Czasowniki nieregularne angielskie — jak się ich uczyć?

19.08.2021

Czasowniki nieregularne angielskie — jak się ich uczyć?
Nauka języków
 1. Czym są czasowniki nieregularne i po co są potrzebne?
 2. Tabele czasowników nieregularnych angielski: jak z nich korzystać?
 3. Jak zapamiętać wszystkie czasowniki nieregularne? Inne porady i metody.
 4. Nauka angielskich czasowników nieregularnych — znaczenie korepetycji
 5. Czasami mówi się, że gramatyka języka angielskiego nie należy do trudnych, na przykład w porównaniu z językami łacińskimi. Jedną z charakterystycznych cech angielskiego stanowi jednak bardzo duża ilość czasowników nieregularnych, które można dzielić na wiele różnych grup. Co oczywiste, dla osoby uczącej się mowy Szekspira, angielskie czasowniki nieregularne mogą być poważnym problemem. Jak sama nazwa wskazuje, odmieniają się one w sposób nieregularny, ergo przyswojenie czasowników nieregularnych w języku angielskim wymaga potężnego wysiłku pamięci.

  Na szczęście istnieje parę przydatnych sztuczek, które znacząco pomogą nam przyswoić czasowniki nieregularne. Angielski stanie się dzięki temu o wiele bardziej przystępny, a nasza nauka wyraźnie przyspieszy. 

  Czym są czasowniki nieregularne i po co są potrzebne?

  Czasowniki regularne w języku angielskim odmieniają się w czasach przeszłych według prostej reguły, która nieco zmienia się zależnie od wyrazu:

  Bezokolicznik

  Past Tense
  Past Participle

  Want

  Want+ed

  Want+ed

  Play

  Play+ed

  Play+ed

  Cry

  Cr+ied

  Cr+ied

  Study

  Stud+ied

  Stud+ied

  Wystarczy zapamiętać regułą generalną (dodanie końcówki „ed” do tematu bezokolicznika), oraz dosłownie kilka reguł pobocznych, które stosujemy np. wtedy, gdy bezokolicznik kończy się połączeniem spółgłoski i samogłoski „y”.

  Problemem będą natomiast czasowniki nieregularne. Odmieniają się one według zupełnie innych zasad. Część można podzielić grupy, pozostałe to z kolei angielskie czasowniki całkowicie nieregularne. Dlaczego jednak ich znajomość jest tak ważna? Przyczyna jest prosta. Do tej grupy zaliczamy naprawdę mnóstwo wyrazów absolutnie fundamentalnych. Angielskie czasowniki nieregularne to między innymi słowa określające tak podstawowe czynności, jak:

  • Be: Być
  • Write: Pisać
  • Buy: Kupować
  • Can: Móc
  • Do: Robić
  • Eat: Jeść
  • Have: Mieć
  • Know: Wiedzieć
  • Pay: Płacić
  • See: Widzieć

  Podaliśmy tylko 10 wybranych przykładów, spośród całego mnóstwa angielskich czasowników nieregularnych. Ale już na tych przykładach widzimy, jak ważną rolę spełniają angielskie irregular werbs. Trudno wyobrazić sobie posługiwanie się angielskim bez ich znajomości. Po pierwsze dlatego, że wiele czasowników nieregularnych denominuje czynności i akcje o charakterze najbardziej podstawowym. Po drugie zaś dlatego, że angielskie czasowniki nieregularne często nie mają synonimów. 

  Tabele czasowników nieregularnych angielski: jak z nich korzystać?

  Poza najbardziej podstawową metodą nauki angielskich czasowników nieregularnych, jaką jest osłuchiwanie się z językiem, przydatne okaże się też tabelki. Tutaj warto jednak posłużyć się pożyteczną sztuczką i podzielić angielskie czasowniki nieregularne na niezbyt liczne, a jednocześnie dające się łatwo zapamiętać podgrupy.

  Jako pierwszą grupę będziemy więc mieli przykładowe czasowniki nieregularne angielskie, które po odmianie w czasach przeszłych będą zawierać literę „O” w centralnej sylabie:

  Czasowniki nieregularne angielskie — jak się ich uczyć?

