Jak zdać egzamin z angielskiego? Wskazówki dla uczniów

17.05.2021

Jak zdać egzamin z angielskiego? Wskazówki dla uczniów
Edukacja szkolna
 1. Egzamin ósmoklasisty z angielskiego - jak się przygotować?
 2. Jak dobrze zdać egzamin maturalny z języka angielskiego?
 3. Egzamin z angielskiego FCE - praktyczne porady
 4. Egzamin z języka angielskiego - pomocne triki

Praktyczne porady jak zdać egzamin z angielskiego ósmoklasisty, maturalny, FCE. Odpowiadamy na pytanie, jak zdać egzamin B2 z angielskiego.

Egzaminy z języka angielskiego towarzyszą niemal wszystkim przez całą edukację. Osoby, które w szkole uczą się tego języka obcego, mają przed sobą minimum dwa takie testy tj. egzamin ósmoklasisty z angielskiego oraz egzamin maturalny. Dla osób, które wiążą swoją przyszłość z angielskim, jest jeszcze szereg innych sprawdzianów np. egzamin z angielskiego FCE. W tym artykule przedstawimy praktyczne porady, jak można przygotować się do takich egzaminów.

Egzamin ósmoklasisty z angielskiego - jak się przygotować?

Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego z pewnością jest bardzo stresującym wydarzeniem dla wszystkich uczniów. Jest to jeden z pierwszych poważnych testów na ścieżce edukacyjnej. Najważniejsze, aby  być dobrze przygotowanym oraz posiadać umiejętność radzenia sobie ze stresem. Na pocieszenie możemy zdradzić, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Mimo wszystko nie powinniśmy olewać tego egzaminu z języka angielskiego, ponieważ może on mieć decydujący wpływ na dalszą edukację. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak przygotować się do takiego sprawdzianu i o czym powinniśmy pamiętać przy nauce:

 • Zapoznaj się z formułą zadań egzaminacyjnych. Zarówno egzaminy próbne z angielskiego, jak i te docelowe ósmoklasisty są do siebie podobne. Zachęcamy do zapoznania się różnymi arkuszami. Test obejmuje zadania sprawdzające umiejętność rozumienia ze słuchu, znajomość gramatyki i funkcji językowych, rozumienie tekstów pisanych oraz umiejętność samodzielnego pisania w tym języku.
 • Zachęcamy do rozwiązywania zadań ze słuchu. W internecie znajdziemy całą masę zadań, które będą ćwiczyły tę umiejętność. Do samodzielnej nauki języka polecamy platformę lyricstraining.com. 
 • Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z wszechobecnych materiałów do nauki angielskiego z internetu. Jedną z popularniejszych stron, która jest bardzo polecana przez nauczycieli to - BBC Learning English.

Wiele rzeczy można nauczyć się samodzielnie, jednak nie wszystkiego. Jeżeli tylko potrzebujesz pomocy osób trzecich do nauki przed egzaminem ósmoklasisty z angielskiego, zachęcamy do zapoznania się z ofertą nauczycieli na platformie BUKI.

Jak dobrze zdać egzamin maturalny z języka angielskiego?

Po rozgrzewce, jaką był egzamin ósmoklasisty, przychodzi czas na napisanie matury. Matura jest jednym z ważniejszych egzaminów, otwiera możliwość studiowania na wielu uczelniach, zarówno Polskich, jak i zagranicznych. Egzamin maturalny z języka angielskiego możemy podzielić na część podstawową i rozszerzoną. Podstawowa jest obowiązkowa dla wszystkich natomiast rozszerzona dla chętnych. Podczas matur musimy również zdać egzamin ustny z języka angielskiego. W roku 2020 i 2021 egzaminy ustne zostały zawieszone ze względu na pandemię koronawirusa. Przechodząc do konkretów przedstawimy teraz najważniejsze wskazówki: jak wygląda oraz jak się przygotować do egzaminu maturalnego z języka angielskiego.

Egzamin ustny z angielskiego

Jak już wspomnieliśmy, obecnie egzaminy ustne z angielskiego są zawieszone, jednak mimo wszystko pokrótce im się przyjrzymy. Egzamin ustny trwa zaledwie kwadrans. W pierwszej część egzaminu przeprowadzamy luźną rozmowę z egzaminującym - rozmowa ta nie jest oceniania. Jej celem jest rozluźnienie atmosfery i przełamanie „pierwszych lodów”. Następnie losujemy zestaw pytań. Osoba zdająca musi:

 • porozmawiać z komisją egzaminacyjną na podany temat, który wylosuje,
 • opisać ilustrację i odpowiedzieć na trzy dodatkowe pytania,
 • wyrazić swoje zdanie na temat podanego tekstu i odpowiedzieć na dwa dodatkowe pytania.

Egzamin podstawowy i rozszerzony z języka angielskiego

Egzaminy te mają taką samą strukturę, są jednak podzielone ze względu na poziom trudności. Nie mniej jednak, zarówno na poziomie podstawowym, jak i na egzaminie maturalnym z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym znajdziemy:

 • zadania polegające na rozumieniu ze słuchu. Podczas egzaminu zostanie odtworzone nagranie tylko dwa razy. W tym czasie musimy rozwiązać zadania.  
 • zadania polegające na rozumieniu tekstów pisanych. Ta część testu to zadania zamknięte. Po przeczytaniu tekstów odpowiadamy na pytania.
 • zadania polegające na zbadaniu znajomości gramatyki i zabiegów językowych. Zadania na poziomie podstawowym są tylko zamknięte, natomiast na rozszerzony zamknięte i otwarte. Sprawdzają znajomość gramatyki języka, słowotwórstwa, czy układania zdań z podanych słów.
 • ostatnia sekcja to napisanie własnego tekstu. Na poziomie podstawowym musimy napisać tekst o objętości 80-130 słów, natomiast na rozszerzonym 200-250. Teksty muszą być napisane zgodnie z wytycznymi podanymi na egzaminie.

