Nauka angielskiego - dlaczego jest ważna?

09.04.2021

Nauka angielskiego - dlaczego jest ważna?
Nauka języków
 1. Angielski to język biznesu
 2. Nauka angielskiego jest gwarancją zarówno rozwoju zawodowego, jak i finansowego
 3. Angielski daje Ci dostęp do nauki wyższej
 4. Nauka angielskiego jest łatwa!
 5. Ucz się angielskiego za pomocą literatury, kultury popularnej i kina
 6. Kursy angielskiego mogą być ciekawe!
 7. Korzyści płynące z nauki języka angielskiego
 8. Obecnie angielski jest uważany za język uniwersalny. Za pomocą tego języka możemy się porozumiewać z ludźmi na całym świecie. Oprócz swojej przestronności angielski należy do jednych z łatwiejszych języków na świecie. Ma przyjazną i przejrzystą gramatykę i bogate słownictwo.

  Angielski to język biznesu

  Szacunkowe dane wskazują, że 80% maili jest pisana w języku angielskim. Jest to oficjalny język naukowy i biznesowy. Język angielski przydaje się w większości karier zawodowych. Zwłaszcza w pracach biurowych, przy pracy z klientami zagranicznymi oraz w międzynarodowych korporacjach. Dla wielu firm znajomość języka angielskiego to podstawa. Niegdyś język angielski był wymagany tylko przy obejmowaniu stanowisk kierowniczych. Dzisiaj jest inaczej. Dzisiaj nawet osoba pracująca na recepcji musi potrafić porozumiewać się w języki angielskim. Znajomość języka angielskiego na poziomie biznesowym umożliwia pracę na rynku międzynarodowych, w biurach podróży, w firmach współpracującymi z klientami zagranicznymi czy w instytucjach Unii Europejskiej. Pozwala również na pracę w szeroko pojmowanym marketingu, agencjach reklamowych i w dziedzinie public relations. W celu nauki języka angielskiego biznesowego dobrze jest mieć opanowany język angielski na poziomie B2. Celem posługiwania się językiem angielskim w biznesie jest efektywna i sprawna komunikacja. W celu podszkolenia swoich umiejętności można skorzystać z pomocy native speakera.

  Nauka angielskiego jest gwarancją zarówno rozwoju zawodowego, jak i finansowego

  Opanowanie znajomości języka angielskiego, często gwarantuje awans w firmie i ułatwia podjęcie dobrze płatnej pracy. Biegła znajomości języka otwiera drzwi na nowe współprace. Co więcej, coraz więcej pracodawców uważa, że znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym to podstawowa umiejętność. Ponad 65% ogłoszeń o pracę wymaga znajomość tego języka. Jak widzisz, znajomość języka angielskiego jest bardzo istotna dla kariery zawodowej. Wiele osób zna język angielski, jednak ma barierę językową przed mówieniem. W tym celu mogą się przydać dodatkowe zajęcia z rozmówek po angielsku. Niektóre korporacje i firmy uwzględniają w budżecie firmy dodatków fundusze szkoleniowe na zwiększenie znajomości języka obcego. Z badań przeprowadzonych na rynku pracy wynika, że osoby, które mogą się pochwalić biegłą znajomością języka angielskiego, zarabiają znacznie więcej, niż osoby, które nie potrafią rozmawiać w tym języku. Język angielski służy głównie do komunikacji w firmach, które posiadają współpracę i kontakty międzynarodowe, dlatego ważna jest biegła znajomość tego języka.

  Angielski daje Ci dostęp do nauki wyższej

  Niestety większość informacji i kursów, które są na rynku, nie są dostępne w języku polskim. Brak znajomości języka angielskiego ogranicza rozwój zawodowy i nie tylko. Brak znajomości tego języka jest to duża bariera przed rozszerzaniem horyzontów. Nie znając języka angielskiego, nie możemy odbyć wielu kursów, szkoleń czy czytać różnych poradników w internecie oraz opracowań naukowych. Co więcej, coraz więcej osób decyduje się nas studia za granicą. Niestety brak sprawnej komunikacji wyklucza możliwość studiowania w innym kraju. Istnieje też również możliwość studiowania w Polsce, gdzie cała edukacja jest w język angielski. Daje to duże szanse rozwoju zawodowego, jednak trzeba biegle posługiwać się językiem angielskim, aby móc się zdecydować na takie studia. Z ciekawostek:

 • język angielski jest językiem urzędowym w ponad 55 krajach,

 • ponad 66% filmików na platformie YouTube jest prowadzona w języku angielskim,

Nauka angielskiego jest łatwa!