  Widzimy, że po podzieleniu czasowników angielskich w ten sposób, zapamiętanie ich form w czasach przeszłych staje się po prostu łatwiejsze. Wynika po prostu z faktu, że podobieństwa są odbierane przez nas umysł jako harmonia. Mamy też naturalną skłonność do dzielenia rzeczy na kategorie, zaś powyższy podział jest wysoce intuicyjny.

  Przechodzimy teraz do następnej grupy jeśli chodzi o czasowniki nieregularne. Angielski zawiera również takie formy, które po odmianie będą posiadać w sylabie centralnej literę „A”:

  Czasowniki nieregularne angielskie — jak się ich uczyć?

  W następnej grupie język angielski czasowniki nieregularne prezentuje nam z końcówkami „T”:  

  Czasowniki nieregularne angielskie — jak się ich uczyć?

  I wreszcie czasowniki całkowicie nieregularne w języku angielskim:

  Czasowniki nieregularne angielskie — jak się ich uczyć?

  Tego rodzaju podziałów jest więcej. Możemy je także kreować samodzielnie. Najważniejsza zasada jest taka, aby pomiędzy odmienionymi formami czasowników zachodziło podobieństwo w mechanice odmiany. Dzielenie czasowników według innych zasad, np. tematycznie jest o wiele mniej skuteczne. Nasz umysł jest bardziej czuły na zbieżności dźwiękowe i wizualne, niż konceptualne.

  Jak zapamiętać wszystkie czasowniki nieregularne? Inne porady i metody.

  Tak samo, jak przy nauce każdego innego języka obcego, również opanowanie angielskiego oraz jego czasowników nieregularnych zależy także od osłuchania się z językiem. W tym zakresie zaś trudno o lepszą pomoc, niż literatura, najlepiej ta najwyższych lotów. Pisarze uznawani za najwybitniejszych stylistów swojego języka mają to do siebie, że ich fraza jest melodyjna i dobitnie, zapada w pamięć niejako samoistnie, co rzecz jasna ma ogromne znaczenie dla ogólnej nauki języka, ale także jeżeli chodzi o same angielskie czasowniki nieregularne. Tak prezentuje się fragment słynnej powieści „Lolita” Vladimira Nabokova: 

  “She was Lo, plain Lo, in the morning, standing four feet ten in one sock. She was Lola in slacks. She was Dolly at school. She was Dolores on the dotted line. But in my arms she was always Lolita. Did she have a precursor? She did, indeed she did. In point of fact, there might have been no Lolita at all had I not loved, one summer, an initial girl-child. In a princedom by the sea. Oh when? About as many years before Lolita was born as my age was that summer”.

  Na zielono zaznaczono wszystkie angielskie czasowniki nieregularne, jakie pisarz zdołał pomieścić w tak krótkim urywku prozy.

  Oczywiście, możemy czytać także mniej kontrowersyjne książki. Nabokov został tutaj przytoczony jako przykład, ponieważ wielu znawców uważa to za największego stylistę anglojęzycznej literatury XX wieku. Do grona pisarzy, którzy posługiwali się piękną i dźwięczną angielszczyzną zaliczamy jednak również takich twórców, jak między innymi Joseph Conrad, William Faulkner czy Saul Bellow. 

  Proza narracyjna przysłuży się nam przy nauce angielskich czasowników nieregularnych bardziej, niż na przykład esej lub publicystyka. Dlaczego? Ponieważ na ogół pisarz opowiada nam historię w czasie przeszłym. To z kolei wymusza częste stosowanie czasowników angielskich w Past Simple i Past Participle.

  Nauka angielskich czasowników nieregularnych — znaczenie korepetycji

  Czy można samodzielnie opanować czasowniki nieregularne w języku angielskim? Oczywiście, że tak. Zabierze nam to jednak najpewniej znacznie więcej czasu, niż gdybyśmy korzystali z dobrych korepetycji z angielskiego. Serwis BUKI posiada setki ogłoszeń od doświadczonych lektorach, którzy udzielają korepetycji w różnych polskich miastach, a także online. 

  Znalezienie odpowiedniego nauczyciela nie będzie żadnym problemem. W trakcie korepetycji nauczyciel może podzielić się z nami na przykład swoimi własnymi metodami nauki angielskich czasowników nieregularnych. Proces nauczania będzie zaś dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, co także ma ogromne znaczenie.

Autor:

Oceń wiadomość