Zawody przyszłości — czego się uczyć teraz, żeby odnieść sukces w przyszłości?

07.04.2021

Zawody przyszłości — czego się uczyć teraz, żeby odnieść sukces w przyszłości?
Kształcenie wyższe
 1. Jakie aktualne zawody mają przyszłość?
 2. Zawody przyszłości dla dziewczyn i chłopaków
 3. Zawody przyszłości 2025 - jakie profesje pojawią się w najbliższych latach?
 4. Zawody przyszłości 2030 - czego można się spodziewać w dalekiej przyszłości?
 5. Zawody przyszłości — podsumowanie

Wiele z nas zadaje sobie pytania, co będzie za 5, 10 czy 15 lat? Czy w 2030 roku samochody będą latać, a roboty zawładną światem i wszystkie prace powtarzalne będą wykonywane przez maszyny? Osoby, które dzisiaj stoją przed wyborem swojej ścieżki zawodowej, na pewno zadają sobie takie pytanie, jakie zawody przyszłości są opłacalne? Myśląc o przyszłości, bez wątpienia musimy pamiętać o kilku najważniejszych umiejętnościach, które będą się przydawały przy poszukiwaniu zawodu przyszłości. Najważniejsze z nich to: kreatywność, krytyczne myślenie, praca zespołowa, umiejętność rozwiązywania problemów, wiedza interdyscyplinarna i praca zgodna z naturą.

Jakie aktualne zawody mają przyszłość?

Myśląc o dzisiejszym rozwoju zawodowym i zawodach przyszłości musimy mieć na uwadze, że technologia idzie ciągle do przodu. Codziennie stykamy się z nowymi rozwiązaniami informatycznymi i technologicznymi. Warto już dzisiaj się zastanowić w jakich zawodach, ludzie zostaną zastąpieni maszynami, a które wręcz przeciwnie — zyskają na wartości. Z danych raportu „Barometr Zawodów” wynikało, że najwięcej brakowało specjalistów w dziedzinie budownictwa, przemysłu, gastronomii, służbie zdrowia i usługach medycznych. Niestety praca w wyżej wymienionych branżach często jest nisko płatna, przez co brakuje kandydatów na takie stanowiska. Teraz przedstawimy zawody, które są praktykowane dzisiaj i w perspektywie 10-letniej nie zapowiada się na zmiany:

 • cały rynek informatyczny i programistyczny. Chyba każdy wie, że na rynku mamy ogromne zapotrzebowanie na osoby z branży IT. Zarówno informatyków, specjalistów od baz danych, jak i różnego rodzaju programistów. Niesamowicie szybki rozwój technologii powoduje, że rynek ten jest ciągle nienasycony pracownikami. Rośnie zapotrzebowanie zarówno na architektów IT, jak i programistów związanych ze sztuczną inteligencją, czy kreowaniem wirtualnej rzeczywistości.

 • branża biotechnologiczna. Jest to już dosyć popularna branża na zachodzie Europy. W Polsce stawia dopiero pierwsze kroki, jednak zdecydowanie z roku na rok będzie rosnąć zapotrzebowanie na takie zawody.

 • branża energetyczna. W ciągu ostatnich 10 lat wzrosło zapotrzebowanie na pracowników w branży elektrotechnologicznej o około 35%. Decydując się na ten kierunek, możemy pomyśleć o zawodach takich jak: elektrotechnika, elektronika, inżynieria oprzyrządowania. Rozwój branży energetycznej jest bardzo powiązany z rozwojem rynku technologicznego.

 • służba zdrowia. Lekarze i inni pracownic usług medycznych. Niestety w Polsce jest to dosyć nisko płatny zawód, w porównaniu z pensjami na zachodzie. Jednak zapotrzebowanie na osoby pracujące w służbie zdrowia stale rośnie. Nasze społeczeństwo żyje coraz dłużej. Ludzie coraz chętniej korzystają z medycyny estetycznej, usług fizjoterapeutów, czy psychologów i psychoterapeutów.

