Francuski od zera

23.10.2017

Francuski od zera
Nauka języków

10 najlepszych porad praktycznych

Spis treści

Od czego zacząć naukę francuskiego od podstaw? 

Francuski dla początkujących krok po kroku 

1. Określ, jaki typ percepcyjny pasuje ci najbardziej.

2. Zacznij od fonetyki i zasad czytania.

3. Ćwicz gramatykę.

4. 15 minut, ale każdego dnia! 

5. Internet służy pomocą!

6. Oglądaj filmy w języku francuskim z napisami.

7. Naucz się fraz a nie słów. 

8. Mów! 

9. Chwal siebie za każdy sukces! 

10. Nie poddawaj się!

 

Żyjemy w fantastycznym czasie! W czasie komunikacji bez granic. Globalizacja, panująca na całej planecie, a także nowoczesne technologie, zwłaszcza internet, pozwalają nam nie tylko komunikować się z kimkolwiek na dowolnej odległości, ale także dają każdemu z nas „kop” odnośnie zdawania sobie sprawy o konieczności nauki nowych języków. Oczywiście we współczesnym świecie można żyć ze znajomością tylko jednego języka, ale każdego roku staje się to coraz trudniejsze, a nawet coraz mniej prestiżowe.

Więc doszedłeś do wniosku, że trzeba zacząć naukę języka francuskiego od podstaw (z własnej woli lub pod jarzmem okoliczności (zakochałeś się we Francuzce))? Można zapewnić, nie będziesz rozczarowany. Oprócz tego, że francuski jest jednym z najpiękniejszych języków świata, jest on także jednym z pięciu najpopularniejszych języków. Równie jak po angielsku, po francusku ludzie komunikują się na wszystkich pięciu kontynentach.

Francuski od zera

Od czego zacząć naukę francuskiego od podstaw?

Od czego zacząć swoją edukację? To może wydać się dziwnym, ale zacznij od własnego myślenia. Większość ludzi, którzy chcą nauczyć się nowego języka, boryka się z obawą przed niepowodzeniem w nauce. Wielu uważa, że ​​nie wszyscy potrafią nauczyć się języka i tylko „wyjątkowi” mogą być wielojęzycznymi. Są to bezpodstawne obawy (jeśli nie mówić, że to kompletny nonsens)!

Język to umiejętność! Nikt z nas nie rodzi się ze zdolnością do mówienia w jednym bądź innym języku. Uczymy się tego w ciągu życia. I w zależności od środowiska, w którym się urodziliśmy, opanujemy ten lub inny język. W związku z tym, jeśli to nam już kiedyś się udało i my doskonale mówimy, czytamy, piszemy, myślimy na przykład w języku polskim, to na pewno będziemy w stanie powtórzyć naszą drogę i zacząć mówić w innym języku, na przykład po francusku.

Musisz wewnętrznie być pewnym, że możesz mówić w innych językach! Ta wiara determinuje Twój sukces. Oczywiście nie będzie to łatwe, ponieważ nauka nowego języka to praca i ta praca nie jest łatwa. Należy jednak wiedzieć, że możesz osiągnąć swoje cele, jeśli po prostu zaangażujesz się i nie będziesz uciekał przed wykonywaniem zadań. Najważniejsze w tej sprawie pamiętać, dlaczego to wszystko zacząłeś i w takim razie wszystko się uda.

Francuski dla początkujących krok po kroku

1. Określ, jaki typ percepcyjny pasuje ci najbardziej.

Kim jesteś: słuchowcem (lepiej zapamiętujesz jak słuchasz), wzrokowcem (najbardziej ufasz wzrokowi), kinestetykiem (dla ciebie są ważne wrażenia dotykowe) lub posiadasz dyskretny typ (postrzegasz świat przez logikę). W przypadku nauki francuskiego od podstaw, warto dostrzec, jaki sposób zapamiętania będzie dla ciebie najbliższy. Na tym może polegać metoda nauczania, proces uczenia się, skuteczność.

Jeśli wcześniej uczyłeś się języków, wspomnij co dla ciebie działało. Jeśli trudno jest określić swój typ percepcji, możesz znaleźć miliony takich testów w internecie. A możliwe, że po prostu najbardziej ci pasuje mieszany typ. To znaczy jest dla ciebie równie ważne słyszeć, widzieć jakąś informacje, odczuwać ją i myśleć logicznie.

