Ścieżka kariery zawodowej - jak zadbać o rozwój profesjonalny?

20.08.2021

Ścieżka kariery zawodowej - jak zadbać o rozwój profesjonalny?
Rozwój osobisty
 1. Czym jest ścieżka kariery zawodowej?
 2. Przykładowa ścieżka kariery
 3. Czy w każdej profesji jest ścieżka kariery zawodowej?
 4. Kiedy rozpocząć planowanie ścieżki kariery zawodowej, żeby osiągnąć sukces?
 5. Być może właśnie odebrałeś wyniki matur i nie wiesz co dalej lub skończyłeś studia i nie wiesz, gdzie iść do pierwszej pracy. Twoja kariera tak naprawdę jeszcze się nie rozpoczęła. Być może pracujesz już od kilku lat i nie wiesz, jak dalej zaplanować swoją karierę. Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco, na jedno z pytań ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Przedstawimy, jak zadbać o swój rozwój i jak zaplanować ścieżkę kariery zawodowej.

  Czym jest ścieżka kariery zawodowej?

  Zgodnie z definicją zawartą w encyklopedii zarządzania ścieżką kariery zawodowej to logicznie zaplanowany własny rozwój zawodowy. Obejmuje nawet kolejność zajmowanych stanowisk, które pośrednio będą, dążyły do osiągnięcia konkretnego celu. Pozwala to spełnienie swoich celów, ambicji, zdobywanie doświadczenia i podnoszenie własnych kwalifikacji. Ścieżka kariery zawodowej polega na samorealizacji. Samorealizacja znajduje się wysoko w hierarchii potrzeb człowieka. Ma istotny wpływ na Twoje samopoczucie i poziom zadowolenia z życia. Nie ma co się oszukiwać, ale kariera zawodowa to istotny element naszego życia. Decyduje o Twoich finansach, charakterze i ogólnym samopoczuciu. Nie ma nic gorszego niż wstawanie do pracy z jedną myślą “chcę już do domu”. Warto zaplanować swoją karierę zawodową i stworzyć ścieżkę kariery zawodowej, aby praca była czystą przyjemnością, pozwalała na spełnienie i samorozwój. Coraz więcej osób obecnie decyduje się na projektowanie swojej ścieżki kariery zawodowej. Zależy nam na zadowoleniu z pracy i osiąganiu wysokich dochodów. Coraz więcej z nas zdaje sobie również sprawę z istoty dobrego przygotowanie siebie do obecnego rynku pracy. Niektórzy mogą pomyśleć, że ciągły rozwój to swego rodzaju przymus i wymysł XXI wieku. Nie ma nic bardziej mylnego. Rozwój człowieka to jeden z nadrzędnych naszych celów. Rozwijamy się cały czas. Począwszy od naszych narodzin po budowaniu swojej kariery, dlatego tak ważne jest zadbanie o swoją ścieżkę rozwoju. W tym artykule przedstawimy Wam i pomożemy stworzyć własną ścieżkę kariery zawodowej.

  Ścieżka kariery zawodowej - jak zadbać o rozwój profesjonalny?