 • graficy komputerowi, zawód ten wpisuje się w zawody przyszłości. Przekazywanie informacji dzisiaj wygląda zupełnie inaczej niż 10 lat temu. Teraz korzystamy z informacji zawartych w tzw. pigułkach — mniej czytamy. Chcemy dostawać konkretne informacje, które są ładnie przekazane. Ponadto graficy są również bardzo potrzebni do tworzenia stron internetowych, okładek książek, czy tworzeniem wizerunku graficznego firmy.

 • pracownicy naukowi. W Polsce dopiero rozpoczyna się rozwijać ten zawód. Bez wątpienia będzie kolejnym zawodem przyszłości. W związku z szybkim rozwojem IT i branż technologicznych niezbędne będzie zwiększenie ilości pracowników naukowych. W niedługim czasie może się okazać, że będziemy mieli w Polsce deficyt naukowców. Najbardziej pożądane kierunki to matematyka chemia i inżyniera.

 • inżynieria energii odnawialnej. Jest to niewątpliwie bardzo pożądany kierunek rozwoju. Coraz więcej osób korzysta z zasobów energii odnawialnej, chociażby by panele fotowoltaiczne. Dzisiaj w Polsce jeszcze nie ma dużego zainteresowania tą branżą, jednak w ciągu kilku lat najprawdopodobniej diametralnie się to zmieni.

Zawody przyszłości — czego się uczyć teraz, żeby odnieść sukces w przyszłości?

Zawody przyszłości dla dziewczyn i chłopaków

Dzisiejsza rzeczywistość jest inna od tej, co była jeszcze z nami 10 lat temu. Dzisiaj coraz rzadziej mamy podział na zawody kobiece i męskie. Społeczeństwo pokazuje nam, że nie ma rozdzielenia kompetencji pod pryzmatem płci. Coraz mniej wszystkich dziwi mężczyzna, który jest pielęgniarzem lub nauczycielem nauczania wczesnoszkolnego (przedszkole) lub kobieta, która jest pilotką samolotu lub programistką. Jeszcze niedawno zawód programisty był przeznaczony tylko dla mężczyzn. Dzisiaj wiele organizacji temu przeciwdziała. Dlatego pojawia się wiele inicjatyw zachęcających kobiety do rozpoczęcia kariery programistycznej. Na rynku możemy się spotkać z programami takimi jak „Girls Who Code”, „Geek Girls Carrot”, czy „Dziewczyny na politechnice”.

Zawody przyszłości 2025 - jakie profesje pojawią się w najbliższych latach?

Osoby, które dopiero dzisiaj rozpoczynają studia, mogą czuć się bardzo niepewnie na rynku. Prawdę mówiąc, jeszcze 5, czy 8 lat temu nie znaliśmy niektórych dzisiejszych zawodów. Dzisiaj jest to jeszcze większa niewiadoma. Dzisiaj branża IT jest gwarancją pracy na najbliższe lata. W wielu krajach, zwłaszcza na zachodzie zostały wprowadzone zajęcia z programowania. Niestety w Polsce zajęcia z programowania są traktowane jako dodatkowe, a informatykę jest jedynie raz w tygodniu. W perspektywie 4-5-letniej na pewno bardzo rozwinął się branże związane z energią odnawialną. Niektórzy rekruterzy przyznają, że szukają do swoich firm osób, na stanowiska, które jeszcze nie powstały. Na stanowiska, do których nie przygotowują żadne kursy i szkoły, bo ich jeszcze nie ma. Na pewno możemy się spotkać z zawodami związanymi z produkowania nowych maszyn czy całego świata e-biznesu. Kolejną możliwością na powstanie nowych zawodów jest trend i duże zainteresowanie ruchem no-waste. Spowoduje to powstanie nowych zawodów związanych z ekonomią społeczną.

Zawody przyszłości — czego się uczyć teraz, żeby odnieść sukces w przyszłości?

Zawody przyszłości 2030 - czego można się spodziewać w dalekiej przyszłości?

