Analityka biznesowa to jedna ze szczególnie istotnych branż w aspekcie rozwoju ekonomii, a sami analitycy biznesowi pełnią kluczową funkcję w zakresie podejmowania racjonalnych i potencjalnie zyskownych decyzji przez firmy. Nic dziwnego, że ten nowoczesny zawód jest bardzo wysoko ceniony, a analitycy biznesowi mogą liczyć na naprawdę pokaźne zarobki.
Jako taka, analityka biznesowa jest, rzecz jasna, dziedziną należącą do szeroko rozumianej ekonomii. Jest to jednak trudna specjalizacja, a osoba wykonująca zawodów analityka biznesowa posiada o wiele więcej kompetencji, niż “zwykły” ekonomista, który jedynie ukończył studia na tym kierunku. Ile zarabiają analitycy biznesowi? Jakie umiejętności i kompetencje formalne są niezbędne, aby móc wykonywać ten zawód? Dowiesz się tego, czytając tekst na BUKI. Jeśli natomiast rozważasz analitykę biznesową jako potencjalną ścieżkę przyszłej kariery zawodowej, na pewno sporą pomocą mogą być dla Ciebie korepetycje z ekonomii dostępne w ramach serwisu korepetytorskiego BUKI.
Czym dokładnie zajmuje się analityk biznesowy?
Zadaniem analityka biznesowego jest wszechstronna analiza dostępnych danych finansowych w celu oszacowania potencjalnej intratności danych przedsięwzięć. Analitycy biznesowi zajmują się zarówno już istniejącymi obszarami działania firmy, szacując ich jakość oraz wpływ na globalne wyniki finansowe przedsiębiorstwa, jak i też szacowaniem przewidywanej opłacalności nowych projektów lub inwestycji.
Co ważne, analityk biznesowy nie podejmuje działalności dotyczących przedsiębiorstwa. Jego zadaniem jest dobór, analiza i opracowanie dostępnych danych w celu udzielenia osobom decyzyjnym jak najbardziej precyzyjnych informacji. Aby było to możliwe, analityk musi nie tylko być w stanie realizować zaawansowane procesy badania danych i przekładania ich na precyzyjne konkluzje. Na tym stanowisku ważna jest również kreatywność oraz umiejętność samodzielnego decydowania, które z faktorów są w danym przypadku szczególnie istotne, a które z kolei można uznać za drugorzędne. Najlepszych analityków biznesowych cechuje między innymi to, iż są oni zdolni we własnym zakresie tworzyć oryginalne modele analiz, które okazują się wysoce efektywne w wybranych, jednostkowych przypadkach. Wbrew pozorom, praca analityka finansowego nie polega więc tylko i wyłącznie na powielaniu już istniejących szablonów analitycznych, aczkolwiek znajomość tych ostatnich również stanowi ważny czynnik w spektrum kompetencji takiego specjalisty.
Jakie są kluczowe umiejętności i kompetencje potrzebne do pracy jako analityk biznesowy?
Analityk biznesowy w pierwszej kolejności musi oczywiście dysponować bardzo specjalistyczną i głęboką wiedzą na temat mechanizmów ekonomii, finansów, rachunkowości, modeli biznesowych, modeli statystycznych. Konieczna jest także zaawansowana, praktyczna znajomość wybranych rynków, umiejętność pozyskiwania wiarygodnych informacji biznesowych oraz zdolność efektywnego wykorzystywania dostępnych narzędzi informatycznych. Jeszcze jakiś czas temu, analitycy biznesowi korzystali głównie z Excela, który, oczywiście, nadal stanowi jedno z niezbędnych narzędzi. Obecnie nieodzowne są jednak także o wiele bardziej zaawansowane narzędzia informatyczne, zwłaszcza z zakresu Business Intelligence.
Co oczywiste, analityk biznesowy musi być także dobrym matematykiem. Nieodzowną właściwością tego zawodu jest również umiejętność analizowania i, jeśli jest to konieczne, korygowania własnych analiz. Analityk koniecznie musi także posiadać zdolność wyboru odpowiednich źródeł informacji, adekwatnych do konkretnych celów biznesowych. Tutaj należy wspomnieć, że aktualnie zawód analityka jest o wiele bardziej złożony, niż miało to miejsce wcześniej. Ilość dostępnych danych wzrosła wielokrotnie, przede wszystkim z powodu rozwoju branży e-commerce oraz pojawienia się dziesiątek narzędzi mających na celu np. Analizę i obserwację zachowań konsumentów w sieci.
Jakie są średnie zarobki analityka biznesowego w różnych branżach i regionach?
Według oficjalnych statystyk za rok 2024 mediana pensji w zawodzie analityka biznesowego w Polsce wynosi dokładnie 9 570 złotych brutto. Jedna czwarta najlepszych i najlepiej zarabiających specjalistów zarabia średnio 12 000 złotych brutto w skali miesiąca. Z kolei jedna czwarta najniżej opłacanych specjalistów w tej dziedzinie może liczyć na apanaże nieprzekraczające pułapu 7 700 złotych brutto miesięcznie.
Oczywiście, średnie pułapy zarobków będą znacząco różnić się w zależności od kilku najważniejszych faktorów. Oto niektóre z nich:
- Wielkość miasta: najwięcej zarabiają analitycy biznesowi pracujący na co dzień w Warszawie oraz w Krakowie. Jeśli chodzi o stołeczne miasto, to średnia wysokość zarobków według portalu Indeed.pl wynosi 15 500 PLN miesięcznie. W Krakowie kwota ta oscyluje w granicach 12-13 000 PLN.
- Kompetencje i doświadczenie: najlepiej wyszkoleni i doświadczeni analitycy biznesowi, mogący pochwalić się bogatym CV, niekiedy zarabiają nawet 24-25 tysięcy złotych w skali miesiąca. Z kolei początkujący specjaliści standardowo mogą liczyć na apanaże w przedziale od 6 do 8 600 złotych w skali miesiąca.
- Wielkość i budżet firmy: największe wynagrodzenia otrzymują analitycy biznesowi pracujący dla dużych korporacji, zwłaszcza tych mających siedziby w największych polskich miastach. W przypadku mniejszych firm, kwoty wynagrodzeń miesięcznych mogą być nawet 8-10 tysięcy PLN mniejsze w skali miesiąca.
Znaczenie ma też oczywiście forma zatrudnienia. W tej branży bardzo popularnym wariantem współpracy jest B2B. W tym wypadku kwoty miesięcznych dochodów są oczywiście wyraźnie wyższe. Na gorsze uposażenie mogą liczyć specjaliści, którzy wybierają klasyczną umowę o pracę.