Zdrowotne właściwości olejku różanego - Skarby Bułgarii
Właściwości lecznicze i odmładzające olejku różanego znane są od czasów starożytnych.
1. W przemyśle kosmetycznym z płatków czerwonych róż wytwarza się produkty o wybielającym, białawym efekcie.
2. Liście odmian białych zawierają substancje żywiczne i śluzowe o działaniu przeczyszczającym. Suszone i mielone na proszek, dodawane do wody łagodzą bóle brzucha. Odwary są również odpowiednie dla dzieci. Dżem z płatków białej róży ma bardzo słabe działanie.
3. Najbardziej użyteczna ze wszystkich odmian jest Rosa damascena.
Połączenie różnych składników decyduje o wyjątkowych właściwościach olejku różanego. Jest silnym antydepresantem. Syndrom chronicznego zmęczenia, apatii, przygnębienia przezwycięża się, wdychając rano i wieczorem aromat 10 kropli olejku różanego nałożonego na chusteczkę.
4. Olejek różany leczy bezsenność, depresję, głęboki pesymizm bez wyraźnego powodu lub spowodowany poczuciem bezradności, bezużyteczności i beznadziejności. Jednym ze sprawdzonych dobrych lekarstw jest ciepła kąpiel z dodatkiem 2-3 kropli olejku różanego.
5. Kropla olejku różanego dodana do 2 kropli olejku migdałowego lub miętowego pomaga przy nudnościach.
6. Olejek różany stosowany na powierzchnię skóry normalizuje oddychanie i obniża ciśnienie krwi. Jego stosowanie ma bardzo dobry wpływ na układ krwionośny i pokarmowy. Stosuje się go na kołatanie serca, arytmię i zaburzenia krążenia krwi.
7. Olejek różany reguluje gospodarkę hormonalną, wspomaga powstawanie żółci i jest jednym z głównych olejków w aromaterapii, co zmniejsza stres i napięcie nerwowe. Ten rodzaj terapii jest odpowiedni dla pacjentów z uporczywymi i poważnymi życiowymi problemami zdrowotnymi.
8. Olejek różany znany jest również jako silny afrodyzjak. Posiada właściwości antyseptyczne, antyseptyczne i bakteriobójcze. Wchodzi w skład preparatów i leków do leczenia problemów dermatologicznych.
9. Produktem dodatkowym przy ekstrakcji olejku różanego jest woda różana.
Dogłębnie oczyszcza skórę. Dzięki systematycznym zabiegom na twarz każda tkanka jest ujędrniona. Produkt skutecznie leczy trądzik i obrzęki twarzy. Zmiękczające i przeciwwodne właściwości wody różanej są wykorzystywane przy problemach takich jak pękanie i reakcje skórne w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych
Bułgaria światowym liderem w produkcji olejku różanego
1. Według mapy Bułgarii Dolina Róży obejmuje 19 gmin.
2. Zbiór róż odbywa się ręcznie, a zbiór rozpoczyna się bardzo wcześnie rano i trwa najpóźniej do południa. Kwiat powinien być świeży i nie powinien być w pełnym rozkwicie, aby zachować swój aromat i wilgoć.
3. Na świecie istnieje ponad 200 gatunków i ponad 18 000 odmian róż. Produkcja róży w Bułgarii oparta jest na odmianie „Damascene” („Róża Kazanlak”). Co roku w Bułgarii zbiera się ok. 8,5 tys. ton różowych kwiatów.
4. Z roku na rok cena różowych kwiatów rośnie i zwiększa się zapotrzebowanie na olejek różany
5. Bułgaria jest światowym liderem w produkcji olejku różanego. W Bułgarii rocznie produkuje się średnio około 2 ton olejku różanego, z czego 95% jest eksportowane. Głównym konkurentem Bułgarii jest Turcja.
6. W Bułgarii jest ponad 2000 hodowców róż, produkujących około 70-80% olejku różanego na świecie. Zwykle z około 3 ton kwiatów uzyskuje się 1 kg olejku różanego.
7. Bułgarski olejek różany jest jednym z najdroższych i najbardziej poszukiwanych na międzynarodowym rynku perfumeryjnych olejków eterycznych.
8. Nazwa „Bułgarski olejek różany” jest chroniona patentem w 2014 roku jako bułgarski produkt w rejestrze nazw geograficznych chronionym przez Komisję Europejską. Od 1944 roku firma „Bułgarska Róża” z Karłowa jest właścicielem chronionej nazwy pochodzenia „Olejek z róży bułgarskiej”, która jest zarejestrowana w Urzędzie Patentowym Republiki Bułgarii.
9. Stolicą Doliny Róż jest miasto Kazanłyk. Jest też jedyne w Bułgarii Muzeum Róż. Mieści się w nim ponad 15 000 eksponatów związanych ze zbieraniem róż i produkcją róż w naszym kraju.
MUZEUM RÓŻY
Jeszcze przed wyzwoleniem w Bułgarii było około 10 tysięcy plantacji, a ilość produkowanego olejku różanego sięgała 1 tony rocznie. Pierwszy certyfikat dla ogrodów różanych w regionie Karłowa pochodzi z 1712 roku. W 1820 roku Doncho Papazoglu otworzył pierwszą fabrykę olejku różanego w Kazanłyku. Następnie jego dwaj synowie rozwinęli biznes i weszli na rynki międzynarodowe.
Bułgaria zyskała największą popularność jako producent olejku różanego pod koniec XIX i na początku XX wieku, kiedy perfumiarze, kosmetyki i farmaceutyki odkryły go jako nieodzowny składnik wytwarzanych przez siebie produktów.