Jeszcze do niedawna mało kto zdawał sobie sprawę z tego, że typ osobowości wpływa na edukację. Co więcej, nie tylko wpływa, ale także ma ogromne znaczenie. Mamy różne typy osobowości. Każdy z typów ma swoje preferencje do metod nauki. Poznanie swojego rodzaju osobowości znacząco wspomoże Twoją edukację i rozwój kariery zawodowej. Każdy z nas ma inne preferencje. W jednych dziedzinach życia radzimy sobie lepiej, w innych gorzej. Warto zdać sobie z tego sprawę i wykorzystywać swój potencjał w praktyce.
Jakie typy osobowości wyróżniają psychologowie?
Zacznijmy od tego, co to jest osobowość? Nie da się dokładnie określić, co to jest w trzech zdaniach. Na temat osobowości jest wiele publikacji i rozpraw naukowych. Wszyscy są jednak zgodni co do pewnych rzeczy. Jest to pewien zestaw naszych cech psychicznych. Wpływają one na nasze funkcjonowanie, decyzje, postępowanie. Wpływają również na nasze kontakty z innymi osobami.
4 typy osobowości
Psychologowie wyróżniają 4 główne typy osobowości, które teraz pokrótce omówimy:
- Melancholik - melancholicy to osoby, które często mają problemy ze swoimi emocjami. Mają tendencje do zagłębiania się w stany depresyjne, jak i w stany zbytniego szczęścia. Osoby o tym typie osobowości rzadko kiedy mówią i pokazują swoje emocje. Często uciekają do własnego świata. Często mają mało znajomych, a co za tym idzie, mają problem z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich. Melancholicy są niezwykle skrupulatni i pracowici. Wszystko dokładnie analizują. Robią to jednak powoli. Potrafią się z łatwością komunikować. Melancholicy często gubią się na tym, że chcą być perfekcjonistami. Nie lubią częstych zmian. Działają dosyć powoli i mają problem z podejmowaniem decyzji.
- Choleryk - cholerycy często nie zwracają na emocje innych osób. Mówią co myślą. Zależy im na osiągnięciu zamierzonego celu bez względu na konsekwencje. Cholerycy są indywidualnymi jednostkami, które nie mają problemu z mówieniem o tym, o czym myślą. Potrafią również powiedzieć drugiej osobie, co o niej myślą. Bez owijania w tak zwaną bawełnę. Cholerycy lubią również mieć kontrole nad wszystkim. Lubią podejmować nowe wyzwania. Cholerycy doskonale sprawdzają się jako przywódcy. Szybko jednak się niecierpliwią, mają skłonności do wybuchów złości i dominacji nad innymi osobami.
- Flegmatyk - flegmatycy są bardzo zrównoważonymi i obiektywny osobami. Rzadko kiedy działają pod wpływem emocji. Potrafią rozwiązywać spory. Flegmatycy są osobami bardzo empatycznymi i cierpliwymi. Działają dosyć powoli, rzadko się śpieszą, są osobami bardzo dokładnymi. Flegmatycy są zazwyczaj bardzo lubianymi osobami. Wyróżniają się umiejętnością słuchania. Często inne osoby proszą ich o udzielanie rad. Flegmatycy to osoby niezwykle pomocne i troskliwe. Nie lubią natomiast ryzyka i niespodzianek. Uwielbiają rutynę i są wrażliwi na krytykę.
- Sangwinik - Sangwnicy to osoby bardzo otwarte, a zarazem kreatywne. Raczej nie ulegają wahaniom emocjonalnym. Z łatwością się komunikują, potrafią okazywać swoje uczucia. Sangwinicy często również wprost mówią danej osobie, że ją lubią lub nie. Lubią rozmawiać. Ze wszystkimi. Sangwinik to osoby bardzo energiczne i spontaniczne. Uwielbiają zmiany i nowe projekty. Szybko się nudzą. Sangwinicy mają problem z zarządzaniem swoim czasem oraz słuchaniem innych osób. Mają również skłonności do obiecywania więcej, niż są w stanie zrobić.
Podział na 16 typów osobowości:
Według testu opracowanego przez Junga ludzie mogą mieć aż 16 osobowości tj.:
- Administrator - dla administratora najważniejsza rzecz to wykonanie zadania. Osoby o tej osobowości są niezwykle pracowite i odpowiedzialne. Są również lojalne i energiczne. Dbają o swoje i najbliższych bezpieczeństwo. Uwielbiają organizować różne wydarzenia, prezentacje czy nawet wyjazdy. Nie lubią jednak lenistwa i marnowania czasu. Potrafi w sposób jasny przestawić swoje poglądy.
