Wyrażenia przyimkowe powstają poprzez połączenie przyimka z rzeczownikiem, przysłówkiem, liczebnikiem lub zaimkiem. Mają zmienny status i właśnie dlatego często zastanawiamy się: jeden czy dwa wyrazy? W języku polskim najczęściej przyimki z następującymi po nich wyrazami pisze się oddzielnie, np. do pracy, na razie, od dawna.
Niektóre przyimki jednosylabowe mogą również przyjmować końcówkę -e. Dzieje się tak w przypadku staropolskich form przyimka bez, nad, od, przed, przez. Na przykładwe frazach beze mnie, ode mnie, nade wszystko, przede wszystkim, a takżeprzeze mnie.
Dlatego pisownia wyrażenia przeze mnie, zgodnie z powyższą regułą, jest zawsze rozłączna.
Formę łączną mają tylko dawne połączenia przyimkowe, które we współczesnej polszczyźnie są zrostami, np. wprawdzie, wkoło, wtenczas.
Właściwa forma: przeze mnie!
Przeze to forma oboczna przyimka przez, co ciekawe, występuje tylko w wyrażeniu przeze mnie. Żadnym innym. Można tym zwrotem opisać coś, co się wydarzyło, lub zostało zrobione przez siebie w pozytywnym oraz negatywnym sensie. Oto przykłady:
Ten obraz został namalowany przeze mnie.
Julka wyjechała, to przeze mnie!
Synonimy dla frazy przeze mnie, które możemy wykorzystać to: wskutek, z powodu, za przyczyną, za pośrednictwem, poprzez, via, za pomocą.
Przeze mnie, jak to zapamiętać?
Cytaty z literatury zawsze są przydatne w utrwaleniu prawidłowej pisowni, również w przypadku wyrażenia przeze mnie. Poniżej znajdziesz takie, które mogę Cię zainteresować i w ten sposób ułatwić zapamiętanie właściwej formy na zawsze:
- Czasami chciałbym znać istotę nocnych myśli. Są bardzo pokrewne snom. Raz mogę nimi kierować, a znowu kiedy indziej robią, co chcą, i gnają przeze mnie jak silne, nieokiełznane konie.
John Steinbeck, „Zima naszej goryczy”,
- Jedyny Czas, jaki mnie interesuje, to Czas przeze mnie zatrzymany.
Vladimir Nabokov,
- Przeze mnie droga w miasto utrapienia.
Dante Alighieri, „Boska komedia”,
- Postaci tak realne, jak wdychane przeze mnie powietrze porwały mnie ze sobą w tunel przygód i tajemnic, z którego nie chciałem się wydostawać.
Carlos Ruiz Zafón, „Cień wiatru”.
Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny, być może zainteresują Cię także inne na naszej stronie. Pytania dotyczące skomplikowanej gramatyki języka polskiego znajdziesz tutaj:
Jak napisać: na pewno czy napewno?
Jak napisać: w końcu czy wkońcu?
Jak napisać: naprawdę czy na prawdę?
Jak napisać: spowrotem czy z powrotem?
Jak napisać: niema czy nie ma?
Jak napisać: rzadko czy żadko?
Jak napisać: po prostu czy po prostu?
Jak napisać: na co dzień czy na co dzień?
Jak napisać: od razu czy odrazu?
Jak napisać: nieważne czy nie ważne?
Cytaty pochodzą ze strony: https://lubimyczytac.pl/cytaty