  Przykładowa ścieżka kariery

  Planowanie ścieżki kariery zawodowej zaczyna się od przemyślenia pewnych spraw i rozmowy z samym sobą. Musisz być świadomy swoich mocnych i słabych stron. Planując swój samorozwój, dobrze jest wiedzieć co potrafimy oraz zdawać sobie sprawę z tego co musimy poprawić. Jeżeli dopiero zaczynasz studia lub jesteś w trakcie, a nie do końca radzisz sobie z niektórymi przedmiotami warto rozpocząć samorozwój już teraz. Dobrze jest zapisać się na zajęcia dodatkowe, aby podciągnąć swoją wiedzę z niektórych obszarów. Do tego idealnie sprawdzi się platforma BUKI, która gromadzi bazę najlepszych korepetytorów. Jeżeli nie wiesz, jakie są Twoje mocne i słabe stron, zawsze możesz poprosić najbliższe Ci osoby, aby pomogły Ci to ustalić. Można również zrobić własną analizę SWOT lub wykonać testy psychologiczne. Następnym krokiem jest wyznaczenie kierunku swojej ścieżki rozwoju. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, co chcesz robić i jak będziesz do tego dążyć. Dobrze jest podzielić swoje plany na krótkoterminowe i długoterminowe, np. do krótkoterminowych można zaliczyć znalezienie pracy w określonym zawodzie czy kierunku, a do długoterminowych ukończenie studiów magisterskich. Wyznaczając kierunek swojego rozwoju zawodowego, najważniejsze jest wybranie zawodu, w którym będziesz robić rzeczy, które po prostu kochasz i lubisz. Nie ma nic gorszego niż robienie przez większość życia rzeczy, których się nie lubi. Jeśli wyznaczysz już kierunek i ścieżkę kariery zawodowej, nie możesz zapomnieć o byciu profesjonalistą w swojej dziedzinie. Zachęcamy do udzielania się w różnych spotkaniach, debatach. Nawet tych studenckich. Dobrze jest poznawać nowe osoby oraz interesować się nowinkami i nowościami w swojej dziedzinie. Zdobywając nowe kontakty, wejdziesz w nowe środowisko, zdobędziesz znajomych z tej samej branży, być może to będzie szansa na Twój rozwój. Panując swoją ścieżka kariery zawodowej musisz pamiętać, że nauka nie kończy się na ukończeniu szkoły średniej czy studiów. Prawdopodobnie będziesz musiał uczyć się całe życie. Zdobywać nową wiedzę i dostosowywać się do zmian. Teraz pokrótce w kilku punktach przedstawimy Wam przykładowy plan ścieżki kariery zawodowej:

  1. Studia/pierwsza praca - to jest pierwsze etap planowania swojej kariery. Pamiętaj, że pierwsza Twoja praca nie jest wiążąca. Zawsze możesz ją zmienić na coś zupełnie innego. Nie zawsze, to co wydawało nam się idealnym pomysłem na życie, w rzeczywistości tak wygląda. Dobrze jest sprawdzać, co Ci się podoba, a co nie. Na pierwszą pracę dobrze się sprawdzą różne praktyki i staże. Możesz również próbować na stanowiska zastępcze. Jest to jeden ze sposób na zdobycie cennego doświadczenia. Nie bój się rezygnować i próbować nowych zawodów.
  2. Znalazłeś wymarzony zawód i chcesz się w nim rozwijać? Chcesz być najlepszym z najlepszych? Oznacza to, że pierwszy poważny krok do planowania ścieżki kariery zawodowej za Tobą. Oznacza to że wiesz, co chcesz robić. Musisz teraz określić swoje cele, np. ile chcesz zarabiać za 5 lat oraz wiele innych. Co jest dla Ciebie ważne, jak zamierzasz osiągnąć swój cel? Dobrze jest spisać swoje cele, abyś mógł do nich zajrzeć w każdej chwili. 
  3. Kolejny krok to awans lub zmiana pracy. Po przepracowaniu kilku pierwszych lat jest czas na awans lub zmianę pracy. Jest to niezbędne jeżeli chcesz osiągnąć swoje cele.  Na tym etapie dobrze jest sobie przypomnieć, do czego dążysz, a co już osiągnąłeś oraz co musisz zrobić, aby nadal iść naprzód.  Powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, czy stanowisko, na którym pracujesz spełnia Twoje wymagania, czy pomaga Ci w realizacji Twoich celów. Jak długo pracujesz w danej firmie i czy masz w niej szansę na rozwój? 
  4. Intensywny rozwój - zdobywanie nowych stanowisk, coraz to lepszych i lepiej płatnych wiąże się ze zdobywaniem większej wiedzy. Musisz się wykazać umiejętnościami twardymi i miękkimi. Prawdopodobnie w celu osiągnięcia awansu będziesz musiał się doszkolić, pójść na studia czy kurs. 
  5. Ostatni krok to podsumowanie. Musisz podsumować swoją ścieżkę kariery zawodowej. Odpowiedzieć sobie na pytanie, czy osiągnąłeś swój cel, który zamierzałeś (czy po 5 latach zarabiasz tyle, co planowałeś). Jeżeli tak to jest czas na to, aby postawić sobie kolejne cele i powtórzyć cały mechanizm od początku.

