Jak udzielać korepetycji z matematyki przez internet? Porady dla nauczycieli

30.07.2021

Jak udzielać korepetycji z matematyki przez internet? Porady dla nauczycieli
Dla korepetytorów
 1. Specyfika zajęć online - co musisz wiedzieć?
 2. Matematyka przez internet - czy jest efektywna?
 3. Lifehacki dla korepetytorów online
 4. Korepetycje z matematyki są chyba najpopularniejsze ze wszystkich. Większość uczniów nie radzi sobie właśnie z tym przedmiotem lub potrzebuje zdać maturę, na jak najlepszym poziomie. Matematyka przez niektórych uczniów jest kochana, jednak dla większości jest kulą u nogi niemal przez całą edukację. Każdy z nas zna chociaż jedną osobę, która korzystała z korepetycji z matematyki. Dzisiaj przedstawimy, jak wyglądają takie zajęcia przez internet i co muszą zrobić nauczyciel, aby je urozmaicić i efektywnie przekazywać wiedzę.

  Specyfika zajęć online - co musisz wiedzieć?

  Zajęcia online dla większości to bardzo korzystna opcja. Jednak nie dla wszystkich. Pomimo niemal kolejnego roku zdalnego nauczania niektórzy nadal nie chcą przekonać się do nauki zdalnej. Początkowo może to być trudne, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, jednak po zorganizowaniu przestrzeni, czasu i odpowiednich umiejętności jest to świetna alternatywa do tradycyjnych spotkań. Część osób jako argument podaje, że nauka przez internet jest mniej efektywna. Nie jest to prawdą pod warunkiem, że zajęcia online spełniają pewne normy. Przygotowując się do prowadzenia zajęć online powinieneś zapoznać się z ich specyfiką:

  • Musimy pamiętać o tym, że nauka zdalna to zupełnie inna nauka niż ta w formie klasycznej.
  • Przed rozpoczęciem nauki musimy nauczyć się znajomości narzędzi, które będą wykorzystywane podczas zajęć online.
  • Pamiętaj, żeby być dla siebie i ucznia wyrozumiałym. Jest to stosunkowo nowa forma nauki. Każdy musi się jej nauczyć.
  • Podczas zajęć online często będziesz udostępniać swój ekran uczniom.
  • Musisz być szczególnie uważny na to, czy Twój uczeń nie zgubił się podczas zajęć. Początkowo łatwiej takie rzeczy wyłapać na spotkaniach w formie tradycyjnej. Wszystko jest jednak kwestią odpowiedniego doświadczenia i czasu.
  • Podczas zajęć online możesz spotkać się z różnorodnymi problemami technicznymi np. awaria komputera, głośnika, mikrofonu, problem z dostawą prądu czy internetu
  • Uczeń musi mieć odpowiednie miejsce do nauki. Podczas zajęć online nie możemy siedzieć w pokoju pełnym innych osób czy przy włączonym telewizorze. Jeżeli jesteś nauczycielem i widzisz, że uczeń nie ma odpowiednich warunków do nauki, spróbuj mu delikatne powiedzieć, że powinien uczyć się w cichym i spokojnym miejscu. W zamkniętym pomieszczeniu tak aby przez jedną godzinę nikt mu nie przeszkadzał. 

  Matematyka przez internet - czy jest efektywna?

