Jak nauczyć się rysować krok po kroku: krótki przewodnik dla adeptów rysowania

19.05.2021

Jak nauczyć się rysować krok po kroku: krótki przewodnik dla adeptów rysowania
Świat nauki
 1. Jak się do niej nastawić do nauki rysunku?
 2. Jak nauczyć się rysować: zaczynamy od podstaw
 3. Jak nauczyć się rysować portrety i wszystko inne: znaczenie korepetycji
 4. Jak nauczyć się rysować portrety i inne rzeczy w programach graficznych?

W jaki sposób nauczyć się rysować? Można uczyć się rysowania efektywnie w każdym wieku, a nawet będąc osobą nieprzejawiającą „talentów artystycznych”? W obydwu przypadkach odpowiedź jest twierdząca.

Nie jest istotne, czy chcemy dowiedzieć się, jak nauczyć się rysować portrety, pejzaże bądź ilustracje komiksowe: perspektywa nabycia nowych umiejętności jest zawsze realna.

Jak się do niej nastawić do nauki rysunku?

Rysunek stanowi postać sztuki, ale jest zarazem również rzemiosłem. Podobnie jest z pisarstwem czy śpiewem. Często można usłyszeć, iż sztuka rozpoczyna się w momencie, kiedy odpowiednio opanujemy warsztat. Każdej sztuki (również rysowania) jesteśmy w stanie się nauczyć.

Pierwsze efekty przyjdą po pewnym czasie. Konieczne będą praktyka, powtarzanie i obserwacja, czyli kluczowe czynniki, które odpowiadają na pytanie: jak można nauczyć się rysować krok po kroku?

Jak nauczyć się rysować: zaczynamy od podstaw

Na wstępie potrzebne nam będzie to samo, co jest niezbędne przy każdej innej aktywności artystycznej, a mianowicie:

 • Sprecyzowanych założeń: warto na początku określić, co chcemy rysować? Czy interesuje nas to, jak nauczyć się rysować człowieka, portrety, twarz, zwierzęta, dziką naturę czy może np. rysunki à la Manga? Podstawowe założenia nie muszą determinować całej dalszej nauki. Chodzi o to, aby wskazać samemu sobie, od czego chcemy zacząć. Uczenie się „wszystkiego po trochu” w nauce rysunku po prostu się nie sprawdza.
 • Odpowiednich przyborów: nie warto od razu od razu kupować kompletów kredek za 400 złotych i 30 różnych ołówków Zacznijmy raczej od podstaw: ryza dobrego papieru, kilka ołówków o różnej grubości (szybko zauważymy, że niektórymi ołówkami rysuje się łatwiej) oraz gumka.
 • Cierpliwości: nie zostaje się dobrym rysownikiem od razu. Uczyć się będziemy się od podstaw. Pierwsze efekty (nauki rysowania) przyjdą po pewnym czasie. Jak to przyspieszyć? Nauczyciel rysunku wprowadzi nas w arkana sztuki rysowania, dobierze nam ćwiczenia, wskaże materiały edukacyjne i będzie na bieżąco nadzorować nasz rozwój. W serwisie BUKI bez problemu znajdziemy wielu świetnych korepetytorów rysowania.
 • Pomocy naukowych: jak nauczyć się rysować? Oczywiście przydadzą się materiału edukacyjne. W dobie internetu wybór mamy wręcz nieograniczony: blogi, vlogi na Youtube, rysunki na serwisie Pinterest, a także mnóstwo poradników, szablonów oraz wskazówek na portalach w rodzaju Chomikuj. Przydatne okażą się też fora artystyczne

Jak nauczyć się rysować portrety i wszystko inne: znaczenie korepetycji

Czy wymieniliśmy wszystkie potrzebne rzeczy w nauce rysunku? Naturalnie, że nie! Każda nauka jest procesem zindywidualizowanym. Przynajmniej na początku najlepiej jest mieć doświadczonego przewodnika. Dobry korepetytor rysunku będzie w stanie wydatnie pomóc nam w takich aspektach, jak:

 • Zasad warsztatu: rysowania perspektywy, twarzy, zwierząt, korzystanie z szablonów, obserwacja. Może się to wydawać się łatwe, ale nie do końca takie jest. Ucząc się rysunku na własną rękę, ryzykujemy nie tylko popełnianiem prostych błędów, ale też tym, że błędy nam się utrwalą. 
 • Praktyczna nauka rysowania: nauczyciel rysunku nie jest tylko teoretykiem. Z korepetytorem będziemy wspólnie rysować, a następnie analizować co zrobiliśmy dobrze, a które aspekty można poprawić.
 • Nauka różnych technik rysowania: dobór techniki jest ważny również na samym początku nauki. Początkujący rysownik zastanawia się, jak nauczyć się rysować twarz człowieka? Istnieją dwie podstawowe metody. Pierwsza z nich polega na korzystaniu z linii konstrukcyjnych. Druga stara się unikać rysowania za pomocą szablonów. Co okaże się bardziej efektywne w przypadku konkretnej osoby? To zależy predyspozycji. Nauczyciel rysunku ułatwi odkrycie w sobie tych predyspozycji, co przyspieszy naukę.

Jak nauczyć się rysować krok po kroku: krótki przewodnik dla adeptów rysowania

Linie konstrukcyjne w rysowaniu w twarzy. Źródło: Deviantart 

Korepetycje i samodzielne ćwiczenia warto uzupełniać nauką online. Może to być np. śledzenia ciekawych vlogów na Youtube. Tutaj widzimy, jak od podstaw zabrać się do rysowania twarzy: https://www.youtube.com/watch?v=UQJWzBF9GT0

Początkujący adept rysunku, który myśli nad tym, jak można nauczyć się ładnie rysować, musi pamiętać, że nawet najlepszy nauczyciel i najciekawsze materiały nie zastąpią praktyki. Trzeba więc rysować, rysować i jeszcze raz rysować. Ćwiczenia to podstawa: z czasem ręka stanie się bardziej pewna i precyzyjna, zaczniemy dostrzegać własne błędy, będziemy w stanie dokładniej kopiować rzeczy, które na przykład oglądamy w internecie. 

Rysowanie to nie tylko kwestia warsztatu, obserwacji i fantazji, ale też umiejętność manualna. Z tego powodu, praktyka stanowi nieodzowny element w nauce rysunku. 

Jak nauczyć się rysować krok po kroku: krótki przewodnik dla adeptów rysowania

Jak nauczyć się rysować portrety i inne rzeczy w programach graficznych?

Nie każdy chce rysować „ręką”. Coraz popularniejsze stają się programy graficzne. Jak nauczyć się rysować krok po kroku w programie? Po pierwsze, nie trzeba od razu kupować drogiej elektroniki ani drogich programów. 

Jak nauczyć się rysować na tablecie graficznym? Na początku wystarczy połączenie: zwykły tablet plus dobry darmowy program do nauki rysunku. Jest takich programów sporo. Za darmo możemy pobrać z sieci:

 • GIMP
 • Krita
 • FireAlpaca
 • SketchPal
 • Procreate (akurat ten program nie jest darmowy, ale jego cena to tylko niecałe 50 zł)
 • Ultra Paint

Każdy z wymienionych wyżej programów ma pewne wady i zalety. Jednak dzięki temu, że są darmowe, można przetestowania każdy z nich, a potem wybrać najlepszy.

I na zakończenie jeszcze jedna ważna rzecz: w nauce e-rysunku także warto wykorzystywać pomoce naukowe, tutoriale, poradniki, szablony oraz bazować na doświadczeniach bardziej wprawionych rysowników.

Oceń wiadomość