Jak napisać prawidłowo: „w końcu”? Tak! Jest to wyrażenie przyimkowe, a takie zgodnie z zasadami obowiązującymi w języku polskim, zawsze piszemy oddzielnie. Wyrażenia te są połączeniami przyimków z innymi częściami mowy: z rzeczownikami, zaimkami, przysłówkami i liczebnikami. Według tej reguły poprawna pisownia jest rozłączna, czyli „w końcu”. Ten sam mechanizm obowiązuje w przypadku fraz: w bród, w kółko, w oczy, w ogóle, w poprzek, w prawo, we czwartek, we wrzątku, z cicha, z dala, z grubsza, z pomocą, z rana, z wolna itp.
„W” to przyimek prosty i podobnie jak: z, do, na, bez, za, pod, u, nad, o, od, po, jest nieodmienną częścią mowy, która łącząc się z innymi wyrazami, nadaje im nową treść. Na przykład rzeczownik czas tworzy z przyimkami wiele zestawień: na czas, w czas, do czasu, o czasie, od czasu, przed czasem itp.
Reasumując: „w końcu” zawsze piszemy osobno.
Właściwa forma: w końcu!
Co ciekawe, „w” to przyimek, który nie tworzy oddzielnej sylaby. Co to znaczy? Przyimek niezawierający samogłoski tworzy jedną sylabę z pierwszą sylabą następującego po nich słowa. Sylaba zwykle jest wyrażona samogłoską lub przynajmniej ją zawiera. W języku polskim to jeden z wyjątków. Dźwięk oznaczony literą w nie spełnia tego warunku i spaja się ze spółgłoską k, tworząc jedną całość połączoną z wyrazem koniec.
Przykład: Nie mogę się doczekać piątku, bo w końcu Cię zobaczę!
Zdanie składa się z 16 sylab: nie-mo-gę-się-do-cze-kać-pią-tku-bo-wko-ńcu-cię-zo-ba-czę. Jak widać, „wko” w zdaniu stanowi jedną sylabę, i prawdopodobnie z tego powodu czasem pojawiają się pytania i trudności z prawidłową formą zapisywania tego wyrażenia.
Słownik języka polskiego podaje, że wyrażenie w końcu oznacza nareszcie, na zakończenie. Synonimy, którymi możemy zastąpić tę frazę to: ostatecznie, wreszcie, kiedyś, zresztą, chociaż, poza tym, w każdym razie, docelowo, na pewno.
Jak to zapamiętać?
W końcu nadszedł czas na cytaty! Przeczytaj je, a na pewno już zawsze będziesz pamiętać o prawidłowej pisowni. Oto fragmenty z literatury zawierające to wyrażenie:
- Jeśli spadniesz na kogoś, nie wystarczy powiedzieć, że nie chciałeś. W końcu ten ktoś też wcale nie chciał, żebyś na niego spadał.
Alan Alexander Milne, „Kubuś Puchatek”,
- To pewne, jak to, że woda jest mokra, dni długie, a przyjaciel zawsze w końcu cię zawiedzie.
Neil Gaiman, „Amerykańscy bogowie”,
- Rzeczy, które posiadasz, w końcu zaczynają posiadać ciebie.
Chuck Palahniuk, „Fight Club. Podziemny krąg”,
- Każde zmartwienie w końcu się zużywa.
Stephen King, „Ręka mistrza”.
Nie ma już żadnych wątpliwości, w końcu wszystko zostało wyjaśnione! Jeśli masz jeszcze inne pytania dotyczące właściwej formy pisania, mogą Ci się przydać poniższe artykuły:
Jak napisać: na pewno czy napewno?
Jak napisać: nie ma czy niema?
Jak napisać: rzadko czy żadko?
Jak napisać: na co dzień czy na co dzień?
Jak napisać: od razu czy odrazu?
Jak napisać: przezemnie czy przeze mnie?
Jak napisać: nieważne czy nie ważne?
Cytaty pochodzą ze strony: https://lubimyczytac.pl/cytaty