Francuski od zera

2. Zacznij od fonetyki i zasad czytania.

Fonetyka języka francuskiego jest dość skomplikowana. Pomimo faktu, że wymowa większości liter francuskiego alfabetu jest podobna do wymowy liter alfabetu polskiego i tak naprawdę używamy wielu słów pochodzących z języka francuskiego (tak, nie zdziw się, okaże się, że już trochę znasz francuski!), ale wymowa słów i całych zdań może być trudna. Francuskie mowa „leje się”, czyli jest dosyć spójna, jej słowa się wiążą. Słuchaj francuską wymowę i powtarzaj (metoda ta jest szczególnie przydatna w przypadku audytów). Słuchaj prawdziwych nosicieli języka (przecież mnóstwo nagrań można znaleźć w internecie), aby poznać szybkość mowy i jej intonacje.

Pracuj nad artykulacją, wykonuj ćwiczenia przed lustrem. To bardzo ważne dla poprawnej wymowy, od tego będzie zależało tempo mówienia. To ważne, by oponent, słysząc co mówisz, rozumiał co masz na myśli. Frankofony aktywnie zmieniają wyrazy twarzy oraz aktywnie używają artykulacji w trakcie rozmowy.

Naucz się zasad czytania. Może warto ostrzec cię od razu - to nie jest łatwe i zajmie trochę czasu. Osobliwością języka francuskiego jest to, że słowa składają się z wielu liter, natomiast w tych słowach brzmią zaledwie kilka dźwięków. Na przykład „beaucoup” („dużo”) składa się z 8 literek, chociaż całe słowo brzmi bardziej prosto - „boku”.

Dlatego perfekcyjna znajomość zasad czytania pomoże ci poprawnie rozumieć i wymawiać słowa i w konsekwencji wzbogacać swoje słownictwo za pomocą książek. I czytaj, czytaj, czytaj i czytaj po francusku wszystko z rzędu! Zwłaszcza jest to dobre dla wzrokowców, a słuchowcom poleca się audiobooki. Literatura piękna, naukowa, czasopisma, gazety, broszury, a nawet reklamy... Sprawią, że Twoje posługiwanie się francuskim będzie bogatym i ciekawszym.

3. Ćwicz gramatykę.

Być może "gramatyka" brzmi nudno, ale chyba nie zaskoczę cię, jeśli powiem, że jest ona niezwykle ważna. Zgódź się, nam też jest miło, kiedy rozmawiamy z obcokrajowcem i on mówi po polsku całkiem prawidłowo. Więc i dla francuzów gramatycznie poprawna mowa jest przyjemna i ważna. By dobrze mówić, musisz rozumieć strukturę zdania, jak używać czasowników w czasie teraźniejszym, przeszłym i przyszłym, znać rodzaje rzeczowników i używać przymiotników... Jeśli lubisz zadania na logikę, masz szansę zakochać się w gramatyce. Bowiem jest to czysta logika!

4. 15 minut, ale każdego dnia!

Systematyczne podejście do nauki języka obcego jest niesamowicie istotne. Niech 15 minut dziennie (to nie tak wiele, prawda?), ale codziennie. Ucz się nowych słów i zwrotów, zasad gramatyki, ćwicz wymowę, po prostu czytaj coś każdego dnia. A jeszcze, co najmniej dwa razy w tygodniu poświęć godzinę na naukę języka francuskiego! To z pewnością wywrze wielki efekt. I już za miesiąc będziesz w stanie mówić prostymi zdaniami a za 5-6 miesięcy zauważysz ołbrzyme postępy.

Francuski od zera

5. Internet służy pomocą!

Nie wypuszczasz z rąk telefonu lub tabletu, ponieważ spędzasz czas na portalach społecznościowych? Czy jesteś fanem video hostingów, na przykład Youtube? Czy lubisz czytać książki elektroniczne, czasopisma, gazety? Świetnie! To wszystko pomoże ci uczyć się francuskiego!

W sieciach społecznościowych (chociażby na Facebooku) natychmiast wybierz jako główny język "Français". Pewnie wiesz, gdzie tam wszystko się znajduje, więc możesz ćwiczyć język w taki sposób. Masz możliwość rozmawiania po francusku zarówno ustnie, jak i na piśmie.

Mnóstwo francuskojęzycznych kanałów informacyjnych oraz aplikacji znajdują się w internecie. Szczególnie warto polecić TV5Monde. Tutaj dowiesz się o aktualnościach z całego światu, obejrzysz ciekawe programy na dowolne tematy i co najważniejsze - ten kanał pomoże Ci uczyć się języka francuskiego od podstaw w sekcji Apprendre le Français (dla wszystkich poziomów umiejętności językowych).

Prawdopodobnie mógłbyś również znaleźć szkoły internetowe języków obcych, w których ludzie uczą się przez Skype. Uczenie się języka francuskiego przez Skype też może być skutecznym, ponieważ możesz studiować francuski ze specjalistą w dowolnym miejscu i czasie. Uczyć się ulubionego języka w domu na kanapie z herbatą - czy to nie jest przyjemne zajęcie?