  Oczywiście, że tak! Matematyka przez internet jest efektywna tak samo, jak zajęcia w formie tradycyjnej. Podczas nauki najważniejsze są chęci i motywacja. Nie oszukujmy się, ale bez chęci obydwu stron - zarówno nauczyciela, jak i ucznia żadne zajęcia nie przyniosą oczekiwanych efektów. Jeżeli masz chęci do nauki innych, skorzystaj z portalu BUKI. Zarejestruj się jako korepetytor i rozpocznij swoją karierę. W udzielaniu korepetycji najważniejsze jest pobudzenie ciekawości i chęć do nauki w swoich uczniach. Z powodzeniem można to zrobić również przez internet. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nauka matematyki przez internet będzie zachęcała uczniów jeszcze bardziej do nauki, ponieważ nie będą tracić czasu na dojazdy. Wystarczy usiąść przed komputerem na godzinę, skupić się i spróbować zrozumieć zagadnienia. Co więcej, matematyki przez internet często może okazać się bardziej efektywna niż w formie tradycyjnej, ponieważ jesteśmy tylko ludźmi - może nam się zepsuć samochód, pociąg, tramwaj. Możemy się przeziębić czy zwyczajnie wyjechać na wakacje. Ty jako nauczyciel, czy Twój uczeń. W ten sposób tracicie cenna systematyczność. Podczas prowadzenia zajęć online zdecydowanie prościej o regularne spotkania. Nikogo nie będzie odstraszała deszczowa czy zimowa pogoda. Wręcz przeciwnie - łatwiej będzie usiąść przed komputerem i uczyć się niż jechać w mróz czy nieprzyjemną pogodę na zajęcia z “nieszczęsnej” matematyki, a jak wiemy, nie ma lepszej metody nauki niż systematyczność. Bez tego ciężko będzie nam podnieść swoje kompetencje i umiejętności. Specyfikacja zajęć online daje idealną możliwość do regularnego prowadzenia zajęć.

  Jak udzielać korepetycji z matematyki przez internet? Porady dla nauczycieli

  Lifehacki dla korepetytorów online

  Rozpoczynając pracę, jako korepetytor online warto pamiętać o pewnych rzeczach i wykorzystywać pomocne narzędzia:

  • Bądź przygotowany do zajęć. Przygotuj odpowiednie materiały do nauki oraz pokazuj je uczniom. Unikaj sytuacji, gdy podczas zajęć zastanawiasz się, jak rozwiązać zadanie lub dopiero tworzysz niezbędne notatki dla uczniów.
  • Korzystaj z programów online. Dobrze sprawdzą się do tego tablice internetowe np. Explain Everything Whiteboard lub Whiteboard.if. Tablice te pozwalają na pokazywanie swoim uczniom materiałów w formie prezentacji, czy zdjęć oraz plików PDF. Przedstawione zagadnienia na tych tablicach będą czytelne dla uczniów. W jednym czasie może pisać po owej tablicy zarówno uczeń, jak i nauczyciel, co jeszcze bardziej optymalizuje naukę. Stworzone notatki można udostępniać innym osobom lub zapisać dla siebie.
  • Kolejny program przydatny dla nauczycieli  to NearPod - pozwala na tworzenie ciekawych notatek w formie prezentacji. Notatki mogą być wzbogacone o różne wstawki np. gry, quizy czy zadania. Program dobrze się sprawdzi również do zadawania zadań domowych.
  • Staraj się być swego rodzaju mentorem dla uczniów. Zachęcaj ich do nauki, pokazuj, że matematyka nie jest taka straszna. Spróbuj niechęć do matematyki, zamienić w fascynuje tym przedmiotem.
  • Nie bój się wykorzystać technologii i internetu. Żyjemy w takich czasach, że nikogo to nie ominie. Możesz połączyć naukę matematyki z zabawą czy grami. Matematyka to nie tylko nudne liczenie. Mając do dyspozycji internet, masz duże szanse na zainteresowanie młodego człowieka tą dziedziną nauki.
  • Dostarczaj swoim uczniom notatki. Jest to proste zwłaszcza przy użyciu programów online. W sposób czytelny możesz przedstawić najważniejsze wzory i informacje. Możesz dać swoim uczniom gotowe materiały, a całe zajęcia poświęcić na wykonywanie zadań.
  • Ostatnia nasza rada na dzisiaj - dostosowuj model nauki do swoich uczniów i do siebie. Ucz, tak jak lubisz i tak jak uczniom jest najwygodniej. Wybieraj materiały i pomoce dydaktyczne odpowiednie dla siebie.

Autor:

Oceń wiadomość