Nauka języka może być przeprowadzana na różne sposoby i składać się z wielu elementów. Rodzice mogą poszczególne składniki dobierać nie tylko pod kątem intensywności, ale też jakości i skuteczności nauczania. Czy książeczki dla dzieci po angielsku to dobra metoda? Oczywiście! Sprawdzi się szczególnie w tych domach, gdzie czytanie jest czymś naturalnym. Bajka na dobranoc po angielsku? Czemu nie!
Jak wybrać odpowiednie książki dla dzieci do nauki języka angielskiego?
Na rynku jest wiele treści przeznaczonych do nauki języka. Ich dobór powinniśmy zacząć od głównego kryterium, którym jest wiek odbiorcy. Najczęstsze przedziały wiekowe, w których poszukujemy książeczek dla dzieci to:
- 0-2 lat, na tym etapie raczej nacisk jest kładziony na poznawanie świata i zabawę (w tym kolorowanki) i raczej nie praktykuje się typowego nauczania językowego w formie osobnego segmentu literatury,
- 3-5 lat, to najlepszy moment, aby zacząć dziecku przybliżać język angielski, można zrobić to zarówno poprzez świat klasycznych bajek, jak i ulubionych bohaterów znanych np. z seriali lub gier, wybór jest ogromny,
- 6-8 lat, można określić już jako wiek pewnego zaawansowania szkolnego, gdzie obok podstawowego słownictwa można już myśleć o pokazaniu pierwszych zjawisk gramatycznych i nieco bardziej zaawansowanych konstrukcji zdań, tu również nie brakuje ciekawych pozycji,
- 9-12 lat, to już wiek nastoletni i w tym przedziale raczej nie należy mówić o „książeczkach” dla dzieci – tu sprawdzają się powieści spisane w dwóch językach, pomocne będą też ebooki z dostępem do słownika etc.
Można zatem założyć, że od 3 do około 8 roku życia możemy dziecko wspierać, podsuwając mu przyjemne materiały edukacyjne. Jeśli nie chcemy, aby się znudziło, to warto celować w:
- Ciekawe historie,
- Ładną oprawę graficzną,
- Dobrze znanych bohaterów,
- Konkretne obszary słownictwa (pobudzanie ciekawości, np. związanej z częściami ciała, podróżami etc.).
Pomocne mogą być też planszówki w języku angielskim oraz inne materiały edukacyjne również często spotykane w księgarniach, ale warto pamiętać, że to osobna kategoria produktów. Dziś skupmy się na książeczkach!
TOP 10 najlepszych książek dla dzieci do nauki języka angielskiego
Jako pierwsze przedstawiamy pięć książek z kategorii 3-5 lat:
Pan Oskar na wakacjach
Wyprawa życia? To zdecydowanie spodoba się każdej dziewczynce i każdemu chłopcu. Pan Oskar to pies zwiedzający różne rejony i spotykający na swojej drodze inne przemawiające zwierzęta. Najważniejszy jest fakt, że wszystkie wypowiedzi i nazwy przedmiotów są w dwóch językach. Całość ma rewelacyjną oprawę graficzną, charakterystyczną dla dobrych komiksów.
Seria Kitty Kotty
To dość tanie (ok. 7 zł za sztukę) książeczki z ulubioną bohaterką najmłodszych – Kicią Kocią. Te książki warto przynajmniej raz przeczytać razem z dzieckiem, ponieważ nie zawierają tłumaczeń (są w całości w języku angielskim). Na szczęście zdania są na tyle proste, że każda osoba na poziomie średniozaawansowanym będzie mogła poradzić sobie z ich tłumaczeniem.
Na tropie angielskich słówek
To jedna z tych książek, które są dość duże (31 na 23 cm) i chociaż premierę miały dość dawno (2017), to pozostają ponadczasowe. Konstrukcja składa się z 12 rozkładówek (plansz), zawierających zarówno elementy graficzne, jak i słówka. Ciekawostką jest to, że angielskie wyrazy są tutaj wstawione na zasadzie skojarzeń, a nie bezpośredniego przyporządkowania do przedmiotu.
Części ciała i liczby. Pops i Boti uczą angielskiego
To jedna z książeczek tworzonych przez fachowca. Autorka, Ewa Podleś, jest pedagogiem z dużym doświadczeniem. Postawiła na przedstawienie pewnej historii, którą łączy z okazją do nauki słownictwa z zakresu części ciała. To nie wszystko – książka jest też idealnym wstępem do liczenia po angielsku lub powtórki z tego tematu.
W podróży. Moja pierwsza encyklopedia polsko-angielska z okienkami
Słowo „encyklopedia” może być tutaj mylące, ponieważ książeczka nie zawiera definicji słów. Są za to przyjemne w odbiorze obrazki, podpisane w języku angielskim. Co prawda stron jest jedynie 12, ale dla początkujących (ok. 3 lat) to będzie świetna propozycja.
Spójrzmy zatem na kilka opcji dla nieco starszych dzieci, w wieku 6-8 lat:
Kubusiowy słowniczek angielsko polski. Kubuś i Przyjaciele
Umiejętność korzystania ze słownika jest bardzo przydatna. Oczywiście sztuczna inteligencja tłumaczy dla nas w locie nawet rozmowy telefoniczne, ale… pewnych umiejętności po prostu warto nabrać. W słowniku z doskonale znanym Kubusiem Puchatkiem znajdziemy nie tylko ciekawe słowa, ale też wymowę i wytłumaczenie jak korzystać z wszystkich tych informacji.
Z angielskim przez świat. Krzyżówki ze słowniczkiem obrazkowym
Rozwiązywanie krzyżówek to świetna zabawa! Ta książka została opracowana w ten sposób, aby jednocześnie poznawać przydatne słówka, jak i umieć przypasować je do pytań. Poziom trudności jest adekwatny dla dzieci w wieku 7 lat i więcej.
Sherlock Junior
To cała seria książek przygodowych napisanych po Polsku, z wtrąceniami po angielsku. Nauka z kontekstu w połączeniu z dobrą fabułą? Czemu nie!
Storybook. Historyjki po angielsku i po polsku
To przedstawiciel dość szerokiego gatunku powieści, w których zdania 1:1 są tłumaczone na język angielski. To bardzo dobra metoda nauki, a książki te warto przeczytać nawet kilka razy.
Opowieści z Kalinki czyli Koński świat Stefci
Na koniec świetna propozycja dla dziewczynek, wydana pod koniec zeszłego roku. Zawiera aż 231 stron wciągającej opowieści. Dla dzieci zafascynowanych zwierzętami polecana jest szczególnie!
Potrzebujesz więcej tego typu inspiracji? Zapisz dziecko na zajęcia indywidualne z nauczycielem spotkanym na BUKI! Taka osoba pomoże w nauce nie tylko dziecku, ale również rodzicom podpowie najlepsze metody i wskaże właściwe tempo.