5 najlepszych książek przygotowujących do matury

1. Chemia Matura - Zbiór zadań maturalnych Barbara Pac

Zdecydowanym numer 1 na mojej liście jest zbiór maturalny zadań Barbary Pac. Sama forma zadań oraz wymagany materiał jest świetnie dopasowany do matury. Można nauczyć się umiejętności kreatywnego myślenia oraz szukania nieoczywistych schematów. Również książka oferuje bardzo zbliżony format zadań do tych na maturze, co nie jest zbyt częste. Najgorszym aspektem książki jest forma, w jakiej możemy znaleźć odpowiedzi do zadań. Będą one najczęściej dostępne na różnych forach chemicznych. Mimo wszystko często opłaca się zgłębić temat i poszukać odpowiedzi nawet samemu, ponieważ to właśnie takie pytania będą was czekać na egzaminie maturalnym!

 

2. Witowski chemia

Zbiór zadań Pana Witowskiego to zdecydowanie mój numer 2. 4 książki zawierające tysiące zadań to coś, co doskonale wyćwiczy schematy, postawi wiele wyzwań i co najważniejsze pozwoli na zapamiętanie materiału. Polecam książkę ze względu na powtarzalność i wykorzystanie procesów pamięci mechanicznej, nie ze względu na wysoką jakość zadań. Według mnie książka jest idealna do przygotowania się do bieżących lekcji oraz do generalnych przygotowań maturalnych. Przed samą maturą postawiłbym jednak na zbiór zadań maturalnych Barbara Pac.

 

3. Nowa Era repetytorium chemia

Coś bardzo zaskakującego na tej liście, a mianowicie repetytorium. Było ono bardzo pomocne, ponieważ często w procesie edukacji pomijamy rzeczy jak kolor danej substancji, wykorzystanie jakiegoś pierwiastka albo ciekawe efekty reakcji. Nowa Era repetytorium doskonale uzupełnia te informacje i ma bardzo przystępną formę. Jej najważniejszym atutem jest to, że każda reakcja zostaje bardzo dobrze wizualizowana, co często jest opisywanie w zadaniach. Repetytorium jest również bardzo ciekawe dla kogoś, kto naprawdę lubi chemię!

 

4. Chemia LO zb.zadań zak.rozszerzony Pazdro OE

Zbiór ten jest wyjątkowo genialny do przerabiania zadań z chemii organicznej. Jest to wyjątkowo ciężki temat, który często pojawia się na maturze, więc odpowiedni zbiór zadań potrafi zrobić robotę jeśli chodzi o ten dział. Stąd też polecam do codziennego przerabiania. Jednak odpuściłbym wykorzystywanie zbiorku tuż przed maturą, ważniejsze wtedy będą arkusze maturalne oraz Barbara Pac

 

5. A. Persona: Chemia. Matura. Wybór testów

Przed samą maturą polecam również Chemia. Matura. Wybór testów. Jest to niewątpliwie zebranie najważniejszych informacji w jednym miejscu. Może on świetnie współpracować z Barbarą Pac.

 

Niestety nasz czas jest bardzo cenny w klasie maturalnej. Nie można zapominać o regularnym przerabianiu arkuszy maturalnych, które zdecydowanie dadzą najwięcej efektów. Co więcej, warto dogłębnie przejrzeć notatki z lekcji, bo to one będą najcenniejszą bronią podczas egzaminu dojrzałości. Powodzenia!

 

5 najlepszych książek przygotowujących do matury

 

Autor: Mateusz D.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść blogów, są one osobistą opinią autora