6. Oglądaj filmy w języku francuskim z napisami.

Francuska kinematografia jest bogata na arcydzieła! Nie odmawiaj sobie w przyjemności i oglądaj francuskie filmy w oryginale. Oglądaj filmy z napisami. Ale z napisami po francusku! To jest ważne. Odrzuć strach, że nic nie zrozumiesz. Zrozumiesz! W oparciu o kontekst, obrazki, fabułę, znajomość pewnej liczby słów i wyrazów. Nie tłumacz wszystkich słów, by zrozumieć główną ideę. Ale zanurz się chociażby na chwilę we francuskojęzyczne środowisko. Słuchania słów, które przeczytasz w napisach pomoże zrozumieć, jak dobrze wymawiać te słowa.

7. Naucz się fraz a nie słów.

Staraj się zapamiętywać nie pojedyncze słowa, tylko zwroty, frazy, zdania. Możesz nauczyć się kilku zwrotów, aby ładnie przywitać się i pożegnać się, być może poprosić o poradę, przedstawić się.

Takie małe przykłady:

Excusez—moi de vous déranger. - Przepraszam, że niepokoję.

Je nе comprends pаs. - Ja nie rozumiem.

Рourriez—vous m‘aider? - Czy może Pan/Pani mi pomóc?

Francuski od zera

8. Mów!

Najlepszym sposobem na naukę języka jest mówienie w tym języku! Cała wiedza, którą zdobyłeś - słowa, gramatyka, koniugacja czasowników, setki ćwiczeń - nic nie znaczą bez mówienia. Jeśli nie używasz ich i nie mówisz po francusku, niestety szybko zapomnisz o wszystkim. Język integruje się w nas podczas naszej interakcji z innymi osobami.

I pomimo faktu, że rozmawianie jest proste i przyjemne, większość ludzi boi się tego kroku. Jest to strach przed popełnianiem błędów, mówieniem źle, nierozumieniem z rozmówcą, wysłuchanie krytyki odnośnie posługiwania się językiem...

Ale musisz pokonać te obawy i po prostu zacząć mówić. Musisz zrozumieć, że nie jest błędem popełnienie błędu, lecz błędem jest niespróbowanie...

Mów po francusku, nawet jeśli czujesz się nieswojo w związku z tym, że jeszcze mało znasz. Każdy zaczyna w ten sposób, ale z biegiem czasu udoskonala się. Jeśli nie rozumiesz, co mówi rozmówca, poproś go, aby powtórzył i mówił wolniej. Jeśli nie rozumiesz znaczenia tego lub innego słowa, zapytaj, co ono znaczy. Qu'est-ce que ça veut dire? (Co to znaczy?). Przecież tak lepiej nauczysz się i zapamiętasz znaczenia nowych słów!

Myśl po francusku. Rozmawiaj głośno po francusku, gdy jesteś sam. Komentuj wszystko, co robisz. Jeśli zmywasz naczynia lub prowadzisz samochód, porozmawiaj o tym. Zwróć uwagę na intonację i wymowę. Słuchaj siebie.

9. Chwal siebie za każdy sukces!

Koniecznie chwal siebie za każdy postęp w nauce francuskiego. Większość ludzi na świecie przyznaje się, jak trudno jest zacząć naukę języka obcego. Niektórzy nie stawiają taki krok... Ale ty to robisz, co jest bardzo dobre. Potrzebujesz i robisz. Nawet jeśli uczysz się języka wyłącznie dla własnej przyjemności, to robisz to dla siebie, czyli rozwijasz się i to jest godne pochwały.

Francuzi uwielbiają swój język, swoją kulturę, są bardzo dumni ze swojej historii. Często są nieco uwrażliwieni przez fakt, że próbujesz nauczyć się ich języka. Zwykle są cierpliwi i życzliwi. I najbardziej prawdopodobne, że oni też pochwalą cię za twój zapał do nauki.

A pozytywne emocje pomogą Ci w dalszej rundzie opanowania języka, dadzą ci siłę!

Francuski od zera

10. Nie poddawaj się!

Kiedy zaczniesz uczyć się francuskiego od zera, po raz pierwszy, oczywiście będziesz mieć stały postęp. Ciesz się tymi momentami. Potem, po pewnym czasie, możesz poczuć, że postępów już nie ma i jesteś na tym samym poziomie przez kilka miesięcy! Bądź cierpliwy. Kontynuuj pracę. Bądź pewny, że osiągniesz nowy poziom wiedzy. Najważniejszą rzeczą jest nie cofać się i iść do przodu!

Oceń wiadomość