Skoro już wiemy, jak wygląda egzamin maturalny z języka angielskiego, przedstawmy teraz kilka wskazówek, jak dobrze się do niego przygotować:

 • otaczaj się językiem. Korzystaj z fiszek. Mów po angielski, kiedy tylko możesz,
 • nie odkładaj nauki na ostatnią chwilę. Umiejętność posługiwania się tym językiem to jedna z ważniejszych w dzisiejszym świecie. Na pewno przyda Ci się jeszcze nie raz,
 • oglądaj filmy i seriale po angielsku,
 • korzystaj z aplikacji na telefon do nauki języka angielskiego,
 • sporządź listę zagadnień, które po prostu musisz sobie przypomnieć przed egzaminem. Upewnij się, czy np. znasz odmianę czasowników nieregularnych,
 • rozwiązuj arkusze maturalne, zapoznaj się z ubiegłorocznymi zadaniami,

Dobrze zdana matura otwiera wiele ścieżek na studiach. Ponadto komunikatywna i dobra znajomość języka angielskiego nie jest potrzebna tylko do zdania matury. Jest to teraz niemal must have przed podjęciem jakiejkolwiek pracy w większych firmach. Zachęcamy do doskonalenia znajomości języka angielskiego i zapoznania się z oferta plaltofrmy BUKI.

Jak zdać egzamin z angielskiego? Wskazówki dla uczniów

Egzamin z angielskiego FCE - praktyczne porady

Zacznijmy od początku, czyli co to takiego jest egzamin z angielskiego FCE. Tak zwany Cambridge English. Testy te odbywają się przez cały rok. Po zdaniu takiego egzaminu otrzymujesz certyfikat Cambridge. Egzamin ten sprawdza znajomość języka na poziomie zaawansowanym i średnio zaawansowanym. Certyfikat jest często uznawany przez wielu pracodawców oraz przez firmy na całym świecie. Jest również dobrym wstępem przed podejściem do egzaminów bardziej zaawansowanych np. CAE lub CPE. Podobnie jak matura dzieli się na część ustną i pisemną. Na egzaminie są poruszane te same kwestie tj. słuchanie, czytanie, mówienie i pisanie:

 • I część trwa 75 minut - polega na sprawdzeniu umiejętności czytania, gramatyki i słownictwa. Na teście znajdują się 52 pytania i mamy do przeczytania ponad 2000 słów.
 • II część trwa 80 minut - polega na napisaniu dwóch tekstów. Każdy z nich musi mieścić się w przedziale 140-190 słów. 
 • III część trwa 40 minut - polega na sprawdzeniu znajomości słuchania. Musimy odpowiedzieć na 30 pytań po wysłuchaniu nagrania. Tak, jak na maturze - nagrania są odtwarzane dwa razy.
 • IV część trwa 14 minit - podczas tej część egzaminu z angielskiego jest sprawdzenia umiejętności mówienia. Polega na połączeniu się w pary i omówieniu 4 sekcji. Dwie z nich to samodzielna wypowiedź, a pozostałe dwie to rozmowa z drugą osobą, która również jest egzaminowana.

Aby lepiej przygotować się do egzaminu, zachęcamy do:

 • Rozmawiania po angielsku, kiedy tylko możesz. Nawet samemu ze sobą. Możesz mówić nawet do lustra. Najważniejsze jest to, aby ćwiczyć mówienie i się nie bać, 
 • podobnie, jak przed egzaminem maturalnym z języka angielskiego. Otaczaj się nim. Słuchaj radia po angielski, oglądaj filmy i seriale w tym języku. Kiedy tylko możesz, otaczaj się angielskim,
 • próbuj czytać artykuły i książki po angielsku.

Egzamin z języka angielskiego - pomocne triki

Podsumowanie tego artykułu jest dla najwytrwalszych czytelników. Przedstawimy kilka naszych najlepszych trików, które wspomaga naukę przed egzaminem z języka angielskiego:

 1. Ucz się na pamięć całych zwrotów, a nie tylko pojedynczych słówek. Zwiększysz tym swój zasób słownictwa i pobudzisz naukę przez skojarzenia.
 2. To co teraz proponujemy, to mała podpowiedź przed egzaminem - jeżeli zabraknie Ci słowa lub pomysłu, jak możesz coś napisać w części opisowej, skorzystaj z poprzednich zdań na teście. Możesz tam znaleźć wiele pomocnych wyrażeń i zwrotów.
 3. korzystaj z fiszek - zachęcamy do oklejania wszystkich powierzchni, które tylko możesz. Codzienne obcowanie z tymi słowami w końcu spowoduje, że je zapamiętasz i powiększysz swoje słownictwo.

Nie bój się prosić o pomoc. Nie ważne kogo: nauczyciela, kolegę, koleżankę, rodziców, czy korepetytora. Lepiej jest się zapytać o coś trzy razy, niż tego nie zrozumieć. Niezmiennie zachęcamy do zapoznania się z ofertą portalu BUKI w celu poprawienia swoich zdolności językowych i nie tylko.

Oceń wiadomość