World Economic Forum przewiduje, że około 65% dzisiejszych uczniów szkół podstawowych będzie pracować w zawodzie, który dzisiaj jeszcze nie istnieje. Eksperci uważają, że obok umiejętności związanych z technologią i branżą IT równie ważne będą umiejętności miękkie. Jest to związane z tym, że roboty będą mogły zastąpić ludzi przy pracach powtarzalnych, bezproblemowych. Jednak nadal nie będą umieć spojrzeć na problem tak wielowymiarowo, jak ludzie. Dlatego ważnymi umiejętnościami, które na pewno będą wykorzystywane w zawodach przyszłości to krytyczne myślenie, kreatywność, umiejętność zarządzania ludźmi, współpraca, umiejętność podejmowania decyzji, negocjacje i umiejętność dostosowania się do szybkiego tempa zmian. Niektórzy eksperci spekulują, że przez rozwój branży IT i wprowadzenia zajęć z programowania do szkół, do podstawy programowej spowoduje, że za 10 lat będzie to niemal umiejętność równoznaczna z czytaniem i pisaniem. Warto wziąć tę informację pod uwagę, gdy myśli o swojej przyszłości lub o przyszłości swoich dzieci. Jeżeli chodzi o zawody przyszłości, które mogą się pojawić w ciągu najbliższych 10 lat to:

 • towarzysz osób starszych, nasze społeczeństwo żyje coraz dłużej, a taka osoba ma za zadanie towarzyszyć i motywować do działania osobę starszą. Zawód ten jest już bardzo popularny w Niemczech

 • analityk cyber-miasta, osoby na takim stanowisku będą odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego działania miast. Zbierania informacji z wielu czujników odpowiadających za zużycie energii czy segregowania śmieci. Miasta mogą również gromadzić dane swoich mieszkańców, tymi danym również będzie się zajmował analityk.

 • tele-chirurg, możliwe, że za kilka lub kilkanaście lat chirurdzy już nie będą operowani własnymi rękami, lecz będą to osoby sterujące robotami.

 • twórcy organów, może to się wydawać abstrakcyjne, ale w stosunkowo niedalekiej przyszłości, ale w naszym świecie możemy mieć zapotrzebowanie na osoby, które będą się zajmowały produkcją organów dla ludzi w celu wykonania np. przeszczepu. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology już rozpoczęli eksperymenty w tym kierunku.

 • cyber-sportowiec, może to się wydawać co najmniej zabawne, ale rzeczywistość jest taka, że gracze komputerowi zaczęli brać udział w prawdziwych zawodach. Najpopularniejsze sporty internetowe ogląda już miliony ludzi.

 • przewodnik po kosmosie, chyba każdy z nas słyszał lotach turystycznych na kosmos. Na przestrzeni kilku, czy kilkunastu lat pojawi się zapotrzebowanie na osoby, które będą pełniły rolę przewodników.

Zawody przyszłości — czego się uczyć teraz, żeby odnieść sukces w przyszłości?

Zawody przyszłości — podsumowanie

Nikt z nas dokładnie nie wie, jak będzie wyglądał rynek za następne 10 lat. Jednak jednego większość osób jest pewna, w dużej mierze w niektórych zawodach ludzie zostaną zastąpieni robotami. W związku z tym zawody przyszłości będą często związane z kierunkami ścisłymi, aby ktoś mógł zapanować nad technologią. W wybraniu swojego zawodu przyszłości nie możemy zapominać również o językach obcych. Przedmioty ścisłe i języki obce dla wielu osób są trudne w opanowaniu, jednak mogą okazać się niezbędne. Jeżeli tak jest, z pomocą przychodzi platforma Buki, która zajmuje się udzielaniem korepetycji z różnych przedmiotów. Korepetycje są prowadzone przez dobrze wyselekcjonowanych nauczycieli, a każdy z nas może wybrać nauczyciela według własnych indywidualnych potrzeb.

 

 

Oceń wiadomość