- Adwokat - Osoby o tym typie osobowości uwielbiają pomagać. Osoby te są dobrze zorganizowane i sumienne. Są również bardzo towarzyskie. Potrafią rozpoznawać ludzkie emocje i potrzeby. Nie cierpią jednak krytyki. Uwielbiają natomiast pomagać innym osobom.
- Animator - Osoby o tej osobowości są bardzo przedsiębiorcze i aktywne. Lubią spędzać czas w towarzystwie, są również bardzo spontaniczne i uwielbiają zmiany. Mają jednak problem z planowaniem i organizacją. Takie osoby często najpierw działają, a potem myślą.
- Artysta - Osoby o tej osobowości charakteryzują się dużą zdolność estetyczną i artystyczną. Artyści są również bardzo niezależni. Potrafią cieszyć się chwilą. Mają jednak tendencje do niekończenia wcześniej rozpoczętych rzeczy.
- Doradca - Osoby o tej osobowości są bardzo uprzejme i błyskotliwie. Doradcy są bardzo empatyczni. Pomagają często bezinteresownie. Pomagają innym w rozwiązaniu ich problemów. Niestety doradcy często zapominają o własnych potrzebach.
- Dyrektor - Osoby o tej osobowości, jak sama nazwa wskazuje, są stworzone do podejmowania decyzji. Osoby te są niezależne i zdecydowane. Ich mocne strony to racjonalne i logiczne myślenie. Potrafią dotrzeć przyszłe problemy. Są jednak osobami optymistycznymi z wysokim poczuciem własnej wartości.
- Entuzjasta - Osoby o tym typie osobowości są bardzo optymistyczne. Potrafią cieszyć się życiem. Niestety źle znoszą krytykę, jednak są osobami bardzo serdecznymi i emocjonalnymi. Mają wysoką rozwinięty zmysł empatii, a przy tym są bardzo elastyczne.
- Idealista - Idealiści to osoby, które są bardzo wrażliwe i lojalne. Chcą żyć zgodnie z wyznawanymi przez siebie wartościami. Często interesują się sprawami duchownymi. Przejmują się problemami innych osób. Osoby te są nieodporne na stres i krytykę.
- Innowator - Osoby o tym typie osobowości są bardzo oryginalne i niezależne. Są urodzonymi optymistami. Lubią być również w centrum wydarzeń. Lubią ryzyko i nowe pomysły. Innowatorzy są otwarci na nowe pomysły.
- Inspektor - Osoby, które charakteryzują się tym typem osobowości, są ułożone i bardzo punktualne. Dotrzymują słowa oraz są niezwykle odpowiedzialne. Mogą wydawać się osobami poważnymi i chłodnymi. Jednak cenią sobie porządek i pewną stabilizację. Nie lubią zmian.
- Logik - Osoby o tym typie osobowości są bardzo pomysłowe. Lubią nowe pomysły. Mają zdolność logicznego myślenia. Szybko dostrzegają pewne niespójności i są w stanie przewidzieć ich konsekwencje. Logicy są tolerancyjny i otwarci na nowe wyzwania.
- Mentor - Osoby o tym typie osobowości często myślą o przyszłości. Są osobami dobrze zorganizowanymi i odpowiedzialnymi. Dbają o swoich najbliższych i są bardzo przyjacielskie. Mentorzy mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł empatii.
- Opiekun - Opiekunowie to osoby, które są bardzo skromne i lojalne. Można im zaufać. Dostrzegają potrzeby innych i chcą im pomagać. Osoby o tym typie osobowości są bardzo pracowite i wytrwałe. Lubią spokój i stabilizację. Często nie radzą sobie z konfliktami i krytyką.
- Praktyk - Osoby o tym typie osobowości są sceptycznie nastawione wobec wszystkich zasad. Praktycy są niezależni, wierni swoim przekonaniom. Dobrze radzą sobie w nowych miejscach i sytuacjach.
- Prezenter - Osoby o tym typie osobowości są otwarte dla ludzi. Prezenterzy są niezwykle elastyczni i lubią towarzystwo innych osób. Wręcz źle radzą sobie z samotnością. Lubią być również w centrum uwagi. Rzadko kiedy wybiegają swoimi myślami w przyszłość.
