansowanym, a przecenisz swoje możliwości, to prawdopodobnie nie będziesz czuć się komfortowo na zajęciach. W drugą stronę podobnie – zaniżenie poziomu również zadziała negatywnie, bo niczego nowego się nie nauczysz.
- Pragniesz podejść do egzaminu potwierdzającego umiejętności. Tu również warto najpierw sprawdzić, że celujesz w odpowiedni poziom. To znacznie ułatwi uzyskanie dokumentu!
Jeśli już wiesz dlaczego, to czas odpowiedzieć na pytanie „co musisz wiedzieć o poziomach angielskiego”. Tutaj ogólny podział można wyznaczyć na trzy typy: podstawowy, średniozaawansowany oraz zaawansowany. Jednak i one się dzielą, a oznaczenia, o których wcześniej była mowa, są dość istotne. Wyróżniamy:
- A1, czyli poziom początkujący. Wbrew pozorom, aby go osiągnąć, nie wystarczy rozpocząć nauki – trzeba już wykazać się pewnymi zdolnościami komunikacyjnymi w zakresie podstawowych wypowiedzi, zwłaszcza tych w codziennych sytuacjach.
- A2, czyli poziom podstawowy. W tym momencie nie przejmujesz się już w trakcie wyjazdu zagranicznego, bo potrafisz poradzić sobie zarówno na lotnisku, jak i w restauracji, a także w innych „typowych sytuacjach”.
- B1, określany jako niższy średniozaawansowany. Na tym etapie konwersacje nie mają już tylko typowo technicznego kontekstu, ale pojawia się też pierwszy przebłysk, w którym po angielsku wyrażasz swoją opinię.
- B2, czyli wyższy średniozaawansowany. To jeden z najpowszechniejszych poziomów, na którym znajduje się większość osób uczących się już przez dłuższy czas języka. Potrafią się one swobodnie komunikować w mowie i piśmie, wyrażają opinie, wchodzą w small talki i potrafią odnaleźć się w wielu sytuacjach w obecności innych osób biegle posługujących się po angielsku.
- C1, poziom zaawansowany. Na tym poziomie dochodzą bardzo wysokie umiejętności związane z gramatyką, pisaniem i prowadzeniem konwersacji. Potrafimy nie tylko wyrazić wiele myśli, ale też rozpoznać pewne intencje wyrażane pośrednio. To też etap, na którym dużo rozmawiamy zawodowo, więc nieobce jest nam dość niszowe słownictwo związane z branżą, w której się obracamy.
- C2, najwyższy poziom określany jako „biegły”. Czym się wyróżnia? Cóż, o ile na każdym z poprzednich etapów mogły nam się zdarzyć wpadki i niezrozumienia, tak C2 reprezentuje pełną płynność. Wciąż jednak jeszcze nie musimy znać wszystkich specjalistycznych określeń, używanych np. w konkretnych branżach.
Po takim opisie możesz określić „na oko” to, na jakim poziomie się znajdujesz. Oczywiście każdy z nich jest jeszcze reprezentowany przez konkretne zagadnienia gramatyczne i słownictwo, zatem… warto się upewnić w jakiś bardziej konkretny sposób!
Czytaj również: "Small talk - TOP 10 wskazówek dla skutecznego prowadzenia lekkich rozmów po angielsku"
Jak skutecznie określić swój poziom języka angielskiego?
Powyższe zapisy to część tego, co można znaleźć w tzw. skali CEFR, czyli w opisowym systemie określania swojego poziomu. Nie ma jednak skuteczniejszego sposobu niż odbycie testu kompetencji językowych – i tutaj uwaga – można go być na trzy sposoby.
Pierwszy z nich jest dość prosty i ogólnodostępny. Wystarczy poszukać takiego testu w internecie, wpisując w ramach wyszukiwania chociażby: „test poziomujący z języka angielskiego online”. To rozwiązanie jest o tyle przyjemne, że całość przebiega w warunkach przez nas wybranych – o określonej porze, miejscu i sytuacji życiowej. Zagrożenie? Cóż, większość stron oferujących testy jest płatna, a wyraźny komunikat na ten temat pojawia się w momencie… gdy pragniemy wyświetlić wynik.
Oprócz tego można również udać się do szkoły językowej, gdzie takie testy są – tu uwaga – obowiązkowe podczas zapisywania się na zajęcia. Dlaczego? Bo rozwiązują one problemy wspomniane już wcześniej, związane z prawidłowym przypisaniem nas do najbardziej pasującej grupy językowej. W tym przypadku jednak musimy być już zdecydowani na zajęcia prowadzone w trybie stacjonarnym, dokładnie tak, jak w każdej szkole.
Istnieje też pośrednie rozwiązanie, czyli spotkanie z lektorem, który indywidualnie sprawdzi nasze kompetencje językowe i w razie potrzeby doprecyzuje wszelkie niejasności i wskaże przestrzenie, w których warto się rozwijać. Jeśli nie będziemy chcieli dalej z nim współpracować na kolejnych lekcjach – nie ma takiej konieczności. To sposób bardzo efektywny i najbardziej wszechstronny. Odpowiedniego lektora również można znaleźć w internecie, np. za pomocą serwisu BUKI. To wygodne narzędzie, skupiające najlepszych korepetytorów, w tym wielu tzw. native speakerów. Po określeniu swojego poziomu – online, w umówiony dzień – można podjąć „na spokojnie” decyzję, czy chcemy kontynuować naukę (o ile zajdzie taka potrzeba).
Warto też wspomnieć, że dobrym sposobem na potwierdzenie – najbardziej formalne, respektowane przede wszystkim przez różne szkoły i pracodawców – jest zdobycie certyfikatu potwierdzającego poziom znajomości języka. O to jednak warto postarać się już po wstępnym określeniu tego, na jakim etapie kształcenia się znajdujemy.