  Tworzenie ścieżki kariery zawodowej pomaga w realizacji swoich celów i dbanie o swój samorozwój. Weryfikuj i sprawdzaj, czy wszystko idzie tak, jak zaplanowałeś. Jeżeli nie, to dlaczego? Jak możesz to zmienić? Może cele, które sobie postawiłeś, okazały się nierealne do zrealizowania.

  1. W pewnym momencie prawdopodobnie osiągniesz stabilizację zawodową. Zrealizujesz swoje cele zawodowe, do których dążyłeś. Być może nie możesz się rozwijać bardziej w swoim zawodzie lub nie chcesz. Może wystarczy Ci to co masz lub będziesz zbliżać się do wieku emerytalnego. Warto jest zastanowić się, co dalej? Czy będziesz rozwijać swoje pasje i hobby? A może będziesz chciał nauczyć się czegoś nowego. Pamiętaj, że samorozwój znajduje się wysoko w hierarchii człowieka. Dużo osób bez nowych celów traci chęci i zapał do życia. Warto zawsze stawiać sobie pytanie - co dalej?

  Czy w każdej profesji jest ścieżka kariery zawodowej?

  Na to pytanie można odpowiedzieć krótko - tak. W każdym zawodzie możemy się rozwijać. Wielu osobom wydaje się, że ścieżkę kariery zawodowej mogą budować tylko osoby pracujące intelektualnie np. programiści, prawnicy, lekarze czy nauczyciele. Nic bardziej mylnego! Każdy z nas, w każdym zawodzie może się rozwijać. Wystarczą chęci. Można rozpocząć pracę w gastronomii na tak zwanym zmywaki, a kończyć jako szef kuchni. Można również zacząć pracę, jako osoba sprzątająca mieszkania, a w efekcie założyć swoją firmę sprzątającą. Bywa też tak, że jesteśmy osobą, która teoretycznie ma duże możliwości awansu i zmiany pracy np. programistą, a przez wiele lat albo całe życie zawodowe tkwimy w jednej firmie. Nie ma czegoś takiego, jak ścieżka kariery zawodowej dla określonych presji. Dosłownie każdy zawsze może się rozwijać i dbać o swój samorozwój. Wystarczą chęci, dążenie do celu i czas.

  Kiedy rozpocząć planowanie ścieżki kariery zawodowej, żeby osiągnąć sukces?

  Planowanie kariery zawodowej najlepiej zacząć jak najwcześniej. Tak naprawdę już po maturze. Jest to przydatne, aby wiedzieć, na jakie studia aplikować lub gdzie szukać swojej pierwszej pracy, jeżeli decydujesz się na studia zaoczne lub nie chcesz na nie iść. Warto jednak zaznaczyć, że nigdy nie jest za późno na planowanie ścieżki kariery zawodowej. Możemy się przebranżowić tak naprawdę w każdym wieku. Nawet, gdy masz 50 lat. Mamy wtedy jeszcze przed sobą wiele lat życia. Być może czujesz wypalenie zawodowe i nie wiesz co dalej ze swoją karierą. Dobrze jest wtedy na chwile zwolnić i zastanowić się nad samym sobą, odpowiedzieć sobie na kilka pytań i stworzyć własną ścieżkę kariery zawodowej. Zawsze warto jest zacząć robić to co się naprawdę lubi. Nie ma górnej granicy wieku. Liczą się chęci i umiejętności. Nie ma co się oszukiwać, ale im wcześniej tym lepiej, Masz większe szanse, możliwości i więcej czasu na pracę w nowym środowisku. Nie ma jednak sensu tkwić w zawodzie czy pracy, której się nie lubi.Autor:

Oceń wiadomość