Top-10 popularnych zawodów w Polsce

08.01.2020

Top-10 popularnych zawodów w Polsce
Kształcenie wyższe

Wybór zawodu jest bardzo ważną kwestią w życiu każdej osoby. Dlatego, że człowiek spędza około 50 % czasu swojego życia w pracy. Oczywiście, że każdy by chciał mieć dobre wynagrodzenie, coroczny urlop z rodziną oraz otrzymywać zadowolenie z pracy. Najlepszym sposobem mieć to wszystko będzie wybór zawodu nie tylko podobnego do swoich zainteresowań, a jeszcze tego, na który istnieje popyt na rynku pracy. 

Przedstawimy obecny rynek pracodawców i pracowników w Polsce. Wyjaśnimy które zawody są dzisiaj w topie najlepiej wynagradzanych i ciekawych dla młodego pokolenia.

Kucharz

Kucharzy obecnie są bardzo cenione na rynku pracy w Polsce. Jedną z przyczyn jest otwieranie wiele nowych lokali gastronomicznych. Polacy coraz częściej chodzą do restauracji podczas świąt oraz w zwykłe dni. Popularności też nabiera catering. Restauracji przygotowują obiady dla biurowców i dostarczają do różnych firm za dodatkową opłatę. Dlatego popyt na kucharzy tylko wzrasta. 

Lekarz

Lekarz jest taką specjalnością, która jest ceniona zawsze i w każdym kraju. W Polsce jest dużo szpitali publicznych, zarówno jak i prywatnych. Kadrów zawsze jest niewystarczająca ilość. Dlatego prywatne kliniki podnoszą wynagrodzenie, żeby zainteresować i zachęcić do pracy młodych specjalistów. 

Ucząc tylko w szkole chemię i biologię, nie raz zdarza się, że absolwentom nie wystarcza wiedzy podczas wstępnych egzaminów do uniwersytetu medycznego. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług korepetytorów z portala buki.org.pl, którzy w szybkim terminie pomogą pogłębić swoje poznania biologii oraz chemii. 

Grafik komputerowy

W tym zawodzie doceniają osób kreatywnych, którzy potrafią w prosty sposób pokazać najlepsze strony produktu za pomocą dizajnu. Na przykład, za pomocą błyszczącej i wyróżniającej się spośród innych okładki można zrobić fantastyczną reklamę książki. Firmy szukają właśnie takich osób, którzy będą przyciągać uwagę do produktów za pomocą wirtualnych narzędzi.

W nasze dni techniczne zawody, które powiązane z komputerami zarabiają dużą kasę. Profesjonalistów jest mało na rynku i często korporacji starają się ściągnąć najbardziej ambitnych grafików i zaproponować im lepsze warunki pracy od innych firm.

Programista

Świat IT-technologii już dawno wdrożył się w życie człowieka i dalej się rozwija. W związku z tym zawód programisty jest bardzo aktualny na rynku. Specjalność jest dobra dla tych, którzy lubią pracować zdalnie i mieć minimum kontaktu z innymi współpracownikami lub klientami.

Programista jest potrzebny nawet nie tylko w firmach związanych z techniką, może odnaleźć się w dziale technicznym jakiejkolwiek instytucji, takich jak hotel, sklep brandowy, uniwersytet, policja i td. Wszystkie duże firmy potrzebują mieć własnego programistę, który by zarządzał bazą danych i naprawiał na bieżąco usterki techniczne komputerów.

Księgowa

Samodzielna księgowa, która potrafi robić wszystko jest na wagę złota. Ten zawód w nasze dni nabiera więcej popularności wśród freelancerów. Księgowe teraz mogą pracować zdalnie, nie wychodząc ze swojego domu, a nie tak jak było wcześniej gdy musieli chodzić do biura od poniedziałku do piątku.

Elastyczność pracy powoduje większe zainteresowanie pracowników tym zawodem. Najważniejsze dla księgowej to mieć wyższe wykształcenie techniczne, znać się na matematyce i podobnych przedmiotach, korepetytorzy z buki.org.pl mogą w tym pomóc. 

Trener/Dietetyk

Nic dziwnego, że trenerzy i dietetycy są obecnie w wielkim zapotrzebowaniu. Tryb życia polaków się zmienia, coraz większa ilość ludzi uprawia sport, chodzi na siłownie lub biega po pracy w parku. Zwyczaje społeczeństwa się zmieniają, dużo ludzi chodzi do restauracji ze zdrowym żywieniem. 

Psychology powiązują takie zmiany z częstymi chorobami i szybkim starzeniem. Większość z nas chce być zdrowymi i młodymi w ciągu całego życia, wyglądać dobrze i nie chodzić do przychodnie lekarskich, na które trzeba wydać sporą kasę. Więc trzeba dostosować się do takich zmian i uważać na to, że trenerzy i dietetycy są potrzebne we wszystkich miastach Polski.

Project manager

Dosyć nowa specjalność na rynku pracy w Polsce, która była zapożyczona z państw Europy zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Project manager jest osobą, która nadzoruje projekt od początku do końca, musi znać wszystkie szczegóły i orientować się na prace wszystkich z zespołu. Taki zawód pojawia się w branży IT, budownictwie czy inżynierii.

Do zadań kierownika należy wybór profesjonalnych kadrów, ustalanie priorytetów, tworzenie harmonogramu, rozwiązanie obecnych problemów w projekcie, zapisywanie raportów i nadzorowanie nad wydatkami i zakupami dla projektu. 25 % pracowników na stanowisku project managera zarabiają więcej niż 8000 zł, przecież jest to spora suma pieniędzy, dlatego ten zawód staje coraz popularniejszym wśród polaków. 

Specjalista ds finansowych

Zwiększająca się świadomość finansowa oraz dbanie o przyszłości już pojawia się w większości rodzin polskich. Istnieją obawy odwołania obecnego systemu emerytalnego, dlatego nawet ludzi ze średnim wynagrodzeniem miesięcznym myślą o tym, żeby mieć doradcę ds finansów osobistych. Ten zawód można podzielić na kilka kategorii:

  • doradca emerytalny;
  • doradca inwestycyjny;
  • doradca podatkowy;
  • doradca ubezpieczeniowy.
  • Wszystkie te specjalności nabierają popularności w nasze dni i ta tendencja będzie tylko wzrastać. 

Brand manager

Brand manager jest osobą odpowiedzialną za promocję i sprzedaż towarów konkretnej marki. Jego praca jest istotna podczas wprowadzenia na rynek nowego towaru lub usługi. Taka osoba musi znać się na marketingu, promocji i zasadach public relations. Oprócz tego brand manager powinien zarządzać działem marketingowym, wdrażać nowe strategie i plany po to, żeby zyskać na sprzedażach jak najwięcej. Angielski jest prawie niezbędny w tym zawodzie, ponieważ managerów marki najczęściej szukają wielkie międzynarodowe korporacji. 

Inżynier ds jakości

Ten zawód jest bardzo ważnym i popularny, ponieważ inżynier ds jakości jest odpowiedzialny za wyprodukowanie towarów, ich stan i jakość, którą otrzymuje konsument. Taka osoba musi być na każdej fabryce. Praca na takim stanowisku polega na kontrolowaniu wszystkich faz produkowania, dopuszczaniu towaru do sprzedaży oraz prowadzeniu analiz i badań laboratoryjnych.

Oceń wiadomość

Ranking: 4.14 z 5

Według opinii 14 użytkowników

Szukasz korepetytora?

Wybieraj najlepszych korepetytorów w serwisie Buki!