- Strateg - Stratedzy to osoby niezależne, bardzo indywidualne. Osoby o tym typie osobowości są bardzo twórcze i pomysłowe. Często są postrzegane jako osoby pewne siebie. Mają trudność z odczytywaniem emocji innych osób.
Powyżej zostały opisane 4 główne rodzaje osobowości, które są podstawą do określania typów osobowości, oraz 16 według Junga. Warto jednak zaznaczyć, że w znacznej większości przypadków nasze osobowości są mieszane. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że nikt z nas nie ma osobowości tylko choleryka, czy flegmatyka. Mamy różne cechy, które są mniej lub bardziej dominujące. Rozwiązując testy osobowości zazwyczaj otrzymasz wynik składający się z kilku zmieszanych stylów, które pozwalają pokazać nasz przybliżony obraz, nasze preferencje i zdolności.
Jak zidentyfikować, do którego typu osobowości przynależy uczeń? Typy osobowości - test
Określenie typu osobowości ucznia pozwala na dopasowanie stylu nauki do jego potrzeb. W internecie istnieje wiele testów osobowości, które pomagają w określeniu preferencji i zdolności. Warto jednak pamiętać, że aby otrzymać rzetelne wyniki musimy być ze sobą szczerzy. Bez szczerości nasz wynik wyjdzie zakłamany i nieprawdziwy. Należy również zostawiać, jak najmniej neutralnych odpowiedzi. Podczas wykonywania testu staraj się odpowiadać jednoznacznie. Najpopularniejsze i najlepsze testy dostępne to:
- Test MPTI - to chyba jeden z najpopularniejszych testów osobowości. Jest bardzo dokładny. Test zajmuje mniej niż 15 minut.
- Kolejna nasza propozycja to test osobowości stworzony przez Myersa, Briggsa oraz Junga. Test określa naszą osobowość poprzez 4 literowy kod z opisem naszej osobowości.
- Test osobowości dostępny na stronie openlife.pl. Test ten oparty jest na zasadach Hipokratesa i Galena.
- Ostatni proponowany przez nas test to test osobowości Adama Dębowskiego. W teście przy odpowiedziach należy się kierować pierwszą naszą myślą i szybko odpowiedzieć.
W internecie jest wiele testów osobowości. Nie są one jednak aż tak dokładne jak spotkanie i rozmowa z psychologiem, który również może wykonać test osobowości. Testy osobowości oferowane przez psychologów często są dokładniejsze, opracowywane przez specjalistów. Jeżeli chcesz uzyskać wnikliwą i indywidualną ocenę swojej osobowości, zachęcamy do spotkania z psychologiem. Na portalu BUKI istnieje możliwość umówienia się na konsultacje z psychologiem.
Typy osobowości a skłonności do edukacji
Jak widzicie, każdy typ osobowości charakteryzuje się innymi cechami. Przykładowo flegmatyk będzie wolał uczyć się w mniejszym gronie, natomiast sangwinik będzie doskonale czuł się podczas zajęć zorganizowanych czy pracy w grupach. Podczas szkolnych prac w grupach choleryk z pewnością dobrze się sprawdzi w roli osoby decyzyjnej. Cholerycy często są również często wybierani na przewodniczącego klasy, czy nawet szkoły. Warto, aby nauczyciele znali typy osobowości swoich uczniów. Jest to rzecz, z którą się rodzimy i rozwijamy przez najbliższe lata. Znajomość typów osobowości uczniów zapobiegłoby “zmuszania” dzieci, które są w typie melancholika czy flegmatyka do brania udziału w przedstawieniach, które wywołują tylko niepotrzebny stres. Typy osobowości również przekładają się na skłonność do edukacji. Cholerycy i sangwinicy często nie mają czasu i chęci na spędzanie żmudnych godzin przed książkami. Wolą swój czas spędzać inaczej. Nie znaczy jednak to, że są złymi bądź gorszymi uczniami od flegmatyków i melancholików. Mają po prostu inne potrzeby. Lekcje i zajęcia nie powinny ich nudzić, powinna zaciekawić i zachęcić do dalszej nauki. Znajomość typów osobowości pozwala na dopasowanie odpowiedniego materiału i sposobu nauki.