Predyspozycje do nauki języków obcych to nie mit. Jednak naukowcy co do jednego są zgodni — języka obcego może nauczyć się każdy. Nie ma zdrowych ludzi, którzy nie mogliby tego osiągnąć. Prawdą jest, że są osoby, które nauczą się języka angielskiego szybciej, inne wolniej. Na początku nauki niemal każda umiejętność wydaje nam się trudna. Jednak wszystko jest kwestią czasu i odpowiednich ćwiczeń. Poniżej przedstawiamy Ci kilka powodów, dlaczego nauka języka angielskiego jest łatwa i dla każdego:

 • angielski nie posiada podziału na płeć. Można powiedzieć, że słowa są bezpłciowe — w języku polskim słowa mają przypisany rodzaj. Przykładowo — stół ma rodzaj męski, a szklanka ma rodzaj żeński, a okno nijaki. W języku angielskim słowa nie mają rodzajników.

 • w języku angielskim nie ma deklinacji — ponownie porównując język angielski do języka polskiego. Przykładowo mówimy:

Rzeczowniki

To jest kot.

This is cat.

Daje to kotu.

I’m giving it to a cat.

Kto dogoni kota?

Who will catch the cat?

Czasowniki

Lubię kota.

I like cat

Lubisz kota.

You like cat.

Lubi kota.

She/he/it likes cat.

Lubicie kota.

You like cat

Oczywiście język angielski, jak każdy inny język posiada wyjątki. Jest ich jednak bardzo mało.

 • angielski akcent jest prosty — słuchając anglików, może nam się wydawać, że nauka akcentu jest bardzo trudna. Jednak jest jedna ważna rzecz, o której musimy pamiętać. Jeżeli będziemy mówić w języku angielskim bez akcentu anglojęzycznego i tak każdy nas zrozumie. Nie musimy się tym przejmować na początku nauki. Akcent przyjdzie z czasem.

 • alfabet ma tylko 25 liter — język angielski z dodatkowych liter, którymi raczej się nie posługujemy w naszym języku ojczystym to x i q. Jednak i tak znamy te litery. Osoba, która chciałaby się nauczyć języka polskiego, musi poznać litery takie jak na przykład: ą, ę, ś, rz, ż, dź, dż.

 • język angielski wiele wybacza — język angielski jest bardziej indywidualny niż język polski. W jednym mieście można mówić w jeden sposób, a w drugim zupełnie inaczej. Nikt nie ma z tym żadnego problemu. Dla anglików jest to zupełnie normalne. Ponadto w związku z tym, że języka angielskiego używają ludzie z całego świata, to siłą rzeczy dodają do swojej mowy odrobinę swojego ojczystego języka. W Londynie ponad 60% mieszkańców to obcokrajowcy. Każda z tych osób mówi trochę inaczej. Ideą języka angielskiego jest po prostu komunikacja, a nie zastanawianie się jak należy coś poprawnie powiedzieć.

Ucz się angielskiego za pomocą literatury, kultury popularnej i kina

Angielski jest językiem światowym. Jeżeli chcesz się dobrze uczyć tego języka, musisz się nim otaczać. Zawsze i wszędzie. Gdzie tylko możesz. Pomocna może być literatura, książki i oglądanie filmów.

 • czytaj wszystko, co wpadnie Ci w ręce — zarówno literaturę klasyczną, jak i strony internetowe, wiadomości, e-mail, posty na Facebooku i Twitterze oraz opakowania po produktach. Podczas czytania na pewno znajdziesz słowa, których nie znasz. Czytanie różnych tekstów i znajdywanie słówek, które nie znajdują się jeszcze w Twoim słownictwie, zwiększają zasób znanych przez Ciebie słów.

 • oglądaj i słuchaj kanały na YouTube oraz na platformach podcastowcyh np. Spotify — zacznij subskrybować kanały, które Cię interesują. Lubisz gotować, podróżować? Zacznij odwiedzać kanały osób, które nagrywają po angielsku. Wzbogaci to Twoje słownictwo oraz poprawi akcent.

Kursy angielskiego mogą być ciekawe!

Na rynku mamy wiele kursów języka angielskiego. Niektóre metody polecają fiszki do języka angielskiego, inne zajęcia z native speakerem lub korepetycje. W internecie mamy szereg darmowych aplikacji i stron do nauki języka angielskiego. W obecnym czasach nauka języka angielskiego może odbywać się całkowicie online. Oto kilka naszych propozycji do nauki języka angielskiego:

 • indywidualne kursy języka angielskiego — wiele takich kursów znajdziemy w internecie. Kursy są dopasowane do indywidualnych potrzeb osoby, która chce się nauczyć języka angielskiego. Niestety często minusem takich kursów to wysoka cena.

 • korepetycje — korepetycje z języka angielskiego mogą być online, jak i stacjonarnie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą BUKI.

 • nauka języka angielskiego w małych grupach — nie każdy lubi lub ma fundusze na indywidualne zajęcia z lektorem. Dobrą alternatywą są zajęcia w małych grupach językowych. Taki rodzaj zajęć pozwala również na więcej różnych interakcji między uczestnikami i dzielenie się swoim doświadczeniem.

 • wakacyjne kursy językowe — są to bardzo aktywne kursy nauki języka angielskiego. Pozwalają na efektywną naukę w krótkim czasie. Jeżeli chcemy się zdecydować na taką metodę nauki, musimy dysponować dużą ilością wolnego czasu do nauki.

 • ostatnio modne są także kursy językowe w postaci wyjazdu angielskiego. Polega on na wyjeździe np. do Anglii. Umożliwia to chłonięcie języka angielskiego na każdej możliwej płaszczyźnie. Zarówno kulturowej, jak i językowej i historycznej. Taki kurs bardzo ułatwia otwieranie się na język i przełamanie bariery językowej.

Korzyści płynące z nauki języka angielskiego

Oprócz podstawowej korzyści, że język angielski jest językiem międzynarodowym, wraz z jego nauką zdobywam wiele innych korzyści. Oto kilka z nich:

 • w związku z tym, że jest to język międzynarodowy, to po angielsku możemy rozmawiać w zasadzie na całym świecie. Nie mamy bariery komunikacyjnej. Pozwala na wzajemne zrozumienie z ludźmi na każdym innym kontynencie. Komunikacja pozwala na pogłębienie relacji i poszerzenie horyzontów. Można zawierać przyjaźnie międzykulturowe, międzypaństwowe czy międzykontynentalne.

 • nauka języka angielskiego przykłada się na lepszą pracę mózgu. Badania wykazały, że osoby dwujęzyczne mają większe zdolności koncentracji i wielozadaniowości.

 • badanie przeprowadzone w Ameryce na uczniach szkół średnich udowodniły, że dzieci, które miały lepszą znajomość języków obcych, lepiej radziły sobie na egzaminie z języka angielskiego i matematyki.

 • niegdyś używano, że zbyt wczesna nauka języków obcych u dzieci powoduje tylko zdezorientowanie. Współczesne badania pokazują coś zupełnie odwrotnego. Dzieci dwujęzyczne osiągają lepsza wyniki w nauce w swoim ojczystym języku.

 • badania wykazują, że osoby, które regularnie posługują się minimum dwoma językami, mogą opóźnić rozwój różnych chorób nawet o około 5 lat, w tym choroby Alzheimera. Jest to prawdopodobnie związane funkcjami poznawczymi mózgu.

 • kariera zawodowa — już wspominaliśmy o tym wcześniej. Bez wątpienia znajomość języka angielskiego pozwala na zbudowanie lepszej kariery zawodowej na terenie kraju ojczystego, jak i za granicą. Biegła znajomość język pozwala również na dostęp do większej ilości kursów anglojęzycznych.

 • podróżowanie — angielski to język międzynarodowy. Umożliwia podróżowanie i porozumienia się niemal w każdym zakątku świata. Znając język angielskim, jesteśmy w stanie porozumiewać się w zasadzie wszędzie. A jak wiadomo, nic nie poszerza horyzontów tak bardzo, jak podróżowanie.

 • znajomość dwóch języków zwiększa zdolność do myślenia nieszablonowego. Przewiduje się, że myślenie nieszablonowe będzie jednym z ważniejszych umiejętności w zawodach przyszłości.

 

Oceń wiadomość

Ranking: 5 z 5

Według opinii 1 użytkowników

Szukasz korepetytora?

Wybieraj najlepszych korepetytorów w serwisie Buki!

Inne wiadomości:

Zarejestruj się jako korepetytor na BUKI!

Bezpłatna rejestracja w 10 minut

Zajęcia indywidualne lub przez Skype

Płatność bezpośrednio od ucznia

Przeczytaj także sekcję «Blogi korepetytorów»:

SEKRETY BIEGŁOŚCI JĘZYKOWEJ: Skuteczna Nauka Francuskiego w Praktyce

Skuteczna nauka francuskiego to proces wielowymiarowy, wymagający zaangażowania, ciekawości i cierpliwości. Oto kluczowe aspekty wpływające na skuteczność nauki tego urokliwego języka.

Autor: Zouhir T.

Wpływ mediów społecznościowych, memów i skrótów na polszczyznę

Wpływ mediów i popularnych treści na rozwój współczesnego języka polskiego

Autor: Adrianna F.

Nauka języka polskiego za pomocą map myśli: skuteczne narzędzie efektywnej nauki

Mapy myśli jako narzędzie do skuteczniejszego przyswajania wiedzy

Autor: Adrianna F.

Barwne Przemiany Mikroświata: Fascynujące Reakcje Chemiczne, Które Otworzą Ci Oczy

Odkryj magię chemii w codziennym życiu! Zanurz się w tajemnicze reakcje mikroświata, od oscylacji po chemię kuchenną. Fascynujące eksperymenty i zastosowania czekają na Ciebie!

Autor: Michał K.

The IELTS Passport to International Success

Is thе Intеrnational English Languagе Tеsting Systеm (IELTS) truly thе kеy to unlocking a world of possibilitiеs? This blog sееks to unravеl thе profound impact of IELTS on your global journеy.

Autor